skleróza multiplex, spastická spinálna paralýza, amyotrofická laterálna skleróza, syringomyelia, myelitis transversa, traumatická paraplegia alebo paraparéza a kompresia miechy.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávaniaPred začiatkom liečby baklofénom je vhodné realisticky posúdiť celkovú mieru klinického zlepšenia, ktoré môže pacient dosiahnuť.
Odporúča sa podať najnižšiu dávku kompatibilnú s optimálnou odpoveďou na liečbu. Dĺžka liečby závisí od pacientovho klinického stavu.
Pokým pacient nie je stabilizovaný, potrebné je starostlivé titrovanie dávky (zvlášť u starších pacientov). Ak sa začne s príliš vysokou dávkou alebo ak je zvyšovanie dávky veľmi rýchle, môžu sa objaviť nežiaduce účinky. Platí to zvlášť u pacientov liečených ambulantne na minimalizáciu svalovej únavy v nepostihnutých končatinách alebo ak je spasticita potrebná ako podpora.
Ak sa dosiahne maximálna odporúčaná dávka a terapeutický účinok sa nedostaví do 6 týždňov, potrebné je zvážiť ďalšie pokračovanie liečby baklofénom.
Dávkovanie
Dospelí
Liečba začína dávkou 15 mg denne, najlepšie podaná v niekoľkých dávkach. Následne sa postupne zvyšuje, ale úprava dávky závisí od individuálnych potrieb pacienta.
Počas prvých troch dní – 5 mg (polovica 10 mg tablety) trikrát denne,
počas nasledujúcich troch dní – jedna 10 mg tableta trikrát denne,
počas ďalšieho obdobia troch dní – 15 mg (jeden a pol 10 mg tablety) trikrát denne,
počas ďalšieho obdobia troch dní – 20 mg (dve 10 mg tablety) trikrát denne.
Uspokojivá kontrola symptómov sa obvykle dosiahne pri dávkach do 60 mg denne, ale starostlivá úprava dávky je často potrebná na dosiahnutie individuálnej odpovede pacienta. Dávka sa má zvyšovať pomaly, podľa potreby, ale maximálna dávka viac ako 100 mg sa neodporúča, pokiaľ pacient nie je hospitalizovaný a pod stálym lekárskym dohľadom. Malé časté dávky môžu byť účinnejšie v niektorých prípadoch ako vyššie dávky podávané s väčším odstupom. U niektorých pacientov má baklofén prínos len pri podávaní na noc proti bolestivým kŕčom flexoru. Podobne, jednorazová dávka podaná približne 1 hodinou pred špecifickými činnosťami ako je umývanie, obliekanie, holenie, fyzioterapia, často zlepšuje motilitu.
Starší pacientiStarší pacienti môžu byť viac citliví na vedľajšie účinky, zvlášť v prvých štádiách liečby baklofénom. Na začiatku liečby sa preto používajú nízke dávky a dávka sa postupne titruje podľa odpovedi, pod starostlivým dohľadom. Nedokázalo sa, že ich výsledné priemerné maximálne dávky sú odlišné v porovnaní s mladšími pacientmi.
Pediatrická populácia (0 až < 18 rokov)Liečba obvykle začína veľmi nízkou dávkou (zodpovedajúcej približne 0,3 mg/kg/deň), v 2-4 oddelených dávkach, najlepšie v 4 dávkach. Dávkovanie možno opatrne zvyšovať v 1 týždňových intervaloch, pokým sa nedosiahne uspokojivá individuálna odpoveď u dieťaťa. Obvyklá denná dávka pri udržiavacej terapii sa pohybuje v intervale 0,75 až 2 mg/kg telesnej hmotnosti u detí do 8 rokov. Celková denná dávka u detí do 8 rokov nesmie prekročiť 40 mg/deň. U detí nad 8 rokov sa môže podávať maximálna denná dávka 60 mg/deň.
Baclofen-Polpharma tablety nie sú vhodné pre deti s telesnou hmotnosťou nižšou ako 33 kg.
Pacienti s porušenou funkciou obličiekU pacientov s porušenou funkciou obličiek alebo u chronicky dialyzovaných pacientov sa odporúča znížiť dávku baklofénu na približne 5 mg denne.
Baklofén sa pri konečnom štádiu renálneho zlyhania má podávať pacientom len v prípade, že prínos prevažuje možné riziko. Títo pacienti musia byť starostlivo monitorovaní na včasnú diagnózu skorých príznakov a/alebo symptómov toxicity (napr. ospalosť, letargia) (pozri časť 4.4).
Pacienti so spastickými stavmi mozgového pôvoduU týchto pacientov sa nežiaduce účinky vyskytujú častejšie. Preto sa odporúča veľmi opatrné dávkovanie, prispôsobené pacientom, a pod starostlivým dohľadom.
Spôsob podávaniaLiek sa má podávať s jedlom.
4.3 Kontraindikácie· Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
· Peptická ulcerácia.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníPsychické poruchy a poruchy nervového systémuPočas liečby baklofénom môže prísť k zhoršeniu psychotického syndrómu, schizofrénie, depresívnych alebo manických porúch, konfúznych stavov alebo Parkinsonovej choroby. U pacientov s týmito príznakmi sa má liek podávať so zvýšenou opatrnosťou a pacient má byť pod prísnym lekárskym dohľadom.
EpilepsiaBaklofén môže tiež zhoršovať epileptické prejavy, ale možno ich udržiavať vhodným dohľadom a adekvátnou antikonvulzívnou terapiou.
Baklofén sa musí s opatrnosťou podávať pacientom s cerebrovaskulárnami príhodami, alebo pacientom s respiračnou, alebo hepatálnou poruchou.
Renálna poruchaBaklofén sa musí používať s opatrnosťou u pacientov s renálnou poruchou a u pacientov s terminálnym štádiom renálneho zlyhania (CKD stage, GRF < 15 ml/min) sa má podávať len v prípade, že očakávaný prínos prevýši potenciálne riziko (pozri časť 4.2 Dávkovanie a spôsob podávania). U pacientov s poruchou funkcie obličiek užívajúcich perorálny baklofén v dávkach vyšších ako 5 mg denne sa pozorovali neurologické prejavy a príznaky predávkovania vrátane klinických prejavov toxickej encefalopatie (napr. zmätenosť, dezorientácia, somnolencia a znížená úroveň vedomia). Pacientov s poruchou funkcie obličiek treba starostlivo sledovať s cieľom rýchlo diagnostikovať skoré symptómy toxicity.
Mimoriadna pozornosť je potrebná, keď sa baklofén kombinuje s liekmi, ktoré môžu výrazne ovplyvniť renálnu funkciu. Treba starostlivo sledovať renálnu funkciu a denná dávka baklofénu sa musí upraviť tak, aby nedošlo k toxicite baklofénom.
Okrem prerušenia liečby, neplánovanú dialýzu možno zvážiť ako alternatívnu liečbu u pacientov so závažnou toxicitou baklofénom. Hemodialýza efektívne odstraňuje baklofén z tela, zmierňuje klinické príznaky predávkovania a skracuje čas potrebný na zotavenie pacienta.
Poruchy močeniaPočas liečby baklofénom sa neurogénne poruchy postihujúce vyprázdňovanie močového mechúra môžu zlepšiť. U pacientov s existujúcou hypertóniou sfinkteru sa môže objaviť akútna retencia moču; liek sa musí podávať v týchto prípadoch opatrne.
Laboratórne testyV zriedkavých prípadoch sa zaznamenalo zvýšenie AST, alkalickej fosfatázy a hladín glukózy v sére. U pacientov s pečeňovými poruchami alebo pacientov s diabetom mellitus treba robiť vhodné laboratórne testy, aby sa zabezpečilo, že liek nevyvolá žiadne zmeny ich prebiehajúceho ochorenia.
Náhle vysadenie: Liečba sa má vždy (ak sa nevyskytnú závažné nežiaduce účinky) vysadiť postupne znižovaním dávkovania v priebehu obdobia trvajúceho asi 1 – 2 týždne. Pri náhlom vysadení baklofénu, najmä po dlhodobej liečbe, boli hlásené stavy úzkosti a zmätenosti, halucinácie, psychotické, manické alebo paranoidné stavy, konvulzie (status epileptikus), dyskinéza, tachykardia, hypertermia, rabdomyolýza a dočasné zhoršenie spastickosti ako tzv. „rebound fenomén.“
Po intrauterinnej expozícii baklofénom sa u novorodencov zaznamenali kŕče (pozri časť 4.6).
Liečba sa má vždy (pokým sa nevyskytnú závažné nežiaduce účinky) ukončovať postupne, znižovaním dávky počas 1-2 týždňov.
Existujú veľmi obmedzené údaje o používaní baklofénu u detí do 1 roka. Použitie u tejto vekovej skupiny je možné len na základe individuálneho posúdenia lekárom, ak prínos liečby prevažuje nad možným rizikom.
Baclofen-Polpharma tablety obsahujú laktózu. Pacienti s dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, lapónskeho deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovou intoleranciou nesmú tento liek užívať.
4.5 Liekové a iné interakcie· Ak je baklofén podávaný súčasne s inými liekmi pôsobiacimi na CNS, so syntetickými opiátmi alebo s alkoholom, zvyšuje ich sedatívny účinok.
· Baklofén môže potencovať hyperkinetické symptómy u pacientov užívajúcich soli lítia.
· Je tiež zvýšené riziko respiračnej depresie. Starostlivé monitorovanie respiračných a kardiovaskulárnych funkcií je potrebné zvlášť u pacientov so srdcovo-pľúcnym ochorením a slabosťou dýchacích svalov
· Počas súbežnej liečby s tricyklickými antidepresívami sa môže potencovať účinok baklofénu, čo môže viesť k výraznému zníženiu svalového tonusu.
· Keďže pri súbežnom užívaní baklofénu a antihypertenzívnych liekov je pravdepodobný pokles krvného tlaku, potrebné je upraviť podľa potreby dávkovanie antihypertenzív. Hypotenzia sa zaznamenala u jedného pacienta, ktorí dostával morfín a intratekálne baklofén.
· Lieky, ktoré môžu spôsobiť renálnu insuficienciu (napr. ibuprofén), môžu spomaliť vylučovanie baklofénu, čo môže viesť k toxickým účinkom.
· Mentálna konfúzia, halucinácie, nauzea a agitácia sa môžu vyskytnúť u pacientov s Parkinsonovou chorobou liečených levodopou s karbidopou, ktorým bol súčasne podávaný baklofén.
· Baklofén predlžuje analgéziu indukovanú fentanylom.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaGravidita V gravidite, zvlášť počas prvých 3 mesiacov, sa baklofén môže podať len vtedy, ak je to životne nevyhnutné. Prínos liečby pre matku treba starostlivo zvážiť oproti možným rizikám pre dieťa. Baklofén prechádza placentárnou bariérou.
Jeden prípad suspektnej reakcie z vysadenia lieku (generalizované konvulzie) sa zaznamenal u týždeň starého dieťaťa, keď matka užívala perorálne baklofén v dávke 80 mg denne počas gravidity. Konvulzie, ktoré boli refraktérne na štandardnú antikonvulzívnu liečbu, vymizli do 30 minút po podaní baklofénu dieťaťu.
DojčenieBaklofén prechádza do ľudského mlieka, ale v množstvách takých nízkych, že nemožno očakávať nežiaduce účinky na dojča.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeBaklofén môže byť spájaný so závratmi, sedáciou, somnolenciou a vizuálnymi poruchami (pozri časť 4.8), ktoré môžu porušiť pacientovu reakciu. Pacientov, ktorí majú takéto nežiaduce účinky, treba poučiť, aby neviedli vozilo alebo neobsluhovali stroje.
4.8 Nežiaduce účinkyNežiaduce účinky sa vyskytujú prevažne na začiatku liečby (napr. sedácia, somnolencia a nauzea), ak sa dávku zvyšuje príliš rýchlo, ak sa podávajú vysoké dávky alebo u starších pacientov. Často sú prechodné a môžu byť zmiernené alebo eliminované znížením dávky; zriedkavo bývajú závažné a vyžadujú prerušenie liečby.
Ak nauzea pretrváva aj po znížení dávky, odporúča sa, aby sa baklofén užíval s jedlom alebo mliekom.
U pacientov s psychickými poruchami alebo cerebrovaskulárnymi poruchami (napr. mŕtvica), ako aj u starších pacientov nežiaduce reakcie môžu mať závažnejšiu formu.
Môže sa vyskytnúť zníženie prahu záchvatov a kŕčov, zvlášť u epileptických pacientov.
Nežiaduce účinky sú zaradené podľa frekvencie, najčastejší je prvý, s použitím nasledovnej konvencie: veľmi časté (≥1/10); časté (≥1/100 až <1/10); menej časté (≥1/1 000 až <1/100); zriedkavé (≥1/10 000 až <1/1 000); veľmi zriedkavé (<1/10 000), vrátane ojedinelých prípadov.
Poruchy nervového systémuVeľmi časté: sedácia, somnolencia
Časté: útlm dýchania, vertigo, únava, vyčerpanie, stavy zmätenosti, závraty, bolesť hlavy, insomnia, euforická nálada, depresia, svalová únava, ataxia, tremor, halucinácie, nočná mora, myalgia, nystagmus, sucho v ústach.
Zriedkavé: parestézia, dyzartria, dysgeuzia
Veľmi zriedkavé: hypotermia
Neznáme: syndróm spánkového apnoe*
* Pri podávaní baklofénu vo vysokých dávkach (≥ 100 mg) sa u pacientov závislých od alkoholu pozorovali prípady centrálneho syndrómu spánkového apnoe.
Poruchy okaČasté: poruchy akomodácie, vizuálne poruchy
Poruchy srdca a srdcovej činnostiČasté: znížený srdcový výdaj
Poruchy cievČasté: hypotenzia
Poruchy gastrointestinálneho traktuVeľmi časté: nauzea
Časté: zažívacie problémy, grganie, vracanie, zápcha, hnačka
Zriedkavé: abdominálna bolesť
Poruchy pečene a žlčových ciestZriedkavé: abnormálna funkcia pečene
Poruchy kože a podkožného tkanivaČasté: hyperhidróza, vyrážka
Neznáme: urtikária
Poruchy obličiek a močových ciestČasté: polyúria, enuréza, dysúria
Zriedkavé: retencia moču
Poruchy reprodukčného systému a prsníkovZriedkavé: erektilná dysfunkcia
U niektorých pacientov sa objavili spasticita ako paradoxná reakcia na liečbu. Nežiaduci stupeň svalovej hypotónie – spôsobujúci problémy pacientom pri chôdzi alebo starostlivosti o seba – sa môže objaviť a môže sa obvykle zmierniť po opakovanej úprave dávkovania (napr. znížením dávok podávaných počas dňa a možným zvýšením večernej dávky).
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v
Prílohe V.'
4.9 PredávkovanieSymptómyVýrazné sú znaky centrálneho nervového útlmu: ospalosť, porucha vedomia, útlm dýchania, kóma.
Môžu sa tiež vyskytnúť: zmätenosť, halucinácie, agitácia, konvulzie, zmeny elektroencefalogramu (vzorec potlačenia výkyvov (
burst suppresion pattern) a trifázické vlny), porucha akomodácie, narušený pupilárny reflex; generalizovaná svalová hypotónia, myoklónia, hyporeflexia alebo areflexia; kŕče; periférna vazodilatácia, hypotenzia alebo hypertenzia, bradykardia alebo tachykardia, či srdcová arytmia; hypotermia; vomiting, diarrhea, hypersekrécia slín; zvýšená hladina pečeňových enzýmov, SGOT a AP, rabdomyolýza.
U pacientov s renálnou poruchou sa môžu objaviť príznaky predávkovania aj po nízkej perorálnej dávke baklofénu (pozri časti 4.2 a 4.4).
Zhoršenie stavu sa môže objaviť, ak sa rôzne látky alebo lieky ovplyvňujúce centrálny nervový systém (napr. alkohol, diazepam, tricyklické antidepresíva) užívajú v rovnaký čas.
LiečbaNie je známe žiadne špecifické antidotum.
Podporné opatrenia a symptomatickú liečbu treba začať pri komplikáciách ako sú hypotenzia, hypertenzia, kŕče, respiračný alebo kardiovaskulárny útlm.
Po požití potenciálne toxického množstva treba zvážiť podanie aktívneho uhlia. V krátkom čase po požití možno zvážiť podanie aktívneho uhlia u dospelých, ktorí požili viac ako 100 mg baklofénu počas 1 hodiny a u detí, ktoré požili viac ako 5 mg/kg baklofénu počas 1 hodiny.
Dekontaminácia žalúdka (napr. výplach žalúdka) možno zvážiť v individuálnych prípadoch, zvlášť v krátkom čase (60 minút) po požití potenciálne život ohrozujúcej dávky. Komatóznych alebo konvulzívnych pacientov treba intubovať pred začiatkom dekontaminácie žalúdka.
Keďže liek sa vylučuje prevažne obličkami, potrebné je podať dostatočné množstvo tekutín, najlepšie spolu s diuretikami. Hemodialýza (niekedy nevynútená) môže byť užitočná pri ťažkej otrave spojenej s renálnym zlyhaním (pozri časť 4.4). V prípade kŕčov treba opatrne podať intravenózne diazepam.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: Myorelaxanciá. Centrálne pôsobiace myorelaxanciá.
ATC kód: M03BX01
Baklofén je protispazmové liečivo pôsobiace na úrovni miechy. Derivát kyseliny gama-aminomaslovej (GABA), baklofén, chemicky nesúvisí s inými antispazmatickými liekmi.
Baklofén znižuje monosynaptickú a polysynaptickú transmisiu reflexov, prevažne stimuláciou GABA
ß-receptorov, a táto stimulácia zase inhibuje uvoľnenie dráždivých aminokyselín glutamátu a aspartátu. Neuromuskulárna blokáda nie je ovplyvnená baklofénom.
Hlavný prínos baklofénu vychádza z jeho schopnosti znižovať bolestivý spazmus flexoru a spontánneho klonusu, čím sa uľahčuje mobilita pacienta, zvyšuje sa jeho samostatnosť a napomáha pri rehabilitácii.
Baklofén tiež vykazuje antinociceptívny účinok. K celkovej výhode prispieva aj fakt, že dochádza k zlepšeniu stavu a menšej sedácii, ako pri iných centrálne pôsobiacich liečivách.
Baklofén stimuluje sekréciu žalúdočnej kyseliny.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiAbsorpciaBaklofén sa rýchlo a úplne absorbuje z gastrointestinálneho traktu. Nezaznamenal sa významný rozdiel medzi liekovou formou vo forme tekutiny a tabliet s ohľadom na t
max, C
max a biodostupnosť.
Po perorálnom podaní jednorazových dávok (10-30 mg) sa maximálne plazmatické koncentrácie dosahujú v priebehu 0,5 až 1,5 hodiny a plochy pod krivkou koncentrácie sú proporcionálne k dávke.
DistribúciaDistribučný objem baklofénu je 0,7 l/kg a na proteíny sa viaže približne 30 %. Koncentrácia liečiva v mozgovomiešnom moku je približne 8,5krát vyššia ako v plazme.
BiotransformáciaBaklofén sa metabolizuje len v malej miere. Deamináciou vzniká hlavný metabolit, ß-(p-chlorofenyl)-4-hydroxymaslová kyselina, ktorá je farmakologicky inaktívna.
ElimináciaPlazmatický polčas eliminácie baklofénu je v priemere 3 až 4 hodiny. Miera väzby na sérové proteíny je približne 30 %.
Baklofén sa eliminuje vo veľkej miere v nezmenenej forme. Do 72 hodín sa približne 75 % dávky vylúči obličkami a približne 5 % z tohto množstva vo forme metabolitov.
Starší pacientiFarmakokinetika baklofénu u starších pacientov je veľmi podobná ako u mladších subjektov. Maximálna plazmatické koncentrácie baklofénu i starších pacientov sú mierne nižšie a objavujú sa neskôr ako u zdravých mladých dobrovoľníkov, ale hodnoty AUC boli podobné u obidvoch skupín.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiBaklofén zvyšuje výskyt pupočníkovej prietrže (brušná hernia) u plodov potkanov, ktorým sa podávali približne 13krát vyššie dávky (mg/kg) ako sú maximálne odporúčané dávky u ľudí. Nepozorovalo sa to u myší alebo králikov.
Zrejme od dávky závislý zvýšený výskyt ovariálnych cýst a menej významný nárast zväčšených a/alebo hemoragických nadobličiek sa pozoroval u samičiek potkanov liečených počas 2 rokov. Klinický význam týchto zistení nie je známy.
Podľa doteraz získaných experimentálnych údajov sa predpokladá, že baklofén nemá karcinogénne ani mutagénne vlastnosti.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokmonohydrát laktózy
zemiakový škrob
želatína
mastenec
stearan horečnatý
etylcelulóza
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie Uchovávajte na suchom mieste pri teplote do 25 °C, chráňte pred svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah baleniaTablety sú balené v polyetylénových fľaškách s ochranným krúžkom.Vonkajší obal - papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľa.
Veľkosť balenia: 50 tabliet
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciuVšetok nepoužitý liek alebo obsah vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIPharmaceutical Works POLPHARMA S.A.
ul. Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański, Poľsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA BACLOFEN – POLPHARMA 10 mg: 63/0102/81-C/S
BACLOFEN – POLPHARMA 25 mg: 63/0562/12-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE /PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE Dátum prvej registrácie: 30. december 1981
Dátum posledného predĺženia registrácie: 15. august 2007
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU04/2018