bo tetanu, je potrebné sa riadiť oficiálnymi odporúčaniami. Klinické údaje u dospelých ukazujú, že neexistuje žiaden klinicky relevantný rozdiel vo výskyte nežiaducich reakcií spojených s podaním Adacelu Polio už po 4 týždňoch v porovnaní s podaním po najmenej 5 rokoch po predchádzajúcej dávke očkovacej látky obsahujúcej toxoidy tetanu a záškrtu.
Pred imunizáciouPred začatím očkovania sa má urobiť podrobná anamnéza pacienta (najmä s ohľadom na predchádzajúce očkovania a možné nežiaduce udalosti). U osôb s anamnézou závažnej alebo ťažkej reakcie v priebehu 48 hodín po predchádzajúcom očkovaní očkovacou látkou obsahujúcou podobné zložky sa musí podanie Adacelu Polio starostlivo zvážiť.
Tak ako pri všetkých injekčne podávaných očkovacích látkach, má byť k okamžitej dispozícii vhodná lekárska starostlivosť a dohľad pre prípad výskytu zriedkavej anafylaktickej reakcie po podaní očkovacej látky.
Ak sa do 6 týždňov po podaní predchádzajúcej očkovacej látky obsahujúcej tetanový toxoid vyskytol Guillainov-Barrého syndróm, rozhodnutie podať očkovaciu látku obsahujúcu tetanový toxoid, vrátane Adacelu Polio má byť založené na starostlivom zvážení potenciálnych prínosov a možných rizík.
Adacel Polio sa nemá podávať osobám s progresívnou alebo nestabilnou neurologickou poruchou, nekontrolovanou epilepsiou alebo progresívnou encefalopatiou, kým nie je stanovený liečebný režim a zdravotný stav stabilizovaný.
Frekvencia a závažnosť nežiaducich udalostí u príjemcov antigénov tetanového toxoidu sú ovplyvnené počtom predchádzajúcich dávok a hladinou už existujúcich antitoxínov.
Imunogenicita očkovacej látky môže byť znížená v prípade imunosupresívnej liečby alebo imunodeficiencie. Pokiaľ je to možné, odporúča sa odložiť očkovanie dovtedy, kým sa ochorenie alebo liečba neskončí. Napriek tomu sa očkovanie osôb nakazených vírusom HIV alebo osôb s chronickou imunodeficienciou, ako napr. AIDS, odporúča, i keď protilátková odpoveď môže byť obmedzená.
Opatrenia pred podanímNepodávajte intravaskulárnou alebo intradermálnou injekciou.
Itramuskulárne injekcie sa majú podávať s opatrnosťou u pacientov liečených antikoagulanciami alebo u pacientov s poruchami zrážania krvi, pretože hrozí riziko krvácania. Za týchto okolností a ak sa dodržia oficiálne odporúčania možno zvážiť podanie Adacelu Polio formou hlbokej subkutánnej injekcie, i keď existuje riziko zvýšeného výskytu lokálnych reakcií.
Po podaní alebo dokonca aj pred podaním injekčnej očkovacej látky, vrátane Adacelu Polio, môže dôjsť k synkope (mdlobe). Majú sa zaviesť opatrenia, ktoré by zabránili zraneniam pri páde a zvládli stavy spojené so synkopou.
Ďalšie upozorneniaTak ako pri iných očkovacích látkach, protektívna imunitná odpoveď nemusí byť vyvolaná u všetkých očkovaných (pozri časť 5.1).
Obmedzené údaje naznačujú, že materské protilátky môžu znižovať intenzitu imunitnej odpovede na niektoré očkovacie látky u dojčiat narodených ženám, ktoré boli očkované Adacelom Polio počas tehotenstva. Klinický význam tohto pozorovania nie je známy.
U všetkých adsorbovaných očkovacích látok sa môže v mieste vpichu vyskytnúť pretrvávajúca hrčka, najmä ak sa podajú do povrchových vrstiev podkožného tkaniva.
4.5 Liekové a iné interakcieNa základe výsledkov klinických štúdií vykonaných u osôb vo veku 60 rokov a starších sa môže Adacel Polio podávať súčasne s dávkou inaktivovanej očkovacej látky proti chrípke.
Adacel Polio sa môže podávať súčasne s dávkou očkovacej látky proti hepatitíde B.
Adacel Polio sa môže podávať súčasne s dávkou rekombinantnej očkovacej látky proti ľudskému papilomavírusu bez významnej interferencie s protilátkovou odpoveďou na ktorúkoľvek zložku oboch očkovacích látok. Avšak v skupine so súčasným podávaním bola pozorovaná tendencia nižších anti-HPV GMT. Klinický význam tohto pozorovania nie je známy. Vyplýva z výsledkov klinických skúšaní, v ktorých sa Adacel Polio podával súčasne s prvou dávkou Gardasilu (pozri časť 4.8).
Očkovacie látky sa musia podať do rôznych končatín. Nevykonali sa štúdie o interakciách s inými očkovacími látkami, biologickými liekmi alebo liečivými prípravkami. Avšak v súlade so všeobecne prijatými odporúčaniami pre imunizáciu sa Adacel Polio, keďže ide o inaktivovaný liek, môže aplikovať súbežne s inými očkovacími látkami alebo imunoglobulínmi do rôznych častí tela.
V prípade imunosupresívnej liečby, pozri časť 4.4.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia Gravidita Po použití u gravidných žien nebol pozorovaný žiadny teratogénny účinok očkovacích látok s obsahom difterických alebo tetanových toxoidov alebo inaktivovaných poliovírusov.
Bezpečnostné údaje zo 4 randomizovaných kontrolovaných skúšaní (310 tehotenstiev), 2 prospektívnych observačných štúdií (2670 tehotenstiev), 4 retrospektívnych observačných štúdií (81 701 tehotenstiev) a z pasívneho sledovania žien, ktoré dostávali Adacel Polio alebo Adacel (Tdap zložka Adacelu Polio, obsahujúca rovnaké množstvo antigénov záškrtu, tetanu a čierneho kašľa) počas druhého a tretieho trimestra nepreukázali žiaden nežiaduci účinok na tehotenstvo súvisiaci s očkovaním, ani na zdravie plodu/novorodenca. Tak ako pri iných inaktivovaných očkovacích látkach sa neočakáva, že by očkovanie Adacelom Polio počas ktoréhokoľvek trimestra poškodilo plod. Má sa zvážiť prínos podávania Adacelu Polio počas tehotenstva oproti rizikám.
Štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame škodlivé účinky z hľadiska tehotenstva, embryonálneho/fetálneho vývoja, pôrodu alebo postnatálneho vývoja.
Obmedzené klinické údaje preukázali, že u dojčiat narodených ženám očkovaným počas tehotenstva Adacelom Polio dochádza k interferencii s imunitnou odpoveďou na iné antigény (t.j. záškrt, tetanus, polio, pneumokok, meningokok). Avšak vo väčšine prípadov koncentrácie protilátok ostávajú nad stanovenou ochrannou hraničnou hodnotou. Klinický význam tohto pozorovania nie je známy.
Dojčenie Účinok podávania Adacelu Polio počas dojčenia nebol hodnotený. No keďže Adacel Polio obsahuje toxoidy alebo inaktivované antigény, nemožno očakávať žiadne riziko pre dojčené dieťa. Lekár má zhodnotiť prínosy a riziká podávania Adacelu Polio dojčiacim ženám.
FertilitaAdacel Polio nebol hodnotený v štúdiách fertility.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeNeuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje. Adacel Polio nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinkySúhrn bezpečnostného profilu V klinických štúdiách bol Adacel Polio podaný celkom 1384 osobám, vrátane 390 detí vo veku 3 až 6 rokov a 994 dospievajúcich a dospelým. Najčastejšie hlásenými reakciami po očkovaní boli lokálne reakcie v mieste vpichu (bolesť, začervenanie a opuch). Tieto prejavy a príznaky boli obvykle miernej intenzity a objavili sa v priebehu 48 hodín po očkovaní (nežiaduce udalosti boli pozorované počas 24 hodín a 7 dní nasledujúcich po očkovaní u detí vo veku od 3 do 6 rokov). Všetky ustúpili bez následkov.
Lokálne a systémové reakcie mali tendenciu vyskytovať sa vo vyššej miere u dospievajúcich ako u dospelých. V obidvoch vekových skupinách bola najčastejšou nežiaducou reakciou bolesť v mieste podania injekcie.
Oneskorené vypuknutie lokálnych nežiaducich reakcií (t.j. lokálna nežiaduca reakcia, ktorá vypukla alebo sa zvýšila jej závažnosť 3 až 14 dní po imunizácii) napr. bolesť v mieste podania injekcie, erytém a opuch sa objavilo u menej ako 1,2 %. Väčšina hlásených nežiaducich reakcií vznikla do 24 hodín od očkovania.
V klinickom skúšaní u 843 zdravých dospievajúcich mužov a žien vo veku 11 až 17 rokov sa preukázalo, že pri súčasnom podaní prvej dávky Gardasilu s Adacelom Polio, bol pozorovaný častejší výskyt opuchu v mieste podania a bolesť hlavy. Pozorované rozdiely boli menšie ako 10 %, pričom hlásené nežiaduce udalosti u väčšiny jednotlivcov boli miernej až stredne závažnej intenzity.
Tabuľkový zoznam nežiaducich reakcií Nežiaduce reakcie sú usporiadané podľa frekvencie výskytu za použitia nasledujúcej konvencie:
Veľmi časté (³ 1/10)
Časté (³ 1/100 až <1 /10)
Menej časté (³ 1/1 000 až < 1/100)
Zriedkavé (³ 1/10 000 až < 1/1 000)
Veľmi zriedkavé (< 1/10 000), vrátane individuálnych prípadov
Neznáme z dostupných údajov
Tabuľka 1 uvádza nežiaduce reakcie pozorované v priebehu klinických štúdií a taktiež zahŕňa ďalšie nežiaduce udalosti, ktoré boli výsledkom spontánnych hlásení po uvedení Adacelu Polio na trh na celom svete. Nežiaduce udalosti u detí boli zozbierané z klinických skúšaní vykonaných u detí vo veku 3 až 5 rokov a 5 až 6 rokov. Uvedená je najvyššia frekvencia z každej štúdie. Keďže nežiaduce udalosti po uvedení lieku na trh sa hlásia na dobrovoľnej báze v kvantitatívne nešpecifikovanej populácii, nie vždy je možné spoľahlivo určiť ich frekvenciu výskytu alebo definovať kauzálny vzťah k expozícii očkovacou látkou. Z tohto dôvodu sa takýmto nežiaducim udalostiam prideľuje kategória výskytu „neznáme“.
Tabuľka 1: Nežiaduce udalosti z klinických skúšaní a celosvetových skúseností po uvedení lieku na trh Trieda orgánových systémov
| Frekvencia
| Deti od 3 do 6 rokov
| Dospievajúci a dospelí
|
Poruchy krvi a lymfatického systému
| neznáme
| lymfadenopatia*
|
Poruchy imunitného systému
| neznáme
| anafylaktická reakcia, napr. urtikária, opuch tváre a dyspnoe*
|
Poruchy nervového systému
| veľmi časté
|
| bolesť hlavy
|
časté
| bolesť hlavy
|
|
neznáme
| kŕče, vazovagálna synkopa, Guillainov-Barrého syndróm, ochrnutie tváre, myelitída, brachiálna neuritída, prechodná parestézia/hypoestézia končatín, do ktorých bola podaná očkovacia látka, závrat*
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu
| veľmi časté
| hnačka
| nauzea
|
časté
| vracanie, nauzea
| hnačka, vracanie
|
neznáme
| abdominálna bolesť
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
| časté
| vyrážka
|
|
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
| veľmi časté
|
| artralgia/opuch kĺbov, myalgia
|
časté
| artralgia/opuch kĺbov
|
|
neznáme
| bolesť končatín, do ktorých bola podaná očkovacia látka*
|
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
| veľmi časté
| únava/asténia, horúčka†
| únava/asténia, zimnica
|
bolesť v mieste vpichu, opuch v mieste vpichu, erytém v mieste vpichu
|
časté
| podráždenie, dermatitída v mieste vpichu, modrina v mieste vpichu, pruritus v mieste vpichu
| horúčka†
|
neznáme
| malátnosť§, bledosť*, rozsiahly opuch končatín‡, stvrdnutie v mieste vpichu*
|
* Nežiaduce udalosti po uvedení lieku na trh
† V skupinách s deťmi bola nameraná horúčka ako teplota ≥ 37,5 °C a v skupine s dospievajúcimi a dospelými bola nameraná ako teplota ≥ 38 °C
‡ Pozri časť c)
§ bola pozorovaná s veľmi častou frekvenciou výskytu u dospievajúcich a dospelých, v štúdiách s ADACELOM (Tdap zložka Adacelu Polio; obsahujúca tie isté množstvá antigénov záškrtu, tetanu a čierneho kašľu)
Popis vybraných nežiaducich reakciíPo podaní Adacelu Polio bol hlásenýrozsiahly opuch končatiny, ktorý môže presahovať z miesta podania injekcie cez jeden alebo obidva kĺby a je často sprevádzaný erytémom a niekedy pľuzgiermi. Tieto reakcie sa zvyčajne objavujú do 48 hodín po očkovaní, pričom spontánne vymiznú bez následkov v priemere do 4 dní.
Zdá sa, že riziko závisí od počtu dávok d/DTaP očkovacej látky v minulosti, s väčším rizikom po štvrtej a piatej dávke.
Pediatrická populácia Bezpečnostný profil Adacelu Polio u 390 detí vo veku od 3 do 6 rokov, ako je uvedené v Tabuľke 1, je odvodený z dvoch klinických štúdií:
- v klinickej štúdii malo 240 detí základné očkovanie DTaP očkovacou látkou vo veku 3, 5 a 12 mesiacov, v druhom roku života nedostali žiadnu ďalšiu dávku. Tieto deti dostali Adacel Polio vo veku 5 až 6 rokov.
- stopäťdesiat detí so základným očkovaním DTwP očkovacou látkou vo veku 2, 3 a 4 mesiace (bez ďalšej dávky v druhom roku života) dostalo Adacel Polio vo veku 3 až 5 rokov.
V obidvoch štúdiách bola miera výskytu väčšiny systémových nežiaducich udalostí počas 7 až 10 dní od očkovania menej ako 10 %. Iba horúčka (≥ 37,5 °C) a únava boli hlásené u viac ako 10 % jedincov vo veku od 3 do 6 rokov. Navyše u viac ako 10 % jedincov vo veku 3 až 6 rokov bola hlásená podráždenosť. (Pozri Tabuľku 1).
U menej ako 1 % detí vo veku 5 až 6 rokov bol hlásený prechodný závažný opuch ramena, do ktorého bola vpichnutá injekcia.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v
Prílohe V.
4.9 PredávkovanieNeaplikovateľné.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: Očkovacia látka proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a poliomyelitíde
ATC kód: J07CA02
Klinické skúšaniaImunitné odpovede dospelých, dospievajúcich a detí vo veku od 3 do 6 rokov jeden mesiac po očkovaní Adacelom Polio sú uvedené v tabuľke nižšie. Použitie Adacelu Polio u detí vo veku od 3 do 5 rokov vychádza zo štúdií, v ktorých sa Adacel Polio podával ako štvrtá dávka (prvá posilňovacia dávka) očkovacej látky proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne.
Tabuľka 2: Imunitné odpovede po 4 týždňoch od očkovaniaAntigén
| Kritérium
| Dospelí a dospievajúci* (n = 994)
| Deti 5-6 rokov† (n = 240)
| Deti 3-5 rokov ‡ (n = 148)
|
Záškrt
| ³ 0,1 IU/ml
| 92,8 %
| 99,4 %
| 100 %
|
Tetanus
| ³ 0,1 IU/ml§§
| 100 %
| 99,5 %
| 100 %
|
Čierny kašeľ Pertusový toxoid Filamentózny hemaglutinín 5 mikrogramov Pertaktín 3 mikrogramy Fimbrie typu 2 a 3 5 mikrogramov
| ³ 5 EU/ml** ³ 5 EU/ml** ³ 5 EU/ml** ³ 5 EU/ml**
| 99,7 % 99,9 % 99,6 % 99,8 %
| 91,2 % 99,1 % 100 % 99,5 %
| 99,3 % 99,3 % 100 % 100 %
|
Polio 1 Polio 2 Polio 3
| ³ 1:8 zriedenie ³ 1:8 zriedenie ³ 1:8 zriedenie
| 99,9 % 100 % 100 %
| 100 % 100 % 100 %
| 100 % 100 % 100 %
|
* Vo veku od 10 rokov
† Základné očkovanie DTaP v 3. a 5. mesiaci a posilňovacia dávka v 12. mesiaci života
‡ Základné očkovanie DTwP v 2., 3. a 4. mesiaci života
§ Merané metódou ELISA
** EU = ELISA jednotky: hladiny protilátok > 5 EU/ml boli považované za možné surogátne markery na ochranu proti čiernemu kašľu podľa Storsaeter J. et al, Vaccine 1998;16:1907-16.
Bezpečnosť a imunogenicita Adacelu Polio u dospelých a dospievajúcich sa ukázala ako porovnateľná s tou, ktorá bola pozorovaná po jednorazovej posilňovacej dávke adsorbovanej očkovacej látky proti záškrtu a tetanu (Td) alebo adsorbovanej očkovacej látke Td Polio obsahujúcej podobné množstvo tetanových a difterických toxoidov a inaktivovaný poliovírus typu 1, 2 a 3.
Nižšia odpoveď na difterický toxoid u dospelých pravdepodobne odráža zaradenie niektorých účastníkov s neznámym stavom očkovania alebo neúplným očkovaním.
Sérologické koreláty ochrany proti čiernemu kašľu neboli stanovené. Na základe porovnania s údajmi zo štúdií účinnosti proti čiernemu kašľu Sweden I uskutočnenými medzi rokmi 1992 až 1996, kde základné očkovanie s detskou očkovacou látkou DTaP obsahujúcou acelulárnu zložku čierneho kašľa od spoločnosti Sanofi Pasteur Limited potvrdila 85 % účinnosť ochrany proti chorobe čierneho kašľa, možno usúdiť, že Adacel Polio vyvolal ochranné imunitné odpovede.
V následnej štúdii bola pozorovaná robustná imunitná odpoveď po podaní jednorazovej dávky Adacelu Polio u britských detí vo veku 3,5 až 4,0 rokov v minulosti očkovanými buď kombinovanou acelulárnou očkovacou látkou proti čiernemu kašľu (DTaP-IPV-Hib) alebo kombinovanou celobunkovou očkovacou látkou proti čiernemu kašľu (DTwP//Hib) a OPV.
Pretrvávanie protilátokPivotné štúdie vykonané s ADACELOM poskytli nadväzujúce sérologické údaje po 3, 5 a 10 rokoch u jedincov, ktorí boli v minulosti očkovaní jednorazovou posilňovacou dávkou ADACELU. Pretrvávanie séroprotekcie proti záškrtu a tetanu a séropozitivity proti čiernemu kašľu je zhrnuté v Tabuľke 3.
Tabuľka 3: Miera pretrvávania séroprotekcie/séropozitivity u detí, dospievajúcich a dospelých po 3, 5 a 10 rokoch od podania dávky ADACELU (Tdap zložka Adacelu Polio) (PPI populácia
1)
| Deti (4 - 6 rokov)2
| Dospievajúci (11 - 17 rokov)2
| Dospelí (18 - 64 rokov)2
|
Časový úsek
| 5 rokov
| 3 roky
| 5 rokov
| 10 rokov
| 3 roky
| 5 rokov
| 10 rokov
|
Protilátky
| N = 128 -150
| N = 300
| N = 204 - 206
| N = 28 - 39
| N = 292
| N = 237-238
| N = 120-136
|
Záškrt (SN, IU/ml)
| ≥ 0,1
| 86,0
| 97,0
| 95,1
| 94,9
| 81,2
| 81,1
| 84,6
|
≥ 0,01
| 100,0
| 100,0
| 100,0
| 100,0
| 95,2
| 93,7
| 99,3
|
Tetanus (ELISA, IU/ml)
| ≥ 0,1
| 97,3
| 100,0
| 100,0
| 100,0
| 99,0
| 97,1
| 100,0
|
Čierny kašeľ (ELISA, IU/ml)
| Séro-pozitivita3
|
|
|
|
|
|
|
|
PT
| 63,3
| 97,3
| 85,4
| 82,1
| 94,2
| 89,1
| 85,8
|
FHA
| 97,3
| 100,0
| 99,5
| 100,0
| 99,3
| 100,0
| 100,0
|
PRN
| 95,3
| 99,7
| 98,5
| 100,0
| 98,6
| 97,1
| 99,3
|
FIM
| 98,7
| 98,3
| 99,5
| 100,0
| 93,5
| 99,6
| 98,5
|
N = počet jedincov s dostupnými údajmi; SN: séroneutralizácia; ELISA: enzýmová imunosorbentová analýza (Enzyme Linked Immunoassay)
1 Vhodní jedinci, pre ktorých boli údaje o imunogenite dostupné aspoň pre jeden antigén v určitom časovom úseku.
2 Vek, v ktorom jedinci dostali dávku ADACELU.
3 Percentuálny podiel jedincov s protilátkami ≥ 4 EU/ml pre PT, FHA a PRN a ≥ 17 EU/ml pre FIM pre 3-ročné sledovanie; ≥ 4 EU/ml pre PT, FIM a PRN a ≥ 3 EU/ml pre FHA pre 5-ročné a 10-ročné sledovanie.
V nasledujúcich sérologických štúdiách vykonaných s Adacelom Polio boli séroprotektívne hladiny protilátok (≥1:8 zriedenie) pre každý poliovírus (typ 1, 2 a 3) udržiavané u 95 % až 100 % detí, dospievajúcich a dospelých v 5-ročnom sledovanom časovom úseku a u 100 % dospievajúcich v 10-ročnom sledovanom časovom úseku.
Imunogenicita po opakovanom očkovaní Hodnotila sa imunogenicita po preočkovaní po 10 rokoch od poslednej dávky ADACELU alebo Adacelu Polio. Jeden mesiac po očkovaní dosiahlo ≥ 98,5 % účastníkov štúdie séroprotektívne hladiny protilátok (≥ 0,1 IU/ml) proti záškrtu a tetanu a ≥ 84 % dosiahlo odpoveď na posilňovaciu dávku proti antigénom čieneho kašľa. (Odpoveď na posilňovaciu dávku proti čiernemu kašľu bola definovaná ako koncentrácia protilátok po očkovaní, ktorá bola rovná alebo väčšia ako 4-násobok LLOQ, ak hladina pred očkovaním bola < LLOQ; ≥ 4-násobok hladiny pred očkovaním, ak táto bola ≥ LLOQ ale < 4 násobok LLOQ; alebo ≥ 2-násobok hladiny pred očkovaním, ak táto bola ≥ 4 násobok LLOQ).
Na základe následných sérologických údajov a údajov o preočkovaní, možno použiť Adacel Polio namiesto dT očkovacej látky alebo dT-IPV očkovacej látky na posilnenie imunity proti čiernemu kašľu, ako doplnok proti záškrtu, tetanu a detskej obrne.
Imunogenicita u jedincov bez predchádzajúceho očkovania Po podaní jednej dávky Adacelu Polio 330 dospelým vo veku 40 rokov a starším, ktorí počas posledných 20 rokoch neboli očkovaní žiadnou očkovacou látkou proti záškrtu a tetanu:
· ≥ 95,8 % dospelých bolo séropozitívnych (≥ 5 IU/ml) na protilátky proti všetkým pertusovým antigénom, ktoré obsahuje očkovacia látka,
· 82,4 % a 92,7 % bolo séroprotektívnych proti záškrtu s hraničnou hodnotou ≥ 0,1 a ≥ 0,01 IU/ml v uvedenom poradí,
· 98,5 % a 99,7 % bolo séroprotektívnych proti tetanu s hraničnou hodnotou ≥ 0,1 a ≥ 0,01 IU/ml v uvedenom poradí,
· a ≥ 98,8 % bolo séroprotektívnych proti poliu (typ 1, 2 a 3) s hraničnou hodnotou ≥ 1:8 zriedenie.
Po podaní ďalších dvoch dávok očkovacej látky proti záškrtu, tetanu a detskej obrne 316 jedincom, jeden mesiac a šesť mesiacov po podaní prvej dávky bola miera séroprotekcie proti záškrtu 94,6 % a 100 % (≥ 0,1 a ≥ 0,01 IU/ml, v uvedenom poradí), proti tetanu 100 % (≥ 0,1 IU/ml) a proti detskej obrne (typ 1, 2 a 3) 100 % (≥ 1:8 zriedenie) (pozri Tabuľku 4).
Tabuľka 4: Sérologický imunitný status (miera séroprotekcie/séroodpovede a GMC/GMT) pred očkovaním a po každej dávke 3-dávkovej očkovacej schémy, vrátane Adacelu Polio (dávka 1), po ktorej nasledujú 2 dávky očkovacej látky REVAXIS o 1 a 6 mesiacov neskôr (dávka 2 a 3) u jedincov očkovaných podľa protokolu (FAS)
Antigén
| Kritérium
| Pred očkovaním
| Po 1. dávke AdacelPolio
| Po 2. dávke REVAXIS
| Po 3. dávke REVAXIS
|
|
| N=330
| N=330
| N=325
| N=316
|
Záškrt
| GMC
| 0,059
| 0,813
| 1,373
| 1,489
|
(SN, IU/ml)
| 95 %CI
| [0,046; 0,077]
| [0,624; 1,059]
| [1,100; 1,715]
| [1,262; 1,757]
|
| ≥ 0,1
| 44,5 %
| 82,4 %
| 90,5 %
| 94,6 %
|
| 95 % CI
| [39,1; 50,1]
| [77,9; 86,4]
| [86,7; 93,4]
| [91,5; 96,8]
|
| ≥ 0,01
| 72,4 %
| 92,7 %
| 96,0 %
| 100 %
|
| 95 % CI
| [67,3; 77,2]
| [89,4; 95,3]
| [93,3; 97,9]
| [98,8; 100]
|
Tetanus
| GMC
| 0,48
| 6,82
| 7,60
| 5,46
|
(ELISA, IU/ml)'
| 95 %CI
| [0,39;0,60]
| [5,92;7,87]
| [6,77;8,52]
| [5,01;5,96]
|
| ≥ 0,1
| 81,2 %
| 98,5 %
| 100 %
| 100 %
|
| 95 %CI
| [76,6; 85,3]
| [96,5; 99,5]
| [98,9; 100]
| [98,8; 100]
|
| ≥ 0,01
| 92,4 %
| 99,7 %
| 100 %
| 100 %
|
| 95 % CI
| [89,0; 95,0]
| [98,3; 100]
| [98,9; 100]
| [98,8; 100]
|
Detská obrna (SN, 1/dil)
|
Typ 1
| GMT
| 162,6
| 2869,0
| 2320,2
| 1601,9
|
| 95 % CI
| [133,6; 198,0]
| [2432,9; 3383,4]
| [2010,9; 2677,0]
| [1425,4; 1800,3]
|
| ≥ 8
| 93,3 %
| 99,4 %
| 100 %
| 100 %
|
| 95 % CI
| [90,1; 95,8]
| [97,8; 99,9]
| [98,9; 100]
| [98,8; 100]
|
Typ 2
| GMT
| 164,5
| 3829,7
| 3256,0
| 2107,2
|
| 95 % CI
| [137,6;196,8]
| [3258,5;4501,1]
| [2818,2;3761,7]
| [1855,7;2392,8]
|
| ≥ 8
| 95,5 %
| 100 %
| 100 %
| 100 %
|
| 95 % CI
| [92,6; 97,4]
| [98,9; 100]
| [98,9; 100]
| [98,8; 100]
|
Typ 3
| GMT
| 69,0
| 5011,4
| 3615,6
| 2125,8
|
| 95 % CI
| [56,9; 83,6]
| [4177,4; 6012,0]
| [3100,5; 4216,4]
| [1875,5; 2409,6]
|
| ≥ 8
| 89,1 %
| 98,8 %
| 99,7 %
| 100 %
|
| 95 % CI
| [85,2; 92,2]
| [96,9; 99,7]
| [98,3; 100]
| [98,8; 100]
|
Čierny kašeľ (ELISA, EU/ml)
|
PT
| GMC
| 7,7
| 41,3
|
|
|
| 95 % CI
| [6,8; 8,7]
| [36,7; 46,5]
|
|
|
| ≥ 5
| -
| 96,3 %
| -
| -
|
| 95 % CI
|
| [93,6; 98,1]
|
|
|
FHA
| GMC
| 28,5
| 186,7
|
|
|
| 95 % CI
| [25,5; 31,8]
| [169,6; 205,6]
|
|
|
| ≥ 5
| -
| 100 %
| -
| -
|
| 95 %CI
|
| [98,9; 100]
|
|
|
PRN
| GMC
| 7,7
| 328,6
|
|
|
| 95 % CI
| [6,7; 8,9]
| [273,0; 395,6]
|
|
|
| ≥ 5
| -
| 99,4 %
| -
| -
|
| 95 % CI
|
| [97,8; 99,9]
|
|
|
FIM2&3
| GMC
| 6,1
| 149,6
|
|
|
| 95 % CI
| [5,2; 7,1]
| [123,6; 181,0]
|
|
|
| ≥ 5
| -
| 95,8 %
| -
| -
|
| 95 % CI
|
| [93,0; 97,7]
|
|
|
GMC: Geometrický priemer koncentrácií protilátok; GMT: Geometrický priemer titra protilátok; CI: Interval spoľahlivosti; SN: séroneutralizácia; ELISA: Enzýmová imunosorbentová analýza; dil: riedenie
FAS: Celkový súbor analýzy – zahŕňa všetkých jedincov, ktorí dostali dávku očkovacej látky v štúdii, a u ktorých bolo možné zhodnotiť post-vakcinačnú imunogenitu.
Pasívna ochrana novorodencov a dojčiat proti čiernemu kašľuNa základe zistení z mnohých štúdií Adacelu Polio a ADACELU podávaných tehotným ženám predovšetkým počas druhého a tretieho trimestra tehotenstva:
- Odpovede v podobe tvorby protilátok proti čiernemu kašľu u tehotných žien sú vo všeobecnosti podobné odpovediam pozorovaným u žien, ktoré nie sú tehotné.
- Materské protilátky proti antigénom čierneho kašľa pretrvávajú 2 až 4 mesiace po narodení a môžu sa spájať s potlačením imunitnej odpovede dojčiat na aktívnu imunizáciu proti čiernemu kašľu (pozri časť 4.4).
- Účinnosť imunizácie matiek proti čiernemu kašľu v prvých 3 mesiacoch života bola odhadnutá na > 90%.
Tabuľka 5: Účinnosť očkovacej látky (VE, vaccine effectiveness) proti čiernemu kašľu u dojčiat narodených matkám očkovaným počas tehotenstva Adacelom Polio alebo ADACELOM v 3 retrospektívnych štúdiách.Miesto štúdie
| Očkovacia látka
| VE (95 % CI)
| Metóda odhadu účinnosti očkovacej látky
| Doba sledovania dojčiat
|
UK
| Adacel Polio
| 93 % (81, 97)
| neporovnaná kontrola prípadu
| 3 mesiace
|
US
| ADACEL*
| 91,4 % (19,5; 99,1)
| kohortný regresný model
| 2 mesiace
|
UK
| Adacel Polio
| 93 % (89, 95)
| screening (pokrytie prípadu)
| 3 mesiace
|
* Viac ako 80 % Tdap použitých v štúdii
|
5.2 Farmakokinetické vlastnostiHodnotenie farmakokinetických vlastností sa pre očkovacie látky nevyžaduje.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiPredklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdii toxicity po opakovanom podaní neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokFenoxyetanol
Polysorbát 80
Voda na injekcie
6.2 InkompatibilityNevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa Adacel Polio nesmie miešať s inými liekmi.
6.3 Čas použiteľnosti3 roky.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C).
Neuchovávajte v mrazničke
. Zlikvidujte očkovaciu látku, ktorá bola zmrazená.
Uchovávajte injekčnú striekačku vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia 0,5 ml suspenzie v naplnenej injekčnej striekačke (sklo) s piestovou zátkou (chlórbrómbutylový alebo brómbutylový alebo chlórbutylový elastomér), bez priloženej ihly, s ochranným krytom (chlórbrómbutylový elastomér alebo syntetický izoprén-brómbutylový elastomér) – veľkosť balenia 1,10 alebo 20 injekčných striekačiek.
0,5 ml suspenzie v naplnenej injekčnej striekačke (sklo) s piestovou zátkou (chlórbrómbutylový alebo brómbutylový alebo chlórbutylový elastomér), bez pripojenej ihly, s ochranným krytom (chlórbrómbutylový elastomér alebo syntetický izoprén-brómbutylový elastomér) a s 1 alebo 2 samostatnými ihlami – veľkosť balenia 1 alebo 10 injekčných striekačiek.
0,5 ml suspenzie v naplnenej injekčnej striekačke (sklo) s piestovou zátkou (chlórbrómbutylový alebo brómbutylový alebo chlórbutylový elastomér), s pripojenou ihlou a s chráničom ihly (pevný priesvitný polypropylénový ochranný štít a polyizoprén)– veľkosť balenia 1, 10 alebo 20 injekčných striekačiek.
Zátka, piestové zátky a kryty vo všetkých baleniach Adacelu Polio neobsahujú kaučuk.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciua iné zaobchádzanie s liekomNávod na použitieLieky na parenterálne použitie je potrebné pred podaním vizuálne skontrolovať na prítomnosť cudzorodých pevných častíc a/alebo zmenu zafarbenia. V prípade, ak spozorujete niektoré z uvedených, očkovaciu látku zlikvidujte.
Normálny vzhľad očkovacej látky je homogénna biela zakalená suspenzia, ktorá môže počas uchovávania sedimentovať. Pred podaním očkovacej látky je potrebné injekčnú striekačku dôkladne pretrepať, aby bola suspenzia homogénne rozptýlená.
Ihla sa má pri injekčných striekačkách bez pripojenej ihly pevne nasadiť na koniec naplnenej injekčnej striekačky a pootočiť o 90 stupňov.
LikvidáciaVšetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
Na ihly sa nesmú opakovane nasadzovať ochranné kryty.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIISanofi Pasteur
14 Espace Henry Vallée
69007 Lyon
Francúzsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO59/0035/20-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie:
Dátum posledného predĺženia registrácie:
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU02/2020