nej bolesti hlavy.
· Gynekologických poruchách - dysmenorea.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávaniaDávkovanieDospelí: Obvyklá denná dávka je 3 - 6 tabliet (120 - 240 mg) užitých perorálne v 2 - 3 rozdelených dávkach.
Pediatrická populácia: Použitie drotaverínu u detí nebolo v klinických štúdiách vyhodnotené.
4.3 Kontraindikácie· precitlivenosť na liečivo alebo ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1
· ťažké zlyhanie obličiek alebo pečene
· ťažká srdcová insuficiencia (syndróm nízkeho srdcového výdaja)
· deti mladšie ako 1 rok
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníPodávanie lieku pri hypotenzii si vyžaduje zvýšenú opatrnosť.
Použitie drotaverínu u detí nebolo v klinických štúdiách vyhodnotené.
Pomocné látkyPacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, celkovým deficitom laktázy alebo glukózo-galaktózovou malabsorpciou nesmú užívať tento liek.
4.5 Liekové a iné interakcieInhibítory fosfodiesterázy, napr. papaverín, znižujú antiparkinsonický účinok levodopy.
Drotaverín môže znížiť antiparkinsonický účinok levodopy, môže teda zhoršiť tremor a rigiditu.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaGraviditaK dispozícii je iba obmedzené množstvo údajov o gravidných pacientkach. Štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame škodlivé účinky na graviditu, ani na embryonálny/fetálny vývoj (pozri časť 5.3). Napriek tomu je pri predpisovaní lieku gravidným ženám potrebná opatrnosť.
DojčenieU zvierat sa vylučovanie drotaverínu do mlieka neskúmalo, preto sa podávanie drotaverínu počas dojčenia neodporúča.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojePri perorálnom podávaní odporúčaných terapeutických dávok nebolo dokázanéovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
V prípade skúsenosti s akýmikoľvek nežiaducimi účinkami je pre vedenie vozidiel a obsluhu strojov potrebné individuálne zváženie.
4.8 Nežiaduce účinkyNasledujúce nežiaduce účinky sú rozdelené podľa tried orgánových systémov a na základe frekvencie výskytu sa delia na: veľmi časté (≥1/10), časté (≥1/100 až <1/10), menej časté (≥1/1 000 až <1/100), zriedkavé (≥1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).
Poruchy gastrointestinálneho traktu:Zriedkavé: nauzea, zápcha
Poruchy nervového systému:Zriedkavé: bolesti hlavy, vertigo a nespavosť
Poruchy srdca a srdcovej činnosti:Zriedkavé: palpitácie, hypotenzia
Poruchy imunitného systému:
Zriedkavé: alergické reakcie (angioedém, urtikária, vyrážka, pruritus) (pozri časť 4.3)
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v
Prílohe V.
4.9 PredávkovaniePredávkovanie drotaverínom sa spája s poruchami srdcového rytmu a vedenia vzruchu, vrátane kompletnej blokády Tawarových ramienok a zastavenia srdca, ktoré môže byť fatálne.
V prípade predávkovania musí byť pacient pozorne sledovaný, liečba má byť symptomatická a podporná.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: Liečivá na funkčné gastrointestinálne poruchy, Papaverín a deriváty; ATC kód: A03AD02
Mechanizmus účinkuDrotaverín je izochinolínový derivát, ktorého výrazný spazmolytický účinok spočíva v inhibícii fosfodiesterázy IV (PDE IV). Fosfodiesteráza IV je enzým zodpovedný za hydrolýzu cAMP na AMP. Inhibícia tohoto enzýmu vedie k zvýšenej koncentrácii cAMP, čím sa spúšťa celá kaskáda mechanizmov, ako je uvedené ďalej v texte. Vysoká koncentrácia cAMP aktivuje cAMP dependentnú proteínkinázu fosforylujúcu kinázu ľahkých myozínových reťazcov (MLCK - myosin light chain kinase). Fosforylácia MLCK vedie k zníženiu jej afinity ku komplexu Ca
2+- kalmodulín a neaktívna forma MLCK udržuje sval v stave relaxácie. cAMP tiež ovplyvňuje koncentráciu cytoplazmatického Ca
2+ stimuláciou transportu vápenatých iónov do extracelulárneho priestoru a do sarkoplazmatického retikula. Toto zníženie koncentrácie vápenatých iónov v cytoplazme prostredníctvom cAMP vysvetľuje jeho antagonistické účinky voči kalciu.
In vitro inhibuje drotaverín PDE IV, ale nie izoenzýmy PDE III a PDE V. PDE IV sa javí ako enzým zodpovedný za zníženie kontraktibility hladkého svalstva, čo naznačuje, že selektívne inhibítory PDE IV môžu byť účinné v terapii hypermotility a mnohých chorôb spojených so spastickými stavmi gastrointestinálneho traktu.
Enzým zodpovedný za hydrolýzu cAMP v srdcovej a cievnej svalovine je predovšetkým PDE III, čo vysvetľuje, prečo je drotaverín účinné spazmolytikum bez terapeutického vplyvu na srdcovocievny systém a vážnych kardiovaskulárnych nežiaducich účinkov.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiAbsorpciaU ľudí sa maximálna plazmatická koncentrácia drotaverínu dosahuje približne po 45 - 60 minútach, čo naznačuje rýchlu absorpciu drotaverínu. Dávka 37 mg drotaverínu bola podaná perorálne v 20 ml vodného roztoku. Na základe merania rádioaktivity sa zistilo, že dochádza k takmer úplnej absorpcii. Maximálna plazmatická koncentrácia je 45 - 90 minút po podaní, polčas absorpcie je 12 minút. Po perorálnom podaní 80 mg drotaveríniumchloridu sa maximálna plazmatická koncentrácia (136-320 ng/ml) dosahuje po 2 hodinách.
Drotaverín a/alebo jeho metabolity takmer neprechádzajú placentárnou bariérou.
DistribúciaIn vitro sa drotaverín viaže vo veľkej miere (95 - 98 %), na plazmatické bielkoviny, predovšetkým na albumín, g- a b-globulíny a na a-(HDL)-lipoproteíny.
BiotransformáciaDrotaverín je takmer kompletne metabolizovaný O-dezetyláciou na monofenolické zlúčeniny. Tieto metabolity sa rýchlo konjugujú s kyselinou glukurónovou. Hlavným metabolitom je 4’-dezetyldrotaverín. Taktiež sa zistili 6’-dezetyldrotaverín a 4’-dezetyldrotaverín.
Drotaverín podlieha u človeka metabolizmu prvého prechodu pečeňou a len 65 % dávky sa dostane do systémového obehu v nezmenenej forme.
ElimináciaPre stanovenie farmakokinetických parametrov u človeka bol použitý 2-kompartmentový model. Koncový polčas eliminácie drotaverínu je 16 - 22 hodín.
Počas 168 hodín po i.v. podaní sa približne 41 – 45 % vylučuje močom, 31 – 36 % stolicou. V inej štúdii bolo zistené, že močom sa vylučuje 54 – 73 % a stolicou len 10 – 32 % drotaverínu.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiPredklinické údaje vychádzajúce z nasledovných štúdií farmakologickej bezpečnosti, genotoxicity a reprodukčnej toxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí:
· Opierajúc sa o
in vitro a
in vivo štúdie, drotaverín nevyvolal oneskorenie ventrikulárnej repolarizácie.
· Drotaverín nevykazoval genotoxický účinok v
in vitro a
in vivo štúdiách mutagenity, t.j. v Amesovom teste, v teste myšacieho TK+/- lymfómu a v mikronukleus teste na potkanoch.
· Drotaverín nemá vplyv na fertilitu potkanov, a ani na embryonálny/fetálny vývoj potkanov a králikov.'
Akútna toxicitaVýsledky získané pri pokusoch na albinotických myšiach sú zhrnuté v nasledujúcej tabuľke:
Zlúčenina
| LD50 (mg/kg)
|
i.v.
| s.c.
| p.o.
|
Papaverín
| 31,0
| 290,0
| > 2000,0
|
Perparín
| 27,0
| > 1000,0
| > 3000,0
|
Drotaverín (Izodihydroperparín)
| 19,0
| 95,0
| 1000,0
|
Z tabuľky vyplýva, že najväčší rozdiel medzi akútnou toxicitou sledovaných izochinolínových derivátov je v prípade subkutánneho podania, toto je zrejme dôsledkom ľahšej absorpcie hydratovaných derivátov.
Testy chronickej toxicity a teratogenityDrotaverín sa podával perorálne v dávkach 8 - 16 mg/kg počas štyroch mesiacov psom a laboratórnym potkanom, zvieratá boli vždy rozdelené do dvoch skupín. U žiadneho zo zvierat sa počas trvania štúdie nevyskytli žiadne abnormality. Histologické hodnotenie po ukončení štúdie nedokázalo nijaké prejavy toxicity. V prípade podávania drotaverínu gravidným samiciam potkanov, porodili normálne mláďatá v bežnom termíne.
V inej štúdii bol drotaverín podávaný perorálne v 6 opakovaných dávkach 10 mg/kg/deň medzi 7.-12. dňom gravidným samiciam F1 generácie inbredných potkanov kmeňa
R Amsterdam bez škodlivého vplyvu na plod; nebol zistený žiadny prípad smrti alebo malformácie.
Z týchto údajov vyplýva, že drotaverín nemá žiadne teratogénne, ani embryotoxické účinky.
Drotaverín bol skúmaný z hľadiska embryotoxicity a teratogenity aj na albinotických potkanoch kmeňa
Wistar a na morčatách. Neboli zistené žiadne rozdiely v porovnaní s kontrolnou skupinou zvierat, ktorým sa drotaverín nepodával. Počet pôrodov zostal v norme a neboli zistené žiadne malformácie, tieto údaje sú tiež platné pre druhú generáciu týchto pokusných zvierat, a preto sa drotaverín u zvierat môže považovať za bezpečný z hľadiska embryotoxicity a teratogenity.
Aj ďalšie výsledky získané na potkanoch sú v zhode s vyššie uvedenými údajmi.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látokMonohydrát laktózy, kukuričný škrob, povidón K-25, mastenec, stearan horečnatý.
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte pri teplote do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 alebo 100 tabliet v PVC/Al blistroch
zabalených v papierovej škatuľke.Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciuVšetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
CANDE s.r.o.
E. Belluša 6752/4
921 01 Piešťany
Slovenská republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
73/0328/19-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie:
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
10/2019