ALMOZEN 12,5 MG tbl flm 12x12,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al)

SPC
a.
Bezpečnosť a účinnosť almotriptánu u pacientov starších ako 65 rokov nebola systematicky hodnotená.

Poškodenie funkcie obličiek
U pacientov s miernym alebo stredne ťažkým poškodením funkcie obličiek nie je potrebná úprava dávkovania.
Pacienti s ťažkou poruchou funkcie obličiek nesmú užiť viac ako jednu 12,5 mg tabletu v priebehu 24 hodín.

Poškodenie funkcie pečene
Nie sú k dispozícii údaje o používaní almotriptánu u pacientov s poruchou funkcie pečene (pozri časť 4.3 a 4.4).

4.3 Kontraindikácie

  • Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
  • Rovnako ako u iných agonistov 5-HT1B/1D receptorov, almotriptán nesmú užívať pacienti s anamnézou, príznakmi alebo známkami:
    • ischemickej choroby srdca (infarkt myokardu, angína pektoris, zdokumentovaná
nemá ischémia, Prinzmetalova angína) alebo
    • závažná hypertenzia a nekontrolovaná mierna alebo stredne závažná hypertenzia.
  • Pacienti s anamnézou cievnej mozgovej príhody (CMP) alebo tranzitórneho ischemického ataku (TIA). Periférne cievne ochorenia.
  • Súbežné podávanie ergotamínu, derivátov ergotamínu (vrátane metysergidu) a ktoréhokoľvek agonistu receptora 5HT1B/1D je kontraindikované.
  • Pacienti so závažným poškodením funkcie pečene (pozri časť 4.2).

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Almotriptán sa môže užívať len pri jasne stanovenej diagnóze migrény. Nemá sa užívať na liečbu bazilárnej, hemiplegickej alebo oftalmoplegickej migrény.

Tak ako pri iných druhoch terapie akútnej migrény, pred začiatkom liečby bolestí hlavy u pacientov, u ktorých predtým nebola stanovená diagnóza migrény, resp. u migrenikov, ktorí majú atypické symptómy, je potrebné starostlivo vylúčiť iné potenciálne závažné neurologické stavy. Mozgové príhody boli hlásené u pacientov liečených 5-HT1B/1D agonistami. Treba si uvedomiť, že u migrenikov môže byť zvýšené riziko rozvoja niektorých cerebrovaskulárnych porúch (napr. cievna mozgová príhoda, tranzitórny ischemický atak).

Vo veľmi zriedkavých prípadoch, tak ako u iných agonistov 5-HT1B/1D receptorov, boli hlásené koronárny vazospazmus a infarkt myokardu. Preto sa almotriptán nemá podávať pacientom, ktorí by mohli mať nediagnostikovanú koronárnu poruchu bez predchádzajúceho hodnotenia možných kardiovaskulárnych ochorení. Medzi týchto pacientov patria postmenopauzálne ženy, muži vo veku nad 40 rokov a pacienti s ďalšími rizikovými faktormi koronárnych ochorení ako nekontrolovaná hypertenzia, hypercholesterolémia, obezita, diabetes, fajčenie alebo kardiovaskulárne ochorenia v rodinnej anamnéze. Tieto hodnotenia však nemôžu identifikovať každého pacienta, ktorý má ochorenie srdca, a vo veľmi zriedkavých prípadoch sa u pacientov bez predchádzajúceho kardiovaskulárneho ochorenia vyskytli po podaní agonistu 5-HT1 receptora závažné srdcové príhody.

Po podaní môže almotriptán vyvolať prechodné príznaky, ako je bolesť v hrudníku a pocity tiesne, ktoré môžu byť intenzívne a môžu sa prejavovať aj v hrdle (pozri časť 4. 8.). Keď sa tieto príznaky považujú za prejavy ischemickej choroby srdca, ďalšia dávka almotriptánu sa nemá užívať a majú sa vykonať príslušné vyšetrenia (pozri časť 4.8).

U pacientov so známou hypersenzitivitou na sulfónamidy je potrebná opatrnosť pri predpisovaní almotriptánu.

Po užití almotriptánu a pred užitím ergotamínu sa odporúča dodržať minimálne 6-hodinový interval. Najmenej 24 hodín má uplynúť po podaní liekov s obsahom ergotamínu a pred podaním almotriptánu. Aj keď aditívne vazospastické účinky v klinickom skúšaní s 12 zdravými jedincami užívajúcimi perorálne almotriptán a ergotamín neboli pozorované, tieto aditívne účinky sú teoreticky možné (pozri časť 4.3).

Pacienti s ťažkou poruchou funkcie obličiek nesmú užiť viac ako jednu 12,5 mg tabletu v priebehu 24 hodín.

Opatrnosť sa odporúča u pacientov s miernym až stredne ťažkým ochorením pečene a liečba je kontraindikovaná u pacientov s ťažkým ochorením pečene (pozri časť 5.2).

Počas súbežného užívania triptánov a rastlinných prípravkov, ktoré obsahujú ľubovník bodkovaný
(Hypericum perforatum) sa môžu častejšie vyskytnúť nežiaduce účinky.

Tak ako pri ostatných 5-HT1B/1D agonistoch, almotriptán môže spôsobiť mierne, prechodné zvýšenie krvného tlaku, ktoré sa môže prejaviť výraznejšie u starších pacientov.

Bolesť hlavy z nadmerného užívania liekov (MOH-Medication Overuse Headache)
Dlhodobé užívanie akéhokoľvek typu lieku na bolesť hlavy môže bolesti hlavy zhoršiť. Ak sa takáto situácia objaví alebo je na ňu podozrenie, lekár má pacientovi poradiť a liečba sa má vysadiť. U pacientov s častými alebo dennými bolesťami hlavy napriek (alebo práve kvôli) pravidelnému užívaniu liekov proti bolesti hlavy sa má myslieť na túto diagnózu.

Maximálna odporúčaná dávka almotriptánu sa nemá prekročiť.

4.5 Liekové a iné interakcie

Interakčné štúdie boli vykonané s inhibítomi monoaminooxidázy A, beta-blokátormi, inhibítormi spätného vychytávania serotonínu, blokátormi kalciového kanála a inhibítormi izoenzýmov cytochrómu P450 3A4 a 2D6. Nie sú k dispozícii žiadne in vivo interakčné štúdie posudzujúce vplyv almotriptánu na iné lieky.

Rovnako ako u iných agonistov 5-HT1, pri súbežnej liečbe s IMAO nemožno vylúčiť potenciálne riziko vzniku sérotonínergného syndrómu v dôsledku farmakodynamickej interakcie.

Rovnako ako u iných agonistov 5-HT1, pri súbežnej liečbe so selektívnymi inibítormi spätného vychytávania serotonínu (SSRI) alebo inhibítormi spätného vychytávania serotonínu a noradrenalínu (SNRI) nemožno vylúčiť potenciálne riziko vzniku sérotonínergného syndrómu v dôsledku farmakodynamickej interakcie.

Opakované dávky s blokátorom kalciového kanálu-verapamilom, substrátom CYP3A4, môžu viesť k 20% zvýšeniu Cmax a AUC almotriptánu. Tento nárast nie je považovaný za klinicky významný. Neboli pozorované žiadne klinicky významné interakcie.

Opakované dávky s propranololom farmakokinetiku almotriptánu nezmenili. Neboli pozorované žiadne klinicky významné interakcie.

In vitro štúdie, vykonané na zhodnotenie schopnosti almotriptánu inhibovať hlavné CYP enzýmy v ľudských pečeňových mikrozómoch a ľudskú monoaminooxidázu (MAO), nepreukázali, že by almotriptán menil metabolizmus liekov metabolizovaných prostredníctvom CYP alebo MAO-A a MAO-B enzýmov.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita
K dispozícii sú veľmi obmedzené údaje o tehotných pacientkach užívajúcich almotriptán. Výsledky štúdií na zvieratách nepoukazujú na priame alebo nepriame škodlivé účinky s ohľadom na tehotenstvo, embryonálny/fetálny vývoj, pôrod alebo postnatálny vývoj (pozri časť 5.3).
Pri predpisovaní almotriptánu tehotným ženám je potrebná opatrnosť.

Laktácia
Neexistujú žiadne údaje týkajúce sa prestupu almotriptánu do materského mlieka. Štúdie na potkanoch ukázali, že almotriptán a/alebo jeho metabolity prechádzajú do mlieka. Preto je potrebná opatrnosť pri predpisovaní počas dojčenia. Na minimalizovanie expozície dojčaťa sa odporúča vyhnúť sa dojčeniu 24 hodín po liečbe.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch almotriptánu na schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje. Opatrnosť sa odporúča u pacientov vykonávajúcich práce vyžadujúce zručnosť (napr. vedenie vozidla alebo obsluha strojov), pretože počas migrenózneho záchvatu sa môže vyskytnúť somnolencia, ktorá bola tiež hlásená ako nežiaduci účinok liečby almotriptánom.

4.8 Nežiaduce účinky

V klinických skúšaniach bol almotriptán hodnotený u viac ako 2 700 pacientov po dobu 1 roka. Najčastejšie nežiaduce reakcie pri terapeutickej dávke boli závraty, somnolencia, nauzea, vracanie a únava. Výskyt žiadneho z nežiaducich reakcií nebol vyšší ako 1,5 %. Nasledujúce nežiaduce reakcie sa zaznamenali v klinických štúdiách a/alebo sa hlásili po uvedení lieku na trh. Sú uvedené nižšie zoradené podľa tried orgánových systémov a frekvencie výskytu. Frekvencie sú definované ako: veľmi časté (>1/10), časté (≥1/100 až <1/10), menej časté (≥1/1 000 až <1/100), zriedkavé (≥1/10 000 až <1/1000) a veľmi zriedkavé (<1/10 000) vrátane ojedinelých hlásení a neznáme (z dostupných údajov).

Trieda orgánových systémov podľa databázy MedDRA
Frekvencia
Nežiaduci účinok
Poruchy nervového systému
Časté
závrat, somnolencia
Menej časté
parestézia, bolesť hlavy
Neznáme
záchvaty
Poruchy ucha a labyrintu
Menej časté
tinnitus
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
Menej časté
palpitácie
Veľmi zriedkavé
koronárny vazospazmus, infarkt myokardu a tachykardia
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Menej časté
pocit tiesne v hrdle
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Časté
nauzea, vracanie
Menej časté
hnačka, dyspepsia, sucho v ústach
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
Menej časté
myalgia, bolesť kostí
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Časté
únava
Menej časté
bolesť na hrudníku, asténia

4.9 Predávkovanie

Nebol hlásený žiaden prípad predávkovania.

Najčastejšie hlásená nežiaduca udalosť u pacientov dostávajúcich 150 mg (najvyššia dávka podávaná pacientom) bola somnolencia.

Liečba predávkovania má byť symptomatická s udržiavaním vitálnych funkcií. Vzhľadom k tomu, že polčas eliminácie je 3,5 hodiny, sledovanie má pokračovať najmenej 12 hodín alebo po dobu, kým pretrvávajú príznaky a znaky.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antimigreniká; selektívne agonisty serotonínu (5HT1).
ATC kód: N02CC

Spôsob účinku
Almotriptán je selektívny agonista 5-HT1B a 5-HT1D receptora. V štúdiách na preparátoch izolovaných ľudských tkanív sa zistilo, že tieto receptory sprostredkovávajú vazokonstrikciu niektorých hlavových ciev. Almotriptán taktiež interaguje s trigeminovaskulárnym systémom, inhibuje extravazáciu proteínov plazmy z durálnych ciev následkom trojklanno-uzlovej stimulácie, čo je znak neurogénneho zápalu, ktorý sa zdá byť zapojený do patofyziológie migrény. Almotriptán nemá žiadnu signifikantnú aktivitu na ďalších podtypoch 5-HT receptora a žiadnu signifikantnú afinitu k adrenergným, adenozínovým, angiotenzínovým, dopamínovým, endotelínovým alebo tachykinínovým väzobným miestam. '

Farmakodynamické účinky
Účinnosť almotriptánu pri liečbe akútnych záchvatov migrény bola stanovená v štyroch multicentrických placebom kontrolovaných klinických skúšaniach na viac ako 700 pacientoch, ktorým bolo podaných 12,5 mg. 30 minút po podaní začalo dochádzať k zníženiu bolesti a percentuálny podiel odpovedí (zníženie bolesti hlavy zo stredne ťažkej k miernej až žiadnej) po 2 hodinách bol 57 – 70 % po almotriptáne a 32 – 42 % po placebe. Okrem toho almotriptán zmiernil so záchvatmi migrény spojenú nauzeu, fotofóbiu a fonofóbiu.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Almotriptán sa dobre vstrebáva s biologickou dostupnosťou 70 % po perorálnom podaní. Maximálna plazmatická koncentrácia (Cmax) sa dosiahne približne po 1,5 až 3,0 hodinách po podaní. Rýchlosť a rozsah absorpcie nie je ovplyvnená príjmom potravy. U zdravých jedincov podávané jednotlivé perorálne dávky v rozmedzí od 5 mg do 200 mg, Cmax a AUC úmerné dávke, poukazujú na lineárne farmakokinetické správanie. U zdravých jedincov je eliminačný polčas (t1/2) okolo 3,5 hodiny. Neexistuje žiaden dôkaz o vplyve pohlavia na farmakokinetiku almotriptánu.

Viac ako 75 % podanej dávky je vylúčenej močom a zvyšok stolicou. Približne 50 % almotriptánu je vylúčeného močom a stolicou v nezmenenej forme. Hlavnou cestou biotransformácie je oxidatívna deaminácia na metabolit indolu kyseliny octovej sprostredkovaná monoaminooxidázou (MAO-A).
Ďalšími enzýmami zapojenými do metabolizmu almotriptánu sú cytochróm P450 (3A4 a 2D6 izoenzýmy) a flavínmonooxygenáza. Žiaden z metabolitov nie je výrazne farmakologicky aktívny.

Po vnútrožilovej dávke almotriptánu podanej zdravým dobrovoľníkom priemerné hodnoty distribučného objemu, celkového klírensu a polčasu eliminácie boli 195 l, 40 l/h a 3,4 hodiny v uvedenom poradí. Renálny klírens (CLR) predstavuje asi dve tretiny celkového klírensu a pravdepodobne sa na ňom podieľa aj renálna tubulárna sekrécia. CLR dobre koreluje s funkciou obličiek u pacientov s miernym (klírens kreatinínu 60 – 90 ml/min), stredne ťažkým (klírens kreatinínu 30 – 59 ml/min) a ťažkým (klírens kreatinínu < 30 ml/min) poškodením funkcie obličiek. Zvýšenie priemerného t1/2 (až do 7 hodín) je štatisticky a klinicky významné iba v prípade pacientov s ťažkou poruchou funkcie obličiek. V porovnaní so zdravými jedincami, nárast maximálnej plazmatickej koncentrácie Cmax almotriptánu bol 9 %, 84 % a 72 % v uvedenom poradí u pacientov s miernym, stredne ťažkým a ťažkým poškodením funkcie obličiek, vzhľadom k tomu zvýšenie expozície (AUC) bolo 23 %, 80 % a 195 % v uvedenom poradí. V súlade s týmito výsledkami, zníženie celkového klírensu almotriptánu bolo -20 %, -40 % a -65 % v uvedenom poradí u pacientov s miernym, stredne ťažkým a ťažkým poškodením funkcie obličiek. Celkový klírens (CL) a renálny klírens (CLR) boli znížené bez klinického významu u zdravých starších dobrovoľníkoch v porovnaní s mladou kontrolnou skupinou, tak ako sa očakávalo.

Na základe mechanizmu vylučovania almotriptánu u ľudí sa zdá, že približne 45 % eliminácie almotriptánu je sprostredkované metabolizmom v pečeni. Preto, aj keď tieto mechanizmy vylučovania sú zablokované alebo poškodené, plazmatické hladiny almotriptánu sú zvýšené maximálne dvojnásobne oproti kontrolnému stavu, za predpokladu, že funkcia obličiek (a renálny klírens almotriptánu) nie je zmenená poškodením funkcie pečene. U pacientov s ťažkým poškodením funkcie obličiek je Cmax zvýšený dvojnásobne a AUC je zvýšený približne trojnásobne v porovnaní so zdravými dobrovoľníkmi. U pacientov so signifikantným poškodením funkcie pečene maximálne zmeny farmakokinetických parametrov nepresiahli tieto hranice. Z tohto dôvodu sa neuskutočnili žiadne štúdie farmakokinetiky almotriptánu u pacientov s poškodením funkcie pečene.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

V štúdiách farmakologickej bezpečnosti, toxicity po opakovanom podávaní a reprodukčnej toxicity boli nežiaduce účinky pozorované len po expozícii výrazne nad maximálnou expozíciou u ľudí.
Almotriptán nepreukázal žiadnu mutagenickú aktivitu v štandardných in vitro a in vivo štúdiách genotoxicity, žiaden karcinogénny potenciál nebol spozorovaný v štúdiách vykonávaných na myšiach a potkanoch.
Rovnako ako u ostatných agonistov 5-HT1B/1D  receptorov, almotriptán sa viaže na melanín. Avšak žiadne očné nežiaduce účinky spojené s liekom neboli pozorované u psov po liečbe do jedného roka.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Jadro tablety:
Manitol (E421)
Mikrokryštalická celulóza
Povidón
Sodná soľ karboxymetylškrobu typ A
Nátriumstearylfumarát

Obalový materiál:
Sepifilm 752 Biely:
Hypromelóza
Mikrokryštalická celulóza
Polyoxyl 40 stearát
Oxid titaničitý (E171)

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne teplotné podmienky na uchovávanie.
Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Škatuľky obsahujúce PVC/PVDC/hliníkové blistre.
Veľkosť balenia: 2, 3, 6, 9, 12.
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciua iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Zentiva, k.s., Praha, Česká republika


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

33/0288/12-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.