CERVIDIL 10 MG VAGINÁLNY INZERT ins vag 5x10 mg (vre.Al/PE lamin.)

SPC
lenby s použitím len malých množstiev lubrikantov rozpustných vo vode. Po zavedení vaginálneho inzertu sa môže vyťahovací pásik odstrihnúť nožnicami, ale vždy sa musí ponechať dostatočne dlhý pásik mimo vagíny, aby bolo možné odstránenie inzertu. V žiadnom prípade sa nepokúšajte zahnúť koniec pásky do vagíny, lebo to môže sťažiť vybratie inzertu.
Po zavedení inzertu má pacientka zostať ležať 20 až 30 minút. Keďže dinoprostón sa bude uvoľňovať postupne počas 24 hodín, je dôležité, aby sa v častých pravidelných intervaloch monitorovali kontrakcie maternice a stav plodu.

Odstránenie
Vaginálny inzert sa dá vybrať rýchlo a ľahko opatrným potiahnutím za vyťahovací pásik.
Vaginálny inzert je potrebné vybrať, aby sa podávanie lieku ukončilo, ak je dozrievanie krčka maternice vyhodnotené ako dokončené alebo z akýchkoľvek ďalších dôvodov uvedených nižšie.

  1. Začiatok pôrodu. Pre účely vyvolania pôrodu Cervidilom je začiatok pôrodu definovaný ako
prítomnosť pravidelných bolestivých kontrakcií maternice každé 3 minúty bez ohľadu na zmenu krčka maternice. Pozornosť treba venovať nasledovnému:
(i) Po vyvolaní pravidelných bolestivých kontrakcií Cervidilom sa ich frekvencia ani intenzita neznížia, kým zostane Cervidil zavedený, lebo stále sa uvoľňuje dinoprostón.
(ii) Pacientky, najmä tie, ktoré už v minulosti rodili, môžu dostať pravidelné bolestivé kontrakcie bez zjavnej zmeny krčka maternice. Skrátenie a roztiahnutie krčka maternice nemusí nastať, kým nedôjde k aktivite maternice. Preto keď zistíte, že došlo k vyvolaniu pravidelných bolestivých kontrakcií zavedeným Cervidilom, vaginálny inzert treba odstrániť bez ohľadu na stav krčka maternice, aby sa zabránilo hyperstimulácii maternice.
  1. Spontánne prasknutie blán alebo amniotómia.
  2. Každý náznak hyperstimulácie maternice alebo hypertonických kontrakcií maternice.
  3. Dôkaz o distrese plodu.
5. Dôkaz o systémových nežiaducich účinkoch dinoprostónu na matku, napr. nevoľnosť, vracanie,
hypotenzia alebo tachykardia.
  1. Najmenej 30 minút pred začiatkom intravenóznej infúzie oxytocínu, lebo je oveľa vyššie
riziko hyperstimulácie, ak sa inzert s dinoprostónom nevyberie pred podaním oxytocínu.

Na jednej strane zavádzacieho systému je otvor, ktorý umožňuje počas výroby vloženie vaginálneho inzertu do zavádzacieho systému. Vaginálny inzert sa zo zavádzacieho systému nemá NIKDY vyberať.
Vaginálny inzert sa zväčší na 2 – 3- násobok svojej pôvodnej veľkosti po jeho odstránení z vagíny a stáva sa pružným.

4.3 Kontraindikácie

Cervidil sa nemá používať ani ponechať zavedený:
  1. ak pôrod začal
  2. ak sa podávajú oxytociká a/alebo iné liečivá vyvolávajúce pôrod
  3. ak by silné a dlhé kontrakcie maternice boli nevhodné, ako napr. u pacientok:
a. s predošlou závažnou operáciou maternice, napr. cisársky rez, myomektómia a pod. (pozri časti 4.4 a 4.8)
b. s cefalopelvickou disproporciou
c. pri nesprávnej polohe plodu
d. pri podozrení na distres plodu alebo dôkaze o distrese plodu
e. s predošlou závažnou operáciou (napr. iná než biopsia a abrázia krčka maternice) alebo ruptúrou krčka maternice
  1. ak existuje aktuálne zápalové ochorenie panvy, ak predtým nebola začatá vhodná liečba
  2. precitlivenosť na dinoprostón alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených
v časti 6.1.
  1. ak počas tejto gravidity existuje placenta praevia alebo nevysvetliteľné vaginálne krvácanie

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Pred použitím Cervidilu sa má starostlivo zhodnotiť stav krčka maternice. Po zavedení sa musia stále monitorovať aktivita maternice a stav plodu. Cervidil sa môže použiť len v prípade, ak je dostupné vybavenie na kontinuálne monitorovanie plodu a maternice. Ak existuje akýkoľvek náznak komplikácií u matky alebo plodu, alebo v prípade výskytu nežiaducich účinkov, vaginálny inzert sa musí z vagíny odstrániť.

Skúsenosti s použitím Cervidilu u pacientok s ruptúrou vaku blán sú obmedzené. Preto sa má u týchto pacientok používať Cervidil s opatrnosťou. Keďže uvoľňovanie dinoprostónu z inzertu môže byť ovplyvnené prítomnosťou amniotickej tekutiny, osobitnú pozornosť treba venovať aktivite maternice a stavu plodu.

Cervidil sa má používať s opatrnosťou u pacientok, ktoré majú v anamnéze hypertonus maternice, glaukóm alebo astmu.

Pred podávaním dinoprostónu sa má ukončiť podávanie nesteroidných protizápalových liekov, vrátane kyseliny acetylsalicylovej.

Ak sú kontrakcie maternice predĺžené alebo príliš silné, môže dôjsť k hypertonusu alebo ruptúre maternice, a preto vaginálny inzert treba okamžite odstrániť.

Ruptúra maternice v súvislosti s použitím Cervidilu bola hlásená najmä u pacientok s kontraindikovanými ochoreniami (pozri časť 4.3). Z tohto dôvodu sa Cervidil nemá podávať pacientkam, ktoré majú v anamnéze pôrod cisárskym rezom alebo operáciu maternice, vzhľadom na potenciálne riziko ruptúry maternice a s tým súvisiacich pôrodných komplikácií.

Cervidil sa má používať opatrne v prípade viacpočetného tehotenstva. Neboli vykonané žiadne štúdie o použití pri viacpočetnom tehotenstve.

Cervidil sa má používať s opatrnosťou u žien, ktoré mali viac než tri pôrody v termíne. Neboli vykonané žiadne štúdie s použitím u žien, ktoré mali viac než tri pôrody v termíne.
Druhá dávka Cervidilu sa neodporúča, lebo účinky druhej dávky neboli skúmané.

Použitie lieku u pacientok s ochoreniami, ktoré by mohli ovplyvniť metabolizmus alebo vylučovanie dinoprostónu, napr. chorobou pľúc, pečene alebo obličiek nebolo konkrétne skúmané. Použitie lieku u týchto pacientok sa preto neodporúča.

Ženy 35-ročné a staršie, ženy s komplikáciami počas gravidity, ako sú napr. gestačný diabetes, arteriálna hypertenzia a hypotyreóza, a tiež ženy v gestačnom veku viac než 40 týždňov majú vyššie popôrodné riziko vzniku diseminovanej intravaskulárnej koagulácie (DIC). Tieto faktory môžu ďalej zvyšovať riziko vzniku diseminovanej intravaskulárnej koagulácie u žien s farmakologicky vyvolaným pôrodom (pozri časť 4.8). Preto sa dinoprostón a oxytocín majú u týchto pacientok používať s opatrnosťou. Vo fáze tesne po pôrode má lekár starostlivo sledovať skoré prejavy vzniku DIC (napr. fibrinolýza).

Lekár má byť obzvlášť opatrný, lebo tak ako pri iných metódach vyvolania pôrodu, použitie dinoprostónu môže spôsobiť neúmyselnú abrupciu placenty a následnú embolizáciu antigénneho tkaniva, čo môže v zriedkavých prípadoch spôsobiť vznik anafylaktoidného syndrómu gravidity (embólia plodovou vodou).

4.5 Liekové a iné interakcie

S Cervidilom sa nevykonali žiadne interakčné štúdie.
Prostaglandíny zosilňujú uterotonický účinok oxytocík. Z týchto dôvodov sa Cervidil nemá používať súbežne s oxytocikami.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita
Cervidil sa nemá použiť počas gravidity pred ukončeným 37. týždňom gestácie.

Dojčenie
Neboli vykonané žiadne štúdie na vyhodnotenie množstva dinoprostónu v kolostre alebo materskom mlieku po použití Cervidilu.
Dinoprostón sa môže vylučovať do kolostra a materského mlieka, ale predpokladá sa, že hladina a dĺžka trvania účinku budú veľmi limitované a nemali by brániť dojčeniu. V klinických štúdiách s Cervidilom neboli pozorované žiadne účinky na dojčených novorodencov.

Fertilita
Netýka sa.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Netýka sa.

4.8 Nežiaduce účinky

Súhrn bezpečnostného profilu
Najčastejšie hlásenými nežiaducimi reakciami lieku v placebom kontrolovaných klinických štúdiách účinnosti a štúdiách s aktívnymi komparátormi (N = 1 116) boli „porucha srdcovej frekvencie plodu” (6,9 %), „abnormálne kontrakcie maternice” (6,2 %) a „abnormálny pôrod ovplyvňujúci plod” (2,6 %).
Tabuľka nižšie uvádza najdôležitejšie nežiaduce reakcie rozdelené podľa triedy orgánových systémov (TOS) a frekvencie. Ďalej sú uvedené nežiaduce účinky s neznámou frekvenciou pozorované po uvedení lieku na trh.
Nežiaduce reakcie pozorované v klinických štúdiách sú uvedené podľa ich výskytu; nežiaduce reakcie hlásené po uvedení lieku na trh sú uvedené ako s neznámou frekvenciou.
Trieda orgánových systémov
Časté
(≥ 1/100 až < 1/10)
Menej časté
(≥ 1/1000 až < 1/100)
Neznáme (z dostupných údajov)
Poruchy krvi a lymfatického systému


diseminovaná intravaskulárna koagulácia
Poruchy imunitného systému


anafylaktická reakcia,
precitlivenosť
Poruchy nervového systému

bolesť hlavy

Poruchy srdca a srdcovej činnosti
porucha srdcovej frekvencie plodu1*


Poruchy ciev

hypotenzia

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

ochorenia spojené s respiračným distresom novorodenca

Poruchy gastrointestinálneho traktu


bolesť brucha,
nevoľnosť, vracanie, hnačka
Poruchy pečene a žlčových ciest

hyperbilirubinémia novorodenca

Poruchy kože a podkožného tkaniva

pruritus

Stavy v gravidite, v šestonedelí a perinatálnom období
abnormálny pôrod ovplyvňujúci plod2*,
abnormálne kontrakcie maternice4*,
mekónium v amniotickej tekutine
popôrodné krvácanie,
predčasné odlúčenie placenty,
nízke Apgar skóre,
zastavenie pôrodu,
choreoamnionitída,
atónia maternice
anafylaktoidný syndróm gravidity, syndróm fetálneho distresu3*
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov

pocit pálenia vulvy a vagíny
opuch genitálií
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

febrilné stavy

Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu'


ruptúra maternice
in good condition at birth. h. (observed in the clinical studies conducted. and should not hinder breastfeeding. No effects on t1* „Porucha srdcovej frekvencie plodu” bola v klinických štúdiách hlásená ako „abnormality srdcovej frekvencie plodu”, „fetálna bradykardia”, „fetálna tachykardia”, „nevysvetliteľná absencia normálnej variability”, „znížená srdcová frekvencia plodu“, „spomalenie srdcovej frekvencie plodu“, „skoré alebo neskoré spomalenia”, „variabilné spomalenia”, „predĺžené spomalenia”.
2* „Abnormálny pôrod ovplyvňujúci plod“ ako výraz pre hyperstimulačný syndróm bol v klinických štúdiách hlásený ako „tachysystola maternice” kombinovaná s „neskorými spomaleniami“, bradykardiou plodu“ alebo „predĺženými spomaleniami”
3* „Syndróm fetálneho distresu” bol tiež hlásený ako „acidóza plodu“, „patologické CTG”, „abnormality srdcovej frekvencie plodu“, „intrauterinná hypoxia“ alebo „ohrozujúca asfyxia”. Samotný pojem je nešpecifický, má nízku pozitívnu predpovednú hodnotu a často sa spája s dieťaťom v dobrom stave pri narodení.
4* „Abnormálne kontrakcie maternice“ boli hlásené ako „hyperstimulácia maternice“ a „hypertonus maternice“.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné
monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili
akékoľvek podozrenie na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Predávkovanie alebo precitlivenosť môžu viesť k hyperstimulácii maternice s distresom plodu alebo bez distresu plodu. Ak dôjde k distresu plodu, Cervidil treba ihneď vybrať a postupovať v súlade s lokálnym protokolom.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: oxytociká, ATC kód: G02AD02
Prostaglandín E2 (PGE2) je prirodzene vyskytujúca sa látka, ktorá sa nachádza v nízkych koncentráciách vo väčšine telesných tkanív. Pôsobí ako lokálny hormón.
Prostaglandín E2 hrá dôležitú rolu v komplexnom súbore biochemických a štrukturálnych zmien, ktoré zabezpečujú dozrievanie krčka maternice. Dozrievanie krčka maternice zahŕňa transformáciu krčku maternice, ktorý sa musí zmeniť z tuhej štruktúry na mäkkú a dilatovanú konfiguráciu, aby sa umožnil prechod plodu cez pôrodný kanál. Tento proces zahŕňa aktiváciu enzýmu kolagenázy, ktorý je zodpovedný za štiepenie kolagénu.
Lokálne podanie dinoprostónu do krčka maternice napomáha dozretiu krčka maternice, ktoré potom vyvolá následné udalosti, a tým úplný pôrod.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

PGE2 sa rýchlo metabolizuje hlavne v tkanive syntézy. Množstvo, ktoré nepodľahne lokálnej inaktivácii, sa z obehu rýchlo vytratí s odhadovaným polčasom 1 až 3 minúty.
Medzi uvoľňovaním PGE2 a plazmatickými koncentráciami jeho metabolitu PGEm sa nepodarilo zistiť žiadnu koreláciu. Relatívne príspevky endogénne a exogénne uvoľneného PGE2 k plazmatickým hladinám metabolitu PGEm sa nedali určiť.
Zásobník 10 mg dinoprostónu slúži na udržiavanie kontrolovaného a konštantného uvoľňovania. Miera uvoľňovania je asi 0,3 mg za hodinu počas 24 hodín u žien s neporušenými blanami, kým uvoľňovanie je vyššie a variabilnejšie u žien s predčasným prasknutím blán. Cervidil uvoľňuje dinoprostón do cervikálneho tkaniva kontinuálne s rýchlosťou umožňujúcou progresiu dozrievania krčka maternice až do jej dokončenia pri takom vybavení, aby sa zdroj dinoprostónu mohol odstrániť, ak lekár rozhodne, že krčok maternice je pripravený alebo pôrod sa už začal, kedy už ďalší dinoprostón nie je potrebný.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické štúdie ukázali, že dinoprostón je látka pôsobiaca lokálne, ktorá sa rýchlo inaktivuje, a tak nemá významnú systémovú toxicitu.
Hydrogél a polyesterový polymér sú inertné zlúčeniny a sú dobre lokálne tolerované.
Reprodukčná toxicita, genotoxické a karcinogénne účinky polymérov neboli skúmané, ale systémová expozícia je zanedbateľná.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

sieťovaný polyetylénglykol (hydrogél)
polyesterová priadza

6.2 Inkompatibilita

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte v mrazničke (-10 až -25 °C). Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou. Pred použitím netreba rozmraziť.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Každý vaginálny inzert je samostatne balený vo fóliovom vrecku, ktoré je vyrobené z laminovanej alumíniovej/polyetylénovej fólie a je balený v škatuľke.

Balenie obsahuje 5 vaginálnych inzertov.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Cervidil sa má vybrať z mrazničky tesne pred jeho zavedením.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

FERRING Slovakia s.r.o.
Galvaniho 7/D
821 04 Bratislava
Slovenská republika


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

81/0379/18-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 30. novembra 2018
Dátum posledného predĺženia registrácie:


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

12/2018
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.