EVRA 203 MIKROGRAMOV/24 HODÍN + 33,9 MIKROGRAMOV/24 HODÍN TRANSDERMÁLNA NÁPLASŤ emp tdm 3 (vre.PE/Al/PE/papier)

SPC
53;mi chorobami:
EVRA vás nechráni pred nakazením HIV infekciou (AIDS), ani pred inými pohlavne prenosnými chorobami (napr. chlamýdie, herpes genitalis, bradavicové výrastky na pohlavných orgánoch, kvapavka, žltačka typu B a syfilis). No ochranu pred týmito chorobami je treba používať kondóm.

Kto môže používať náplasti EVRA:
EVRA je určená pre ženy fertilného veku, účinnosť sa dokázala u žien vo veku od 18 do 45
rokov.
EVRA je menej účinný u žien s telesnou hmotnosťou 90 kg a viac.

Kedy nepoužívať náplasť EVRA:
Náplasť EVRA sa mená používať pokiaľ sa vyskytuje alebo sa niekedy u vás vyskytol niektorý z nižšie uvedených príznakov.
Ak sa u vás objaví ktorýkoľvek z nasledujúcich príznakov, používanie náplasti EVRA je treba okamžite prerušiť:

• Trombóza (tvorba krvných zrazenín) dokonca aj v dávnejšom období. Môžu to byť trombózy pľúcnych ciev (pľúcna embólia), očných ciev, mozgových ciev (mozgová príhoda), srdcových ciev (srdcový infarkt), hlboká žilová trombóza (pozri časť „Trombóza a kombinované hormonálne kontraceptíva“).
• Stavy, ktoré môžu viesť ku vzniku trombózy (tvorbe krvných zrazenín) ako sú:
- vysoký krvný tlak (160/100 mmHg alebo viac),
- diabetes (cukrovka) kombinovaný so srdcovými alebo cievnymi problémami,
- niektoré dedičné choroby (pozri časť: „Trombóza a kombinované hormonálne kontraceptíva").
• Iné srdcové ochorenia ako napr. angina pectoris (bolesť v hrudi)
• Nádory prsníka, krčka maternice, maternice, vagíny alebo pečene (pozri časť: "Nádory a kombinované hormonálne kontraceptíva").
• Závažné ochorenia pečene alebo zhoršená funkcia pečene.

Náplasti EVRA nesmiete používať pokiaľ trpíte nižšie uvedenými chorobami. Používanie náplasti
EVRA je treba okamžite prerušiť, ak sa u vás objaví ktorýkoľvek z nasledujúcich príznakov:
• Migréna.
• Neobjasnené krvácanie z pošvy.
• Precitlivenosť na ktorúkoľvek zložku náplasti EVRA.

Zvláštna opatrnosť pri používaní náplasti EVRA:
Doteraz sa nedokázalo, či je EVRA v niektorom ohľade bezpečnejšia ako antikoncepčné tablety. Skôr ako začnete používať náplasť EVRA, musíte navštíviť vášho lekára a podrobiť sa lekárskemu vyšetreniu. Veľmi dôležité je, aby ste lekára informovali o všetkých nižšie uvedených príznakoch, ktorými trpíte alebo ste trpeli v minulosti. Tieto stavy si môžu vyžadovať zvýšený lekársky dozor. Ak sa počas používania náplasti EVRA objaví alebo zhorší niektorý z nižšie uvedených príznakov, vyhľadajte lekára:

• Srdcové ochorenia (bolesti v hrudi, určitý typ nepravidelnej činnosti srdca alebo srdcového ochorenia)
• Vysoká hladina tukov (triglyceridov) v krvi, aj pokiaľ sa vyskytovala u niekoho vo vašej rodine
• Vysoký krvný tlak, zvlášť pokiaľ došlo k zhoršeniu alebo nedošlo k zlepšeniu v súčasnej liečbe.
• Niektoré typy migrény.
• Cukrovka (diabetes) alebo nepotvrdená cukrovka.



• Depresie, aj v minulosti. Pokiaľ užívate hormonálnu antikoncepciu môže dôjsť k zhoršeniu
alebo znovu objaveniu depresie.
• Epilepsia.
• Zápalové ochorenia čriev (Crohnova choroba, ulceratívna kolitída – výskyt vredov v čreve).
• Niektoré typy žltačky (zožltnutie kože a očného bielka)
• Svrbenie neobjasneného pôvodu, zvlášť ak sa vyskytovalo počas predchádzajúceho tehotenstva.
• Trvalé hnedé škvrny na koži a tvári, najmä pokiaľ sa objavili počas predchádzajúceho tehotenstva. V takomto prípade sa chráňte pred slnečným žiarením a UV žiarením (vyvarujte sa napr. pobytu v soláriu).

Ďalšie zdravotné ťažkosti, ktoré sa môžu zhoršiť počas užívania antikoncepčných tabliet sú: žlčníkové kamene, lupus (dlhodobé ochorenie väzivového tkaniva), hemolyticko-uremický syndróm (uvoľnenie červeného farbiva z krvi a zvýšená hladina močoviny), Sydenhamova chorea (mimovoľné zášklby), problémy so sluchom nazývané otoskleróza a kožné problémy nazývané herpes gestationis.

Lekára vyhľadajte ak:

• si myslíte, že môžete byť tehotná, napr. ak sa dvakrát po sebe nedostavilo menštruačné krvácanie.

Aké nežiaduce účinky môžu súvisieť s kombinovanou hormonálnou antikoncepciou:

Nasledujúce informácie sú založené na poznatkoch o antikoncepčných tabletách (perorálnych kontraceptívach). Transdermálna náplasť EVRA obsahuje podobné hormóny ako perorálne kontraceptíva, preto sa pri jej požívaní môžu vyskytnúť tie isté riziká. Užívanie akejkoľvek hormonálnej antikoncepcie sa spája s rizikami, ktoré by mohli viesť k invalidite alebo mať aj smrteľné následky. Tieto riziká sú však menšie ako riziká, ktoré existujú v tehotenstve.

• Trombóza (tvorba krvných zrazenín) a kombinované hormonálne kontraceptíva
Užívanie antikoncepcie v tabletách môže zvýšiť riziko výskytu trombózy (krvných zrazenín). U žien užívajúcich akúkoľvek antikoncepciu v tabletách je riziko najvyššie počas prvého roku užívania. Riziko tvorby krvných zrazenín je však vyššie v tehotenstve ako pri užívaní antikoncepcie v tabletách. Doteraz nie je známe ako vplýva EVRA v porovnaní s antikoncepciou v tabletách na riziko vzniku trombózy.
Krvné zrazeniny môžu spôsobiť nepriechodnosť hlavných ciev a veľmi zriedkavo môžu byť príčinou trvalej invalidity alebo úmrtia. Ak sa krvná zrazenina vytvorí v žilách dolných končatín (hlboká žilová trombóza) môže sa neskôr uvoľniť a spôsobiť nepriechodnosť tepny v pľúcach (pľúcna embólia). Veľmi zriedkavo sa môžu krvné zrazeniny dostať do ciev srdca (srdcový infarkt) alebo mozgu (mozgovo-cievna príhoda). V zvlášť výnimočných prípadoch sa môže krvná zrazenina dostať do ciev pečene, čriev, obličiek alebo očí. Krvná zrazenina v oku môže byť príčinou straty videnia alebo videnia dvojmo. Riziko tvory krvných zrazenín nezávisí na dĺžke užívania a vymizne po ukončení užívania antikoncepcie. Pokiaľ sa domnievate, že u vás mohlo počas používania náplasti EVRA dôjsť k tvorbe akéhokoľvek druhu krvnej zrazeniny, informujte o tom svojho lekára, ktorý vám môže odporučiť ukončiť používanie náplasti EVRA .

Medzi príznaky, ktoré môžu signalizovať vznik krvnej zrazeniny patria:
- bolesť v jednej nohe,
- opuchy,
- silná bolesť v hrudi ktorá sa môže šíriť do ruky,
- náhly záchvat kašľu,
- silná bolesť hlavy,
- poruchy videnia,



- ťažko zrozumiteľná reč,
- závraty,
- záchvaty,
- svalová slabosť alebo znecitlivenie jednej polovice tela,
- problémy pri chôdzi alebo pri držaní predmetov,
- silná bolesť v žalúdku.

Ďalej uvedené stavy môžu zvyšovať pravdepodobnosť výskytu krvnej zrazeniny. Pokiaľ sa u vás niektorý z nich vyskytne, oznámte to svojmu lekárovi:
- výskyt žilovej trombózy (krvných zrazenín) u niekoho z Vašej rodiny,
- fajčenie cigariet, najmä ak máte 35 rokov a viac,
- dlhodobejší pobyt na lôžku,
- nadváha,
- po pôrode, umelom prerušení tehotenstva alebo spontánnom potrate,
- po závažnom poranení najmä nohy alebo bedra,
- ak plánujete alebo ste po závažnej operácii alebo po predĺženom pobyte na lôžku; obvykle by ste nemali antikoncepčnú náplasť používať 2 týždne po operácii.

• Nádory a kombinované hormonálne kontraceptíva
U žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu sa zaznamenal nepatrne zvýšený výskyt nádorov prsníka, avšak nie je známa súvislosť ich výskytu s užívaním antikoncepcie. U žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu sa môže častejšie diagnostikovať tento druh nádoru, pretože sa častejšie podrobujú lekárskemu vyšetreniu. Výskyt nádorov prsníka, po ukončení užívania kombinovanej hormonálnej antikoncepcie, postupne klesá. Po 10 rokoch je pravdepodobnosť výskytu nádorov prsníka rovnaká ako u žien, ktoré antikoncepciu v tabletách nikdy neužívali. Taktiež nádory krčka maternice sa vyskytujú častejšie u žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu. Tieto nádory však súvisia so zvýšenou pohlavnou aktivitou a pohlavne prenosnými ochoreniami, takže nie je celkom jasné, či má kombinovaná hormonálna antikoncepcia priamy vplyv na ich výskyt.
U žien, ktoré užívajú kombinovanú hormonálnu antikoncepciu boli v zriedkavých prípadoch
opísané nádory pečene. Tie môžu byť príčinou vnútorného krvácania, ktoré spôsobuje silné bolesti brucha. Ak máte takéto bolesti, ihneď vyhľadajte lekára.

• Poruchy krvácania a kombinované hormonálne kontraceptíva
EVRA môže byť príčinou neočakávaného krvácania z pošvy alebo špinenia počas týždňov, kedy používate transdermálnu náplasť. Toto krvácanie zvyčajne spontánne vymizne po prvých cykloch. Príčinou špinenia alebo slabého krvácania môže byť taktiež nesprávne používanie náplastí. V používaní náplasti EVRA pokračujte, pokiaľ však krvácanie trvá dlhšie ako 3 prvé cykly, poraďte sa neodkladne s lekárom alebo lekárnikom. Ak sa počas 4. týždňa (kedy nemáte nalepenú náplasť EVRA) nedostaví krvácanie, v obvyklý deň výmeny si nalepte novú náplasť. Pokiaľ ste používali náplasť správne a nedostavilo sa krvácanie, neznamená to ešte, že ste tehotná. Ale ak sa nedostavilo ani druhé krvácanie, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom, pretože môžete byť tehotná. Po skončení používania náplasti EVRA, zvlášť prvé tri mesiace, môžete pozorovať nepravidelné, slabé alebo sa nemusí dostaviť žiadne menštruačné krvácanie, zvlášť ak ste pred používaním hormonálnej antikoncepcie mali nepravidelný menštruačný cyklus.

POUŽÍVANIE NÁPLASTI EVRA V ZÁVISLOSTI NA JEDLE ALEBO PITÍ:
Nepredpokladá sa, že by jedlo alebo nápoje mohli ovplyvňovať vstrebávanie hormónov z náplasti
EVRA.

TEHOTENSTVO:
Nepoužívajte náplasť EVRA ak ste tehotná alebo si myslíte, že môžete byť tehotná (pozri časť “AKO POUŽÍVAŤ NÁPLASŤ EVRA”), kde nájdete informácie o používaní náplasti EVRA po pôrode, umelom prerušení tehotenstva alebo spontánnom potrate.



Nie je známy žiadny vplyv na zvýšenie rizika výskytu vrodených chýb u novorodencov, ak došlo k
otehotneniu krátko po prerušení používania antikoncepčných náplastí.
Ak by ste otehotneli krátko po ukončení používania náplastí EVRA môže dôjsť k posunu vo výpočte tehotenstva. Zvlášť ak ste mali pred začatím používania náplastí nepravidelný menštruačný cyklus. Menštruačné krvácanie počas 4. týždňa – „bez nalepenia náplasti“ nie je pravé menštruačné krvácanie. Ak budete mať pred otehotnením pravé menštruačné krvácanie, váš lekár bude vedieť presne určiť kedy sa vám dieťa narodí. Preto sa odporúča: ak ste ukončili používanie náplastí EVRA a plánujete otehotnieť, používajte do prvého skutočného menštruačného krvácania inú vhodnú metódu antikoncepcie.

DOJČENIE:
Nepoužívajte náplasti EVRA dokiaľ úplne neprestanete dojčiť.

RIADENIE MOTOROVÝCH VOZIDIEL ALEBO OBSLUHA STROJOV:
Používanie náplasti EVRA neovplyvňuje riadenie motorových vozidiel, obsluhu strojov alebo vykonávanie činností vyžadujúcich zvýšenú pozornosť.

UŽÍVANIE INÝCH LIEKOV:
Informujte svojho lekára o všetkých liekoch, ktoré v súčasnosti užívate alebo ste nedávno užívali. A to aj o liekoch bez lekárskeho predpisu. Ďalej uvedené lieky môžu znížiť účinnosť kombinovanej hormonálnej antikoncepcie. Ak by ste užívali takéto lieky súčasne s náplasťami EVRA, mohli by ste otehotnieť.
· niektoré lieky proti HIV (AIDS) infekcii a iné závažné vírusové infekcie (obsahujúce ritonavír)
· niektoré antibiotiká (ampicilín, rifampicín, griseofulvín)
· lieky na zlepšenie nálady obsahujúce modafinil
· niektoré antiepileptiká ako topiramát, barbituráty, fenylbutazón, sodná soľ fenytoínu, karbamazepín, primidón, hydantoíny, oxkarbamazepín a felbamát.

Rastlinné prípravky, ktoré obsahujú ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) taktiež znižujú účinnosť perorálnych kontraceptív. Pri súčasnom užívaní prípravkov s obsahom ľubovníka a kombinovaných kontraceptív sa zaznamenali hlásené prípady otehotnenia. Je známe, že účinok ľubovníka pretrváva ešte dva týždne po ukončení užívania prípravku s jeho obsahom. Pokiaľ užívate niektorý z vyššie uvedených liekov, mali by ste používať ešte inú, spoľahlivú nehormonálnu antikoncepciu (kondóm, pesar alebo penu). Niektoré lieky môžu ovplyvňovať účinok hormonálnej antikoncepcie aj 28 dní po ich vysadení.

Laboratórne testy:
Ak vám budú robiť nejaké vyšetrenia krvi alebo moču, oznámte vášmu lekárovi, že používate náplasti EVRA. Používanie náplastí EVRA môže ovplyvniť výsledky niektorých laboratórnych testov.

3. AKO SPRÁVNE POUŽÍVAŤ NÁPLASŤ EVRA

Náplasti EVRA používajte vždy tak, ako je uvedené v tejto písomnej informácii, inak môžete zvýšiť riziko otehotnenia. V prípade nesprávneho použitia náplasti by ste mali používať ešte nehormonálnu antikoncepciu (napr. kondóm, penu alebo tampón). V prípade nejasností sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.


Dávkovanie: Nalepte si jednu náplasť presne na 7 dní, 3 po sebe idúce týždne, 4. týždeň
(presne 7 dní) zostanete bez náplasti.



DÔLEŽITÉ UPOZORNENIA:



1. Náplasť vymieňajte pravidelne v ten istý deň v týždni, aj keď ste zistili že účinkuje dlhšie ako 7
dní.

2. Po odlepení náplasti nezostávajte nikdy bez náplasti dlhšie ako 7 po sebe nasledujúcich dní.

3. Naraz majte nalepenú vždy len jednu náplasť.

4. Nikdy nenalepujte náplasť na sčervenanú, podráždenú alebo poranenú kožu.

5. Aby mohla náplasť dobre pôsobiť, musí pevne priľnúť ku koži. Náplasť sa musí silne pritlačiť ku koži, tak aby jej okraje pevne priliehali k pokožke. Na miesto nalepenia náplasti ani do blízkeho okolia nenanášajte krémy, masti, telové mlieka, zásypy alebo make-up. Mohlo by to spôsobiť odlepovanie náplasti.

6. Novú náplasť nenalepujte na to isté miesto odkiaľ ste odlepili predchádzajúcu náplasť. Zvýšila by sa tak možnosť podráždenia kože.

7. Každý deň si skontrolujte, či sa náplasť neodlepila.

8. Používanie náplasti neprerušujte ani vtedy, keď máte menej často pohlavný styk.



Ak používate antikoncepčnú náplasť prvý krát, počkajte do pravidelného menštruačného krvácania. Náplasť si nalepte počas prvých 24 hodín od začatia menštruačného krvácania. Ak si náplasť nalepíte o deň neskôr, musíte ďalších 7 dní (do 7. dňa - kedy si budete vymieňať náplasť) používať ešte dodatočnú nehormonálnu antikoncepciu. Deň, kedy si nalepíte prvú náplasť, bude “deň 1”. “Deň výmeny náplasti” bude vždy ten istý deň v týždni, kedy si odlepíte použitú a na iné vhodné miesto nalepíte novú náplasť.



Vyberte si miesto na vašom tele, kam nalepíte náplasť. Náplasť vždy nalepujte na čistú, suchú neochlpenú pokožku zadku, brucha, vonkajšej časti paže, alebo hornej časti chrbta, t.j. na miesta, kde je vylúčené trenie s tesným odevom. Náplasť nikdy nelepte na prsia alebo do ich blízkosti.



Vrecúško otvorte odtrhnutím okraja prstami (nepoužívajte nožničky). Pevne uchopte roh náplasti a opatrne vyberte náplasť z vrecúška. Niekedy môže náplasť zostať prilepená k vnútornej strane vrecúška – vyberajte ju opatrne, aby ste náhodou neodstránili priehľadnú vrstvu z náplasti. Potom tak ako vidíte na obrázku, oddeľte polovicu priehľadnej ochrannej vrstvy tak, aby ste sa pri tom nedotkli lepivého povrchu náplasti.



Náplasť priložte na zvolené miesto a oddeľte druhú polovicu
ochrannej vrstvy. Náplasť riadne pritlačte dlaňou na 10 sekúnd a uistite sa, že okraje dobre priľnuli k pokožke.



Náplasť noste nalepenú 7 dní (1 týždeň). Prvý „deň výmeny” je
8. deň. Odstráňte nalepenú náplasť a okamžite použite novú.



Novú náplasť si nalepte 2. týždeň (8. deň) a tak isto aj 3. týždeň (15. deň) a majte ju nalepenú celý 3. týždeň. Aby ste zabránili podráždeniu kože, striedajte miesta nalepenia náplasti. Nikdy nelepte novú náplasť presne na to isté miesto odkiaľ ste odstránili predchádzajúcu náplasť.



4. týždeň (22. až 28. deň) si nelepte žiadnu náplasť –„ týždeň bez náplasti“. V tomto období by sa malo dostaviť menštruačné krvácanie. Počas tohto obdobia ste chránená pred otehotnením len vtedy, ak si včas nalepíte ďalšiu náplasť.



Nový štvortýždňový cyklus začnite nalepením novej náplasti v pravidelný „deň výmeny náplasti” po 28. dni – bez ohľadu na to kedy začalo alebo skončilo menštruačné krvácanie.



Ak ste sa rozhodli zmeniť „deň výmeny náplasti” na iný deň v týždni, poraďte sa o tom so svojím lekárom.



Likvidácia použitých a nepoužitých náplastí
Náplasti likvidujte veľmi starostlivo. Po použití náplasť stále obsahuje dostatočné množstvo liečiv, ktoré po kontakte s vodou môžu mať škodlivý vplyv na životné prostredie. Preto použité náplasti starostlivo znehodnoťte. Odlepte nálepku na likvidáciu, ktorá sa nachádza na vonkajšej strane vrecúška. Použitú náplasť prilepte na odlepenú nálepku lepivou vrstvou náplasti tak, aby pokrývala vyznačenú plochu. Nálepku na likvidáciu prilepte naspäť tak, aby bola použitá náplasť dobre uzavretá vo vnútri a zahoďte mimo dosahu detí. Všetky použité a nepoužité náplasti treba zlikvidovať podľa miestnych predpisov alebo vrátiť do lekárne.
Použité náplasti nesplachujte v záchode a nedávajte do iných systémov na odstraňovanie tekutých odpadov, pomáhate tak chrániť životné prostredie.


Sprchovanie, kúpanie a cvičenie:

Každodenné činnosti ako: kúpanie, sprchovanie, návšteva sauny a cvičenie by nemali ovplyvňovať účinnosť náplasti. Náplasť je upravená tak, aby pri týchto činnostiach vydržala prilepená. Aj napriek tomu sa po ukončení týchto činností uistite, že sa náplasť neodlepila.'

Ak máte problém zapamätať si deň výmeny náplasti EVRA:

Požiadajte o radu vášho lekára, ako si ľahšie zapamätať výmenu náplasti alebo sa poraďte o inej metóde antikoncepcie.

Ak sa odlepili okraje náplasti, náplasť odpadla alebo ste náplasť stratili:

· Ak je doba kratšia ako 1 deň (menej ako 24 hodín). Pokúste sa okamžite znovu náplasť nalepiť alebo si nalepte novú. Nie je treba robiť ďalšie antikoncepčné opatrenia. Váš “deň výmeny” zostane ten istý deň v týždni. Nesnažte sa náplasť nalepovať znovu ak: nelepí, prilepila sa k inému povrchu, zlepila sa dohromady, prilepilo sa ňu niečo iné alebo sa už raz odlepila. Nepoužívajte na upevnenie náplasti leukoplasty alebo iné obväzy. Ak sa vám nepodarí náplasť znovu prilepiť, použite okamžite novú náplasť.

· Ak je doba dlhšia ako 1 deň (24 hodín a viac) alebo pokiaľ nie ste si istá ako dlho je náplasť odlepená MÔŽETE OTEHOTNIEŤ – ihneď začnite nový 4. týždňový cyklus nalepením novej náplasti. Teraz sa začal nový “deň 1” a nový „deň výmeny náplasti“. Počas prvého týždňa nového cyklu musíte používať ešte dodatočnú nehormonálnu antikoncepciu.

Ak ste si zabudli vymeniť náplasť:

· Na začiatku ktoréhokoľvek cyklu (1. týždeň, deň 1): Pokiaľ ste si náplasť zabudli nalepiť, existuje vysoké riziko otehotnenia. Počas 1. týždňa musíte používať ešte ďalšiu nehormonálnu antikoncepciu. Prvú náplasť nového cyklu nalepte hneď ako si spomeniete. Teraz nastáva nový
”deň 1” aj nový “deň výmeny náplasti“.

· Uprostred cyklu používania náplasti (2. alebo 3. týždeň): Ak sa výmena náplasti oneskorila o 1 alebo 2 dni (do 48 hodín), nalepte si novú náplasť hneď ako si spomeniete. Ďalšiu náplasť nalepte v obvyklý “deň výmeny náplasti“. Nie je potrebné používať dodatočnú nehormonálnu antikoncepciu.
Ak sa výmena náplasti oneskorí o viac ako 2 dni (viac ako 48 hodín) - MÔŽETE OTEHOTNIEŤ. Hneď ako si spomeniete, začnite nový 4 týždňový cyklus nalepením novej náplasti. Teraz nastáva nový ”deň 1” aj nový “deň výmeny náplasti“. Počas ďalšieho týždňa musíte používať ešte ďalšiu nehormonálnu antikoncepciu.

· Na konci náplasťového cyklu (4. týždeň):
Ak ste si zabudli náplasť odstrániť, odlepte si ju hneď ako si spomeniete. Nasledujúci cyklus začnite v obvyklý “deň výmeny náplasti“ po 28. dni. Nie je treba používať dodatočnú nehormonálnu antikoncepciu.



Ak máte nalepených viac náplastí EVRA:

Odstráňte okamžite všetky náplasti a vyhľadajte lekára. Pri nalepení viacerých náplastí sa môže dostaviť nevoľnosť, zvracanie a krvácanie z pošvy.

Ak chcete zmeniť miesto nalepenia náplasti v priebehu jedného týždňa:

Pokiaľ sa vám nalepená náplasť stane nepohodlnou alebo dôjde k podráždeniu kože, môžete náplasť odstrániť a okamžite nalepiť novú náplasť na iné miesto. Súčasne však môže byť nalepená len jedna náplasť.

Ak chcete zmeniť spôsob antikoncepcie z antikoncepčných tabliet na náplasť EVRA:

Pokiaľ meníte spôsob antikoncepcie z tabliet na náplasti, musíte počkať až sa dostaví menštruačné krvácanie. Prvú náplasť si nalepte počas prvých 24 hodín od začatia menštruačného krvácania. Ak si náplasť nalepíte neskôr ako v tento “prvý deň”, musíte počas prvých 7 dní cyklu používať ešte dodatočnú nehormonálnu antikoncepciu.

Ak sa menštruačné krvácanie nedostaví počas 5 dní po užití poslednej antikoncepčnej tablety, poraďte sa s lekárom skôr ako začnete používať náplasti EVRA.

Zmena z “minipiluliek” (tabliet, ktoré obsahujú len progesterón):

Zmena z “minipiluliek” na náplasť sa môže uskutočniť kedykoľvek. Prvý deň, kedy ste prestali užívať “minipilulky” si nalepte náplasť. Prvých 7 dní cyklu (do “dňa výmeny náplasti“) musíte používať ešte ďalšiu nehormonálnu antikoncepciu.

Používanie po pôrode:

Ak nekojíte, môžete náplasť EVRA začať používať najskôr 4 týždne po pôrode. V prípade, že začnete náplasť používať po 28 dňoch, musíte súčasne počas prvých 7 dní používať ešte ďalšiu nehormonálnu antikoncepciu. O prípadných možných problémoch, ktoré môžu byť spojené s používaním náplasti EVRA bezprostredne po pôrode sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Používanie po umelom prerušení tehotenstva alebo po spontánnom potrate:

Pokiaľ bolo umelé prerušenie tehotenstva alebo spontánny potrat do 20. týždňa tehotenstva, môžete začať používať náplasti EVRA okamžite. Ak ste si náplasť EVRA nalepili okamžite, nie je treba používať dodatočnú nehormonálnu antikoncepciu. Pokiaľ bolo umelé prerušenie tehotenstva alebo spontánny potrat po 20. týždni tehotenstva, s používaním náplasti EVRA je možné začať buď 21. deň po zákroku alebo 1. deň nasledujúceho menštruačného cyklu – podľa toho čo nastane skôr. Po aplikácii náplasti EVRA musíte počas prvých 7 dní cyklu používať ešte dodatočnú nehormonálnu antikoncepciu.

ĎALŠIE DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE O POUŽÍVANÍ NÁPLASTI EVRA

Počas prvých 3 cyklov sa u mnohých žien môže objaviť špinenie alebo slabé krvácanie, napätie v
prsníkoch alebo aj nevoľnosť (pozri „Aké nežiaduce účinky môže mať EVRA“). Problémy zvyčajne vymiznú, ale pokiaľ by pretrvávali, poraďte sa s lekárom. Pri nesprávnom používaní náplasti EVRA sa môže vyskytnúť špinenie alebo slabé krvácanie.
Množstvo vstrebaného liečiva nie je na rozdiel od antikoncepčných tabliet ovplyvnené zvracaním alebo hnačkou, takže pri tráviacich ťažkostiach nie je treba používať dodatočnú nehormonálnu antikoncepciu.



4. AKÉ NEŽIADUCE ÚČINKY MÔŽE MAŤ EVRA

Rovnako ako všetky lieky, môže mať aj EVRA nežiaduce účinky.

Pokiaľ zaznamenáte akékoľvek nežiaduce účinky, oznámte to lekárovi. Ak sa domnievate, že pozorovaný nežiaduci účinok, ktorý sa vyskytol počas používania náplasti je závažný, odstráňte náplasť a okamžite to oznámte lekárovi. Zatiaľ používajte iný druh antikoncepcie.

Závažné nežiaduce účinky súvisiace s kombinovanou hormonálnou antikoncepciou sú popísané vyššie v častiach „Trombóza a kombinované hormonálne kontraceptíva“ a „Nádory a kombinované hormonálne kontraceptíva“. Prečítajte si prosím tieto časti, aby ste získali potrebné informácie.

K častým nežiaducim účinkom v klinických štúdiách patrili: napätie v prsníkoch, bolesti hlavy, podráždenie kože v mieste nalepenia a nevoľnosť.

Pri používaní náplasti EVRA hlásili ženy ďalšie nežiaduce účinky, ale nie je jasné či tieto nežiaduce účinky vyvolalo používanie náplastí EVRA.

Najčastejšie sa zaznamenali: poranenia, migréna, bolesti/zväčšenie brucha, zvracanie, zápaly žalúdka a čriev, zmeny vo výteroch z pošvy, depresie, silné menštruačné krvácanie, zápaly nosových dutín, príznaky podobné chrípke, bolesti svalov a kĺbov, alergické prejavy, závraty, poruchy zažívania, bolesti zubov, prírastok na váhe, zmeny nálady, bolestivá menštruácia, pošvové infekcie, nepravidelné alebo neočakávané pošvové krvácanie, dýchacie problémy, svrbenie, vyrážky, akné a infekcie močových ciest.

Menej často sa zaznamenali: zníženie alebo poruchy citlivosti, kožné infekcie, návaly tepla, opuchy, bolesti v hrudi/búšenie srdca, mdloby, zvýšenie krvného tlaku, svalové kŕče, poruchy koordinácie pohybov/tras, hemoroidy, zvýšenie hladiny tukov v krvi, svalová slabosť, zníženie alebo zvýšenie libida, úzkosť, zmena chuti do jedla, poruchy spánku, bolestivosť pri pohlavnom styku, málokrvnosť (anémia), odtok mlieka z bradaviek, zmena zafarbenia kože, potenie, pľuzgiere, vypadávanie vlasov, suchá koža, kŕčové žily, očné zmeny a poruchy videnia.

Zriedkavo sa vyskytli: strata hybnosti, ochorenia žlčníka, zmena zrážania krvi vrátane zrazenín v pľúcach, neznášanlivosť alkoholu, zmena hlasu, sucho v ústach, zvýšená tvorby slín, poruchy pečeňových funkcií, zníženie telesnej hmotnosti, výskyt modrín, duševné poruchy (paranoja), zmenšenie prsníkov a studená vlhká koža. Pokiaľ by ste pozorovali akékoľvek iné, neuvedené nežiaduce účinky, informujte svojho lekára alebo lekárnika.


5. AKO UCHOVÁVAŤ NÁPLASTI EVRA

Liek uschovávajte mimo dosahu detí. Liek uchovávať v pôvodnom obale. Chrániť pred chladom a mrazom.
Nepoužívajte po dátume vyznačenom na obale ako "Použiteľné do:" (mesiac, rok) ani v prípade,
že bol správne uchovávaný.
Odporúčame Vám staré/nepoužité lieky odovzdať do lekárne.

6. ĎALŠIE INFORMÁCIE

Dátum poslednej revízie textu: júl 2003

Ak máte ďalšie otázky o tomto lieku, kontaktujte prosím lekára alebo miestneho medicínskeho reprezentanta držiteľa registračného rozhodnutia lieku.
Vybrané lieky
ACC LONG HOTDRINK
plo por 30x600 mg (vre.PE/Al/papier)
HYALGAN 20 MG/2 ML
sol inj 1x2 ml/20 mg (skl.liek.)
LUNALDIN 800 MIKROGRAMOV SUBLINGVÁLNE TABLETY
tbl slg 10x800 µg (blis.OPA/Al/PVC/papier/PE/Al)
OLICLINOMEL N4-550 E
emu inf 4x2000 ml (vak plast.)
PAMIFOS
con inf 10x5 ml/15 mg (liek.inj.skl.)
RIZMOIC 200 MIKROGRAMOV FILMOM OBALENÉ TABLETY
tbl flm 84x200 g (blis.OPA/Al/PVC/Al)
STAMARIL
plv iul 10x1 dávka+10x0,5 ml solv. (liek.inj.skl.+striek.inj.napln. s 2 samostatnými ihlami)
TETAVAX
sus inj 1x0,5 ml/40 I.U. (striekačka)
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.