i. U detí sa nesmie prekročiť dávka 2 mg/kg/deň. Vzhľadom na riziko, vyplývajúce z liekovej formy a spôsobu podávania, sa u detí do 6 rokov odporúča zamiešať dôkladne rozdrvené tablety v tekutine alebo jogurte.
Lepra (Hansenova choroba):
Pri liečbe Hansenovej choroby sa dapsón nikdy nesmie predpisovať samostatne, ale len v spojení s inými antileprotikami, napr.:
− s rifampicínom u nízkoinfekčnej formy (bacilárny index negatívny pri mikroskopickom vyšetrení vo všetkých odberoch),
− s rifampicínom a klofazimínom u vysokoinfekčnej formy (bacilárny index ≥ 1+ napr. od 1 do 10
organizmov alebo viac v 100 poliach v mikroskopických vyšetreniach z rôznych odberov).
Dospelí: Dapsón sa zvyčajne podáva v dávke 100 mg (1 tableta) denne.
Deti: Deťom mladším ako 10 rokov sa dapsón podáva v dávke 25 mg/deň, vo veku 10 až 14 rokov v dávke 50 mg/deň.
Kombinácie antileprotík sú rovnaké ako u dospelých, s dávkovaním prispôsobeným pre deti.
Autoimúnne bulózne dermatózy (dermatitis herpetiformis, lineárna IgA-bulózna dermatóza, pemphigoid mucosae), dermatózy sprostredkované neutrofilmi, bulózny lupus:
Priemerné denné dávkovanie je 100 mg denne. V liečbe je nutné pokračovať niekoľko rokov.
Polychondritis atrophans:
100 až 300 mg denne, podáva sa dlhodobo.
Primárna a sekundárna profylaxia pneumocystózy v prípade neznášanlivosti cotrimoxazolu:
50 až 100 mg denne. U pacientov intolerantných na cotrimoxazol existuje krížová intolerancia u asi
30-40% prípadov.
Dapsón sa tiež môže užívať v dávke 50 mg/deň v kombinácii s pyrimetamínom (50 mg/ týždeň)
a s kyselinou listovou.
4.3. Kontraindikácie
Liek je kontraindikovaný v nasledujúcich prípadoch:
− precitlivenosť na niektorú zložku,
− anémia (hladina Hb nižšia než 9 g/100 ml),
− methemoglobinémia.
Dapsón sa všeobecne neodporúča podávať v nasledujúcich prípadoch:
− pri pečeňovej a obličkovej insuficiencii,
− pri deficite glukózo-6-fosfátdehydrogenázy.
4.4. Špeciálne upozornenia
Je nutné predpísať najmenšiu možnú účinnú dávku.
Pri začatí liečby a pri zmene dávky je nutné dôkladne sledovať klinické a laboratórne ukazovatele:
− V prípade deficitu glukózo-6-fosfátdehydrogenázy, alebo pokiaľ sa nemohlo vykonať vyšetrenie tohto deficitu, je nutné dávku zvyšovať postupne.
− Klinické a laboratórne sledovanie má zahŕňať minimálne krvný obraz (so stanovením počtu retikulocytov) každý týždeň v priebehu prvého mesiaca, každý mesiac nasledujúcich 5 mesiacov a následne každé tri mesiace. V prípade významného poklesu erytrocytov, leukocytov alebo
krvných doštičiek sa musí liečba zastaviť a pacienta treba sledovať.
− V priebehu prvého mesiaca je nutné raz za týždeň vyhodnotiť methemoglobín. Pri zvýšení methemoglobinémie (nad 7 %) alebo pri klinickj manifestácii (cyanóza) sa musí znížiť dávka.
− Po prvom mesiaci liečby a potom každé 3 mesiace sa majú skontrolovať funkcia pečene a obličiek a vykonať klinické, neurologické a kožné vyšetrenie.
Pri možnosti imunoalergických reakcií, v prípade neutropénie alebo agranulocytózy sa musí liečba zastaviť.
V prípade kožných vyrážok alebo pri zvyšovaní transamináz by sa malo uvažovať o prerušení liečby.
Každé zvýšenie dávky vyžaduje opakovanie spomínaných kontrol.
Pri pacientoch s intoleranciou cotrimoxazolu sa vyžaduje pri začatí liečby dôkladné sledovanie pre možnosť skrížených reakcií.
Zvlášť treba byť opatrný pri pacientoch s nadbytkom železa.
Používanie dapsónu u diabetických pacientov môže spôsobiť, že hladina glykovaného hemoglobínu je pod hranicou vyhodnotiteľnosti, čo môže byť prejavom hemolýzy a/alebo methemoglobinémie vyvolanej dapsónom. Takže v prípade rozdielov medzi hodnotou sérovej glukózy a glykovaného hemoglobínu sa v rámci sledovania diabetu odporúča vyhodnotiť
hladiny fruktozamínu.
4.5. Liekové a iné interakcie
− Didanozín (DDI): zníženie absorpcie dapsónu v tráviacom systéme kvôli zvýšeniu pH žalúdka (prítomnosť antacida v tablete s DDI). Preto je vhodné užívať dapsón s časovým odstupom od didanozínu (pokiaľ je to možné aspoň dve hodiny).
− Zidovudín: zvýšenie hematologickej toxicity (potenciácia dreňovej toxicity). Je treba častejšie kontrolovať krvný obraz.
4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie
Gravidita
Nie je dostatok údajov o teratogénnych účinkoch u zvierat.
Klinicky v súčasnosti neexistuje dostatočné množstvo údajov pre odhadnutie možného vzniku malformácií alebo toxického poškodenia plodu dapsónom v prípade, že je užívaný v priebehu tehotenstva.
Pre nedostatok experimentálnych a klinických údajov sa neodporúča užívanie prípravku v priebehu tehotenstva. Napriek tomu je však možné v nevyhnutnom prípade a po dôkladnom zvážení indikácií k liečbe pristúpiť.
Dojčenie
Dapsón preniká do materského mlieka v nezanedbateľnom množstve. Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa pri liečbe týmto liekom dojčeniu.
4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Nie je aplikovateľné.
4.8. Nežiaduce účinky
Časté nežiaduce účinky, ktoré sú závislé od dávky:
U pacientov užívajúcich Disulone bez ohľadu na dávku sa takmer pravidelne vyskytuje hemolýza, čo dokazujú hladiny haptoglobínu. Hemolytická anémia je menej častá a vyskytuje sa pri dávkach najmenej 200 mg/deň a u osôb s deficitom G6PD už pri dávkach najmenej 50 mg/deň.. Methemoglobinémia sa musí pravidelne vyšetriť na 8.deň liečby.
Zriedkavé nežiaduce účinky, ktoré nie sú závislé od dávky:
Syndróm precitlivenosti: Klasický obraz a syndróm precitlivenosti na dapsón, ktorý sa vo väčšine prípadov objavuje počas prvých dvoch mesiacov liečby.
V ťažkých prípadoch sa uvádza hypertermia s tachykardiou, asténia, erytematózne makulopapulárne, často generalizované kožné erupcie s pruritom, epidermálna ablácia, polyadenopatia, poruchy pečene (cytolytická alebo zmiešaná, potenciálne závažná cholestatická hepatitída), granulomatózna hepatitída s neskorým nástupom (napr. hepatický granulóm), hematologické poruchy (polynukleóza, hypereozinofília, hemolytická anémia, horúčkový syndróm), ďalšie viscerálne poruchy: pľúc (inersticiálna pneumopatia), srdca, renálne, gastrointestinálne (abdominálna bolesť), osteoartikulárne (artralgia, myalgia). Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa tieto symptómy pozorovali bez súvislosti so syndrómom precitlivenosti.Vývoj sa zvyčajne zlepší po prerušení liečby. Pri postihnutí viscerálnych orgánov sa však opísali aj smrteľné prípady.
Ďalšie hematologické komplikácie: agranulocytóza objavujúca sa predovšetkým počas prvých troch mesiacov liečby, makrocytóza s anémiou alebo bez nej, sulfhemoglobinémia.
Iné kožné komplikácie: pruritus, žihľavka, erytrodermia a fotosenzibilita.'
Neurologické komplikácie: bolesť hlavy, podráždenie, manický stav. Zriedkavé prípady axonálnej neuropatie (motorické a/alebo senzorické poruchy) postihujúcej všetky štyri končatiny. Táto neuropatia je vo všeobecnosti po ukončení liečby pomaly reverzibilná, ale niekedy definitívna.
Gastrointestinálne poruchy: hnačka, čierna stolica, nauzea, vracanie.
Iné: hypoalbuminémia, veľmi zriedkavo postihujúca obličky.Zriedkavo sa vyskytuje poškodenie pečene (cholestatická hepatitída, zvýšenie transamináz), riziko agranulocytózy, zriedkavé reakcie z neznášanlivosti ako tachykardia, hypoalbuminémia, obličková papilárna nekróza.
4.9. Predávkovanie
Klinické príznaky predávkovania značne súvisia s methemoglobinémiou (cyanóza, dyspnoe, atď.) s rizikom kómy pri masívnom užití.
Možno pozorovať aj ďalšie hematologické abnormality ako je hemolytická anemia a sulfhemoglobinémia.
Liečba musí prebiehať v nemocnici na špecializovaných jednotkách a pozostáva prevažne z ventilácie, vyprázdnenia obsahu žalúdka a/alebo podania aktívneho živočíšneho uhlia. Pri podávaní metylénovej modrej treba zvýšiť opatrnosť, pretože môže nastať methemoglobinémia.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Sulfónové antibakteriálne antibiotikum. Farmakoterapeutická skupina: lieky na liečenie lepry ATC kód: J04BA02
Sulfónový derivát účinkujúci baktericídne a bakteriostaticky na infekciu Mycobacterium leprae (Hansenov bacil) s vyhovujúcou bezpečnosťou. Kombinácia s oxalátom železa má znížiť riziko hypochrómnej anémie, spojené s dlhodobým užívaním dapsónu.
Pôsobenie na funkciu neutrofilov: inhibícia cytotoxických funkcií polynukleárnych buniek a inhibícia aktivity lyzozómov.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia v tráviacom systéme je takmer úplná. Vrchol hladiny v sére nastáva 1-3 h po perorálnom podaní, po požití 100 mg je táto hladina 2 μg/ml krvi (dapsón vo voľnej forme). V sére sa 50 % dapsónu viaže na proteíny.
Biologický polčas dapsónu je 28 hodín (extrémy sú 10 a 50 hodín). Dapsón preniká do všetkých
biologických tekutín a všetkých tkanív, vrátane placenty. Po užití dávky 100 mg/deň dosahuje
v rôznych tkanivách hodnoty 2 μg/ml, vyššie koncentrácie sú v koži a svaloch, ale najmä v pečeni a obličkách. Dapsón prechádza pečeňovou acetyláciou a enterohepatálnym cyklom.
Vylučuje sa prevažne močom (70 - 80 %) v rôznych formách (nezmenený dapsón a metabolity).
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1. Zoznam pomocných látok
Tritici amylum, magnesii stearas
6.2. Inkompatibility
Nie sú známe.
6.3. Čas použiteľnosti
5 rokov
6.4. Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania
Skladovať pri teplote do 25°C.
6.5. Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia
Okrúhla hliníková škatuľka, zvnútra potiahnutá polymérom, s uzáverom z plastickej hmoty, obsah 100
alebo 1000 deliteľných tabliet.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Laboratoire Aventis
Paríž, Francúzsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
42/0233/89-C/S
9. DÁTUM REGISTRÁCIE / DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum registrácie: 31.10.1989
Predĺženie registrácie do:30.10.2009
10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU
Marec 2006