FEMOSTON 1/10 tbl flm 1x28 (blis.PVC/Al)

nie sú pre Vás vhodné, Femoston vám môže byť predpísaný ako prevencia vzniku osteoporózy po menopauze.


2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete Femoston

Anamnéza a pravidelné lekárske kontroly

Užívanie HSL nesie riziko, ktoré je potrebné zvážiť počas rozhodovania, či je vhodné začať s hormonálnou substitučnou liečbou, resp. či v nej pokračovať.

Skúsenosti s liečbou žien s predčasnou menopauzou (z dôvodu poruchy funkcie vaječníkov alebo ich operačného odstránenia) sú obmedzené. Ak máte predčasnú menopauzu, riziko užívania HSL môže byť odlišné. Porozprávajte sa o tom so svojím lekárom.

Predtým, ako začnete (alebo znova začnete) užívať HSL, lekár sa Vás opýta, aké ochorenia ste prekonali a aké ochorenia sa vyskytli vo vašej rodine (anamnéza). Lekár sa tiež môže rozhodnúť, že Vás vyšetrí. Toto vyšetrenie môže zahŕňať vyšetrenie prsníkov a/alebo interné vyšetrenie.

V prípade, že ste začali užívať Femoston, je potrebné, aby ste chodili na pravidelné lekárske prehliadky (najmenej raz ročne). Počas týchto prehliadok sa porozprávajte so svojím lekárom o výhodách a rizikách pokračujúcej liečby Femostonom.

Absolvujte pravidelné vyšetrenie prsníkov tak, ako vám ho odporučí váš lekár.

Neužívajte Femoston, ak sa Vás týka niečo z nižšie uvedeného. Ak si nie ste istá v niektorom z nižšie uvedených bodov, poraďte sa s lekárom predtým, ako začnete Femoston užívať.

Neužívajte Femoston, ak:
- máte, alebo ste v minulosti prekonali karcinóm prsníka, alebo existuje podozrenie, že by ste ho mohli mať;
- máte nádor citlivý na estrogén, napr. nádor výstelky maternice (endometria), alebo existuje podozrenie, že by ste ho mohli mať;
- máte nádor závislý od progestogénu, alebo má váš lekár podozrenie, že by ste ho mohli mať (napr. nádor mozgu; meningióm);
- máte krvácanie z pošvy z neznámych príčin;
- máte nadmerné zhrubnutie výstelky maternice (hyperplázia endometria), ktoré nie je liečené;
- máte, alebo ste v minulosti mali krvnú zrazeninu v žile (trombóza) v oblasti nôh (hlboká venózna trombóza) alebo pľúc (pľúcna embólia);
- máte poruchu zrážania krvi (napr. nedostatok proteínu C, proteínu S alebo antitrombínu);
- máte, alebo ste nedávno mali ochorenie, spôsobené krvnými zrazeninami v tepnách, ako sú srdcový infarkt, mozgová mŕtvica alebo srdcová angína;
- máte, alebo ste v minulosti mali ochorenie pečene a vaše pečeňové testy neklesli na normálne hodnoty;
- máte zriedkavé dedičné krvné ochorenie, nazývané „porfýria“;
- ste alergická (precitlivená) na estradiol, dydrogesterón alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek Femostonu (sú uvedené v časti 6).

Ak sa niečo z vyššie uvedeného u Vás vyskytne počas užívania Femostonu po prvýkrat, ihneď ho prestaňte užívať a okamžite sa poraďte so svojím lekárom.

Upozornenia a opatrenia

Predtým, ako začnete užívať Femoston, povedzte svojmu lekárovi, ak ste mali niektorý z nižšie uvedených zdravotných problémov. Počas liečby Femostonom sa tieto stavy môžu znova objaviť alebo zhoršiť. Ak sa tak stane, bude potrebné, aby ste na lekárske prehliadky chodili častejšie:

- fibrómy v maternici;
- rast výstelky maternice mimo maternice (endometrióza) alebo nadmerný rast sliznice výstelky maternice (hyperplázia endometria) v anamnéze;
- zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín (pozri časť „Krvné zrazeniny v žilách (trombóza)“;
- zvýšené riziko vzniku nádorov citlivých na estrogén (napr. výskyt karcinómu prsníka u matky, sestry alebo starej matky);
- vysoký krvný tlak;
- ochorenie pečene, ako napr. nezhubný nádor pečene;
- cukrovka (diabetes mellitus);
- žlčové kamene;
- migréna alebo silné bolesti hlavy;
- ochorenie imunitného systému, postihujúce viaceré telesné orgány (systémový lupus erythematosus, SLE);
- epilepsia;
- astma;
- ochorenie vnútorného ucha, spôsobujúce zhoršenie sluchu (otoskleróza);
- vysoká hladina tukov (triglyceridov) v krvi;
- zadržiavanie tekutín z dôvodu ochorenia srdca alebo obličiek.

Prestaňte užívať Femoston a ihneď navštívte lekára
Ak počas liečby HSL spozorujete:
- ktorýkoľvek so stavov, uvedených v časti „Neužívajte Femoston“;
- zožltnutie kože a očných bielok (žltačku). Mohlo by to byť známkou ochorenia pečene;
- významné zvýšenie tlaku krvi (príznakmi môžu byť bolesť hlavy, únava, závrat);
- nový výskyt bolestí hlavy migrenózneho typu;
- ak otehotniete;
- ak spozorujete príznaky vzniku krvnej zrazeniny, ako sú: bolestivý opuch a sčervenanie nôh, náhla bolesť na hrudníku, ťažkosti s dýchaním. Viac informácii nájdete v časti „Krvné zrazeniny v žilách (trombóza)“.

Upozornenie: Femoston nie je antikoncepcia. Ak od vašej poslednej prirodzenej menštruácie ešte neuplynulo 12 mesiacov, alebo ste mladšia ako 50 rokov, možno budete aj naďalej potrebovať antikoncepciu na zabránenie počatia. Poraďte sa so svojím lekárom.

HSL a rakovina

Nadmerné zhrubnutie výstelky maternice (hyperplázia endometria) a rakovina sliznice výstelky maternice (karcinóm endometria)
Užívanie HSL s obsahom samotného estrogénu zvyšuje riziko nadmerného rastu sliznice výstelky maternice (endometriálna hyperplázia) a karcinómu výstelky maternice (karcinóm endometria). Prítomnosť progestogénu vo Femostone Vás chráni pred týmto rizikom.

Neočakávané krvácanie
Počas užívania Femostonu budete raz do mesiaca krvácať (tzv. krvácanie z vysadenia).
Ak však okrem vášho pravidelného mesačného krvácania zaznamenáte neočakávané krvácanie alebo špinenie, ktoré:
· pretrváva dlhšie, ako prvých 6 mesiacov;
· sa začne po viac ako 6-tich mesiacoch užívania Femostonu;
· pretrváva po ukončení liečby Femostonom;
čo najskôr navštívte svojho lekára.

Karcinóm prsníka
Dôkazy naznačujú, že užívanie kombinovanej HSL estrogénom a progestogénom a alternatívne aj HSL iba estrogénom samotným, zvyšuje riziko karcinómu prsníka. Toto riziko závisí od dĺžky užívania HSL. Prípadné ďalšie riziká sa prejavia počas niekoľkých rokoch. Po vysadení liečby sa však v priebehu niekoľkých rokov (najviac 5 rokov) riziko vráti na úroveň pred liečbou.

Na porovnanie
U žien vo veku 50 až 79 rokov, ktoré neužívajú HSL, bude karcinóm prsníka diagnostikovaný počas 5-ročného sledovania v priemere u 9 až 17 z 1000. U žien vo veku 50 až 79 rokov , ktoré počas 5-tich rokov užívali HSL s obsahom estrogénu/progestogénu, bude diagnostikovaných 13 až 23 prípadov na 1000 užívateliek (t.j. o 4 až 6 prípadov viac).

Pravidelne si kontrolujte svoje prsníky (samovyšetrenie). Navštívte lekára, ak spozorujete akékoľvek zmeny, ako napr.:
· jamky na koži prsníkov;
· zmeny bradaviek;
· akékoľvek hrčky, ktoré vidíte alebo nahmatáte.

Karcinóm vaječníkov
Karcinóm vaječníkov je zriedkavý. Mierne zvýšené riziko karcinómu vaječníkov bolo pozorované u žien, užívajúcich HSL počas aspoň 5 až 10 rokov.

Na porovnanie
U žien vo veku 50 až 69 rokov, ktoré neužívajú HSL, bude karcinóm vaječníkov diagnostikovaný počas 5-ročného sledovania v priemere u 2 z 1000. U žien, ktoré počas 5-tich rokov užívali HSL, budú diagnostikované 2 až 3 prípady na 1000 užívateliek (t.j. o 1 prípad viac).

Účinky HSL na srdce a krvný obeh

Krvné zrazeniny v žilách (trombóza)
Riziko vzniku krvných zrazenín v žilách je asi 1,3 až 3-krát vyššie u užívateliek HSL v porovnaní so ženami, ktoré HSL neužívajú, a to predovšetkým počas prvého roku liečby.

Krvné zrazeniny môžu byť závažné a v prípade, že sa dostanú do pľúc, môžu spôsobiť bolesť na hrudníku, dušnosť, mdloby a dokonca až smrť.
Pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín v žilách sa zvyšuje so zvyšujúcim vekom a pri prítomnosti niektorých z nižšie uvedených stavov. Upozornite svojho lekára, ak sa Vás týka niečo z nižšie uvedeného:
· nie ste schopná dlhší čas chodiť kvôli veľkému chirurgickému zákroku , úrazu alebo ochoreniu (pozri tiež časť 3: Ak máte plánovaný chirurgický zákrok);
· máte ťažkú nadváhu (BMI >30 kg/m2);
· máte akýkoľvek problém s krvnou zrážanlivosťou, ktorý si vyžaduje dlhodobú liečbu liekmi, určenými na predchádzanie vzniku krvných zrazenín;
· niekto z vášho blízkeho pokrvného príbuzenstva mal krvnú zrazeninu v nohe, pľúcach alebo v inom orgáne;
· máte systémový lupus erythematosus (SLE);
· máte onkologické ochorenie.

Príznaky prítomnosti krvnej zrazeniny nájdete v časti „Prestaňte užívať Femoston a ihneď navštívte lekára“.

Na porovnanie
U 50-ničiek, ktoré neužívajú HSL, bude krvná zrazenina v žile diagnostikovaná počas 5-ročného sledovania v priemere u 4 až 7 z 1000. U 50-ničiek, ktoré počas viac ako 5-tich rokov užívali HSL, bude diagnostikovaných 9 až 12 prípadov na 1000 užívateliek (t.j. o 5 prípadov viac).

Ochorenie srdca (srdcový infarkt)
Neexistuje žiadny dôkaz, že by HSL pôsobila preventívne proti vzniku srdcového infarktu. U žien starších ako 60 rokov, ktoré užívajú kombinovanú HSL estrogénom a progestogénom, existuje o niečo vyššie riziko vzniku srdcového ochorenia ako u žien, ktoré HSL neužívajú.

Mozgová príhoda
Riziko vzniku mozgovej príhody je asi 1,5-krát vyššie u žien, ktoré užívajú HSL v porovnaní s tými, ktoré HSL neužívajú. Počet žien s výskytom mozgovej príhody z dôvodu užívania HSL sa bude zvyšovať s vekom.

Na porovnanie
U 50-ničiek, ktoré neužívajú HSL, bude mozgová príhoda diagnostikovaná počas 5-ročného sledovania v priemere u 8 z 1000. U 50-ničiek, ktoré užívajú HSL, bude počas 5-ročného sledovania diagnostikovaných 11 prípadov na 1000 užívateliek (t.j. o 3 prípady viac).

Iné ochorenia
HSL nemá preventívny účinok na stratu pamäte. Existujú určité dôkazy o zvýšenom riziku straty pamäte u žien, ktoré začali HSL užívať po 65. roku veku. Poraďte sa so svojím lekárom.

Deti
Femoston je určený výlučne ženám po menopauze.

Iné lieky a Femoston

Niektoré lieky môžu ovplyvňovať účinok Femostonu, čo môže viesť k nepravidelnému krvácaniu. Týka sa to nasledujúcich liekov.
Nasledujúce lieky môžu znižovať účinok Femostonu, čo môže viesť ku krvácaniu alebo špineniu:
· lieky proti epilepsii (napr. fenobarbital, karbamazepín, fenytoín);
· lieky proti tuberkulóze (napr. rifampicín, rifabutín);
· lieky proti infekcii HIV (AIDS; napr. nevirapín, efavirenz, ritonavir, nelfinavir);
· rastlinné lieky obsahujúce ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum).

Pri užívaní Femostonu sa môžu vyskytnúť nebezpečne vysoké koncentrácie nasledovných liečiv v krvi:
· takrolimus, cyklosporín - používajú sa napr. pri orgánových transplantáciách;
· fentanyl - používa sa na utíšenie bolesti;
· teofylín - používa sa na liečbu astmy a iných problémov s dýchaním.
Preto môže byť určitý čas nutné starostlivé monitorovanie liečby a zníženie dávky.

Ak užívate, alebo ste v poslednom čase užívali ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Laboratórne vyšetrenia
Pred odberom krvi informujte lekára alebo zamestnancov laboratória, že užívate Femoston, pretože tento liek môže ovplyvniť výsledky niektorých testov.

Femoston a jedlo a nápoje
Femoston môže byť podávaný bez ohľadu na príjem potravy.

Tehotenstvo a dojčenie
Femoston je určený výlučne ženám po menopauze.
Ak otehotniete, prestaňte užívať Femoston a oznámte to svojmu lekárovi.

Vedenie vozidla a obsluha strojov
Vplyv Femostonu na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje nebol sledovaný. Vplyv je nepravdepodobný.

Tablety Femostonu obsahujú laktózu. Ak vám lekár v minulosti povedal, že trpíte neznášanlivosťou niektorých cukrov, informujte ho skôr, ako začnete tento liek užívať.


3. Ako užívať Femoston

Vždy užívajte Femoston presne tak, ako vám povedal váš lekár. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.

Kedy začať užívať Femoston
Nezačnite užívať Femoston skôr ako najmenej 6 mesiacov po vašej poslednej prirodzenej menštruácii.
Femoston môžete začať užívať v ktorýkoľvek vhodný deň:
- ak súčasne nepoužívate žiadnu HSL liečbu;
- ak na liečbu Femostonom prechádzate po “kontinuálnej kombinovanej“ HSL. To znamená, že každý deň užívate tabletu alebo používate náplasť s obsahom estrogénu aj progestogénu.

Liečbu Femostonom začínate jeden deň po ukončení 28-dňového cyklu:
- ak na liečbu Femostonom prechádzate z „cyklickej“ alebo „sekvenčnej “HSL. To znamená, že v prvej časti cyklu užívate tabletu alebo používate náplasť s obsahom estrogénu. Potom ďalších 14 dní užívate tabletu alebo používate náplasť s obsahom estrogénu aj progestogénu.

Užívanie tohto lieku
· Prehltnite tabletu a zapite ju vodou.
· Tabletu môžete užiť bez ohľadu na príjem potravy.
· Snažte sa tabletu užiť vždy v rovnakom čase. Tak budete mať istotu, že množstvo zložiek lieku vo vašom tele bude stále rovnaké. Pomôže vám to tiež vypestovať si návyk, kedy máte tabletu užiť.
· Každý deň užite jednu tabletu, bez prerušenia medzi jednotlivými baleniami. Na blistri sú vyznačené dni v týždni. Takto si ľahšie zapamätáte, kedy máte tabletu užiť.

Koľko lieku užiť
· Lekár sa bude snažiť predpísať vám na liečbu vašich príznakov najnižšiu účinnú dávku tak, aby vaša liečba trvala čo najkratší čas. Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak máte pocit, že dávka lieku je pre Vás príliš silná, alebo naopak, slabá.
· Ak užívate Femoston na prevenciu osteoporózy, lekár vám dávku upraví podľa vhodnosti pre Vás. Dávka bude závisieť od hustoty kostnej hmoty.
· Užite jednu bielu tabletu každý deň počas prvých 14 dní. Potom každý deň užite jednu tabletu šedej farby počas ďalších 14 dní. Je to znázornené na 28-dňovom kalendárovom balení.

Ak máte plánovaný chirurgický zákrok
Ak máte plánovaný chirurgický zákrok, povedzte chirurgovi, že užívate Femoston. Možno bude potrebné prerušiť liečbu Femostonom približne 4 až 6 týždňov pred operáciou, aby sa znížilo riziko vzniku trombózy (pozri časť 2: „Krvné zrazeniny v žilách“). Opýtajte sa svojho lekára, kedy môžete znova začať užívať Femoston.

Ak užijete viac Femostonu, ako máte
Ak vy (alebo niekto iný) užije nadmerný počet tabliet Femostonu, nie je pravdepodobné, že dôjde k akejkoľvek ujme na zdraví. Môže sa objaviť nevoľnosť (nauzea) alebo vracanie, citlivosť alebo bolestivosť prsníkov, závrat, bolesť brucha, ospalosť/únava alebo krvácanie z vysadenia. Nie je potrebná žiadna liečba, v prípade obáv sa poraďte so svojím lekárom. '

Ak zabudnete užiť Femoston
Tabletu, ktorú ste zabudli užiť, užite hneď, ako si na to spomeniete. Ak uplynulo viac ako 12 hodín od času, kedy ste mali tabletu užiť, ďalšiu dávku užite v čase pravidelného užívania. Užitie zabudnutej tablety vynechajte. Neužite dvojnásobnú dávku. Po vynechaní dávky sa môže vyskytnúť krvácanie alebo špinenie.

Ak prestanete užívať Femoston
Neprestaňte užívať Femoston bez predchádzajúceho súhlasu lekára.

Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.


4. Možné vedľajšie účinky

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Nasledujúce ochorenia sa vyskytujú častejšie u žien užívajúcich HSL v porovnaní so ženami, ktoré HSL neužívajú:
· karcinóm prsníka;
· nadmerný rast alebo rakovina sliznice výstelky maternice (hyperplázia alebo karcinóm endometria);
· karcinóm vaječníkov;
· krvné zrazeniny v žilách nôh alebo pľúc (venózny tromboembolizmus);
· ochorenie srdca;
· mozgová príhoda;
· možná strata pamäte v prípade, že sa s HSL začne vo veku viac ako 65 rokov.

Viac informácií o týchto vedľajších účinkoch nájdete v časti 2.

Môžu sa vyskytnúť nasledujúce nežiaduce účinky:

Veľmi časté (môže sa vyskytnúť u viac ako 1 z 10 pacientok):
- bolesť hlavy;
- bolesť brucha;
- bolesť chrbta;
- citlivosť alebo bolestivosť prsníkov.

Časté (môže sa vyskytnúť až u 1 z 10 pacientok):
- vaginálna kandidóza (vaginálna infekcia spôsobená kvasinkou nazývanou Candida albicans);
- pocity depresie, nervozita;
- migréna. Ak sa u Vás migrenózna bolesť hlavy vyskytne po prvýkrát, prestaňte Femoston užívať a okamžite vyhľadajte lekára;
- závrat;
- nevoľnosť, vracanie, plynatosť;
- alergické kožné reakcie (ako sú vyrážka, silné svrbenie (pruritus) alebo žihľavka);
- poruchy krvácania, ako sú nepravidelné krvácanie alebo špinenie, bolestivá menštruácia (dysmenorea), silná alebo slabá menštruácia;
- bolesť v oblasti panvy;
- výtok z krčka maternice (cervikálny výtok);
- pocit slabosti, únava, pocit choroby;
- opuch členkov, nôh alebo prstov (periférny edém);
- zvýšenie hmotnosti.

Menej časté (môže sa vyskytnúť až u 1 zo 100 pacientok):
- rast nezhubných nádorov maternice (fibroidy);
- reakcie z precitlivenosti, ako sú dušnosť (alergická astma) a ďalšie reakcie, ovplyvňujúce celý organizmus, ako napr. nevoľnosť, vracanie, hnačka alebo nízky krvný tlak;
- zmena libida;
- krvné zrazeniny v nohách alebo v pľúcach (žilový tromboembolizmus alebo pľúcna embólia);
- poruchy pečene, niekedy so zožltnutím kože (žltačka); pocit slabosti (asténia) alebo
celková nevoľnosť a bolesť brucha. Ak si všimnete zožltnutie kože alebo očných bielkov,
prestaňte Femoston užívať a bezodkladne vyhľadajte lekára;
- choroby žlčníka;
- zväčšenie prsníkov (opuch);
- predmenštruačný syndróm (PMS);
- pokles hmotnosti.

Zriedkavé (môže sa vyskytnúťu 1 z 1 000 pacientok):
- srdcový infarkt (infarkt myokardu);
- opuch v oblasti tváre a hrdla, čo môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním (angioedém);
- fialkasté škvrny alebo bodky na koži (cievna purpura).


Nasledujúce vedľajšie účinky boli hlásené pri užívaní HSL, vrátane Femostonu. Ich frekvencia nie je známa:
- benígne alebo malígne nádory, ktoré môžu byť ovplyvnené hladinami estrogénov ako napr. karcinóm endometria, karcinóm vaječníkov (pozri tiež časť 2);
- rast nádorov, ktoré môžu byť ovplyvnené hladinami progestogénov (ako napr. meningióm);
- ochorenie vyplývajúce z rozpadu červených krviniek (hemolytická anémia);
- ochorenie imunitného systému, ktoré má vplyv na mnohé telesné orgány (systémový lupus erythematosus);
- zhoršenie záchvatov (epilepsia);
- svalové zášklby, ktoré sa nedajú ovládať (chorea);
- krvné zrazeniny v tepnách (artériový tromboembolizmus);
- zápal pankreasu (pankreatitída) u žien s už existujúcimi vysokými hodnotami určitých tukov v krvi (hypertriglyceridémia);
- rôzne kožné poruchy: zmena sfarbenia kože, predovšetkým v oblasti tváre a krku, známa ako „tehotenská maska“ (chloazma); bolestivé červenkasté kožné uzlíky (nodózny erytém); vyrážka s terčovitým začervenaním alebo pľuzgiermi (multiformný erytém);
- kŕče v nohách;
- inkontinencia moču;
- bolestivé prsníky/uzlíky v prsníkoch (fibrocystické ochorenie prsníkov);
- erózia krčka maternice;
- zhoršenie zriedkavého ochorenia krvného farbiva (porfýria);
- vysoké hodnoty niektorých tukov v krvi (hypertriglyceridémia);
- zmeny na povrchu oka (strmšie zakrivenie rohovky), neschopnosť nosiť kontaktné šošovky (neznášanlivosť kontaktných šošoviek);
-  zvýšené hodnoty hormónov štítnej žľazy.

Hlásenie vedľajších účinkov
Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V. Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.


5. Ako uchovávať Femoston

Nepoužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na škatuli po „EXP“. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.

Uchovávajte pri teplote do 30 °C. Uchovávajte v pôvodnom obale.

Tento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.

Nelikvidujte lieky odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.


6. Obsah balenia a ďalšie informácie

Čo Femoston 1/10 obsahuje

Liečivá sú:
každá biela tableta obsahuje 1 mg estradiolu;
- každá šedá tableta obsahuje 1 mg estradiolu a 10 mg dydrogesterónu.

Ďalšie zložky sú:

Pomocné látky
monohydrát laktózy
hypromelóza
kukuričný škrob
koloidný oxid kremičitý
magnéziumstearát

Filmotvorná vrstva
Tablety s obsahom 1 mg estradiolu: oxid titaničitý (E171), hypromelóza, makrogol 400.
Tablety s obsahom 1 mg estradiolu a 10 mg dydrogesterónu: oxid titaničitý E171, oxid železitý čierny E172, polyvinylalkohol, makrogol 3350, mastenec.

Ako vyzerá Femoston 1/10 a obsah balenia

Filmom obalené tablety sú okrúhle dvojvypuklé s označením „379“ na jednej strane.

Femoston 1/10 obsahuje dva druhy tabliet s odlišným sfarbením. Každé balenie obsahuje 14 bielych tabliet (na prvých 14 dní cyklu) a 14 šedých tabliet (na ďalších 14 dní cyklu).

Tablety sú balené v PVC blistri s hliníkovou fóliou.

Balenie: 28 filmom obalených tabliet alebo 3 x 28 filmom obalených tabliet.

Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.

Držiteľ rozhodnutia o registrácii

Abbott Healthcare Products B.V., Weesp, Holandsko

Táto písomná informácia pre používateľa bola naposledy schválená v 10/2013.

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
FEMOSTON 1/10 tbl flm 1x28 (blis.PVC/PVDC) Rp n/a
FEMOSTON 1/10 tbl flm 3x28 (blis.PVC/PVDC) Rp n/a
FEMOSTON 1/10 tbl flm 3x28 (blis.PVC/Al) Rp n/a
FEMOSTON 2/10 tbl flm 1x28 (blis.PVC/Al) Rp 1,57
FEMOSTON 2/10 tbl flm 3x28 (blis.PVC/Al) Rp n/a
FEMOSTON 2/10 tbl flm 1x28 (blis.PVC/PVDC) Rp n/a
FEMOSTON 2/10 tbl flm 3x28 (blis.PVC/PVDC) Rp n/a
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.