utia o registrácii sanofi-aventis Slovakia s.r.o., Bratislava, Slovenská republika
Zloženie
Liečivo:
Corvaton®: jedna tableta obsahuje 2 mg liečiva molzidomín.
Corvaton® forte: jedna tableta obsahuje 4 mg liečiva molzidomín.
Corvaton® retard: jedna tableta obsahuje 8 mg liečiva molzidomín.
Pomocné látky:
Corvaton®: krospovidón, makrogol 6000, monohydrát laktózy, magnéziumstearát.
Corvaton® forte: krospovidón, makrogol 6000, monohydrát laktózy, magnéziumstearát.
Corvaton® retard: mikrokryštalická celulóza, makrogol 6000, monohydrát laktózy, magnéziumstearát, hydrogenizovaný ricínový olej.
Farmakoterapeutická skupina
Vazodilatans.
Charakteristika
Liečivom Corvatonu je molzidomín, ktorý je určený na liečbu koronárnej srdcovej choroby.
Účinný metabolit SIN-1, ktorý sa vytvára z molzidomínu v pečeni, rozširuje koronárne cievy a zlepšuje zásobovanie srdca kyslíkom. Ďalej spôsobuje výrazné zníženie predpätia srdca, čím uľahčuje prácu srdca a znižuje jeho kyslíkové nároky. Najvyššie koncentrácie v plazme sa dosahujú v rozpätí 1 až 2 hodín (pri Corvatone retard 1 až 3 hodín).
Indikácie
Profylaxia a dlhodobá liečba angíny pektoris, ak nie sú indikované iné lieky, alebo pacient iné lieky netoleruje alebo nemali primeraný účinok a u starších pacientov.
Kontraindikácie
Corvaton sa nesmie podávať pacientom s precitlivenosťou na molzidomín alebo na ktorúkoľvek pomocnú látku (pozri „Zloženie“), ani pacientom s akútnym zlyhaním krvného obehu (šok, cirkulačný kolaps) alebo s ťažkou hypotenziou. Počas liečby Corvatonom sa nesmú užívať inhibítory fosfodiesterázy typu sildenafilu (lieky na liečbu porúch erekcie - napr. liek Viagra).
Corvaton nie je vhodný na zmiernenie akútneho záchvatu angíny pektoris.
Tehotenstvo a dojčenie
Keďže nie sú dostupné údaje podporujúce bezpečnosť Corvatonu pre tehotné ženy, nemá sa užívať počas tehotenstva.
Dojčiace ženy nesmú užívať Corvaton, pretože molzidomín prechádza do materského mlieka.
Osobitné upozornenia
S opatrnosťou sa má podávať Corvaton pacientom:
- s hypertrofickou obštrukčnou kardiomyopatiou, konštrikčnou perikarditídou a srdcovou tamponážou.
- s nízkym plniacim tlakom, napríklad pri akútnom infarkte myokardu, pri zníženej funkcii ľavej komory (ľavokomorové zlyhanie)
- s aortálnou alebo mitrálnou stenózou.
Pacientov so zvýšeným rizikom hypotenznej reakcie treba starostlivo monitorovať a podľa potreby im individuálne prispôsobiť dávku.
Pri akútnom infarkte myokardu sa môže Corvaton použiť len po stabilizovaní krvného obehu.
Corvaton obsahuje aj laktózu (mliečny cukor). Ak Vám Váš lekár povedal, že neznášate niektoré cukry, kontaktujte svojho lekára pred užitím tohto lieku.
Nežiaduce účinky
Na začiatku liečby Corvatonom sa niekedy môžu objaviť bolesti hlavy, ktoré v priebehu liečby zvyčajne ustúpia. Tento účinok sa dá odstrániť alebo znížiť individuálnym prispôsobením dávky. Zriedkavo boli hlásené závraty.
Corvaton zvyčajne znižuje krvný tlak v pokoji. U 1 % až 10 % pacientov sa vyskytne nežiaduci pokles krvného tlaku (napr. spojený so závratom) a vyžiada si zníženie dávky alebo prerušenie liečby. Zriedkavo môže nastať silný pokles krvného tlaku s príznakmi ako napr. obehový kolaps a šok. Príležitostne sa môže vyskytnúť reflexná tachykardia (zrýchlená srdcová činnosť) a ortostatická hypotenzia (pokles krvného tlaku po postavení do vzpriamenej polohy).
Zriedkavo sa tiež môže vyskytnúť nevoľnosť (nauzea) a precitlivené reakcie (napr. kožné reakcie, spastické zúženie bronchov (bronchospazmus), v ojedinelých prípadoch aj anafylaktický šok.
Niektoré nežiaduce účinky (napr. závrat) môžu zhoršiť schopnosť sústredenia sa a reakcie, preto predstavujú určité riziko v situáciách, kedy sú tieto schopnosti zvlášť dôležité (napr. vedenie vozidla alebo obsluha stroja).
Ak spozorujete akýkoľvek nežiaduci účinok uvedený v tejto písomnej informácii pre používateľov, alebo iný nežiaduci účinok či nečakanú zmenu, oznámte to svojmu lekárovi.'
Keďže niektoré nežiaduce účinky (napr. anafylaktický šok) môžu za určitých okolností ohroziť život, je nutné, aby ste pri výskyte náhlych alebo silných reakcií ihneď vyhľadali lekára.
Interakcie
Môžu sa zosilniť hypotenzné účinky iných liekov, ktoré znižujú krvný tlak (napr. vazodilatátory ako nitráty, blokátory vápnikových kanálov a iné prípravky na zníženie krvného tlaku (antihypertenzíva) alebo alkoholu.
Súbežné užívanie molzidomínu a inhibítorov fosfodiesterázy (napr. sildenafilu) treba vylúčiť pre riziko výrazného poklesu krvného tlaku (pozri „Kontraindikácie“).
Dávkovanie
Dávkovanie sa riadi týmito zásadami:
Corvaton :
Obvykle sa užíva 1 tableta Corvatonu dvakrát denne. Ak je potrebné, dávkovanie sa môže zvýšiť na 1-2 tablety trikrát alebo štyrikrát denne. Niektorým pacientom stačí 1/2 tablety dvakrát denne.
Corvaton forte:
Obvykle sa užíva 1/2 tablety Corvatonu forte dvakrát denne. Ak je potrebné, dávkovanie sa môže zvýšiť na 1/2 - 1 tabletu trikrát alebo štyrikrát denne.
Corvaton retard:
Obvykle sa užíva 1 tableta Corvatonu retard raz alebo dvakrát denne. Ak je potrebné, dávkovanie sa môže zvýšiť na 1 tabletu trikrát denne. Niektorým pacientom stačí 1/2 tablety dvakrát denne.
Tablety Corvaton, Corvaton forte a Corvaton retard sa majú užívať v pravidelných intervaloch a zapiť dostatočným množstvom tekutiny (približne 1/2 pohára). Môžu sa užívať pred jedlom, počas jedla alebo po jedle.
Varovanie
Nepoužívať po uplynutí času použiteľnosti, ktorý ja vyznačený na balení.
Uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C. Uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.
Balenie
Corvaton: 30 tabliet
Corvaton forte: 30 tabliet
Corvaton retard: 30 tabliet
Dátum poslednej revízie
Máj 2010