
Zdroj: Pexels.com
Nie nadarmo sa hovorí, že zdravie je to najcennejšie, čo človek má. V prípade zdravotných komplikácii je dôležité, aby pacient získal kvalitnú zdravotnú starostlivosť. S tým súvisí aj kvalita a dostupnosť zdravotníckych potrieb, ktoré má pacient k dispozícii.
V dnešnej dobe si môžete vybrať spomedzi 4500 zdravotníckych pomôcok. Niektoré z nich sú hradené v plnej sume, iné zasa len čiastočne. Mnohí pacienti však nevedia, či majú na tieto pomôcky nárok a ako ich správne využiť.
Medzi zdravotnícke prostriedky patria jednorazové pomôcky ako obväzy, topánky či inzulínové perá ale aj pomôcky s dlhodobejším využitím ako palice, vozíčky či okuliare. Tieto a iné pomôcky patria do zoznamu Ministerstva zdravotníctva SR. K určitým diagnózam sa preto viaže aj získanie pomôcok. Ku každej skupine ochorení prináleží zisk pomôcok, kde aspoň jedna z nich by mala byť bez poplatku, respektíve s najmenším možným doplatkom.
Pomôcky sú spravidla predpisované lekárom. V prípade drahších pomôcok však je nutné získanie potvrdenia od zdravotnej poistovne, čo predchádza schvaľovaciemu procesu. Pomôcky sú následne vystavené v príslušnej lekárni. Zoznam kategorizovaných zdravotníckych pomôcok nájdete na stránke Ministerstva zdravotníctva Slovenskej Republiky. O sume danej zdravotníckej pomôcky rozhoduje taktiež samotné Ministerstvo zdravotníctva SR. Výstupom ich rozhodnutia je zoznam liekov ako aj zdravotníckych potrieb, ktorý vychádza každé 4 mesiace.

Zdroj: Pexels.com
Ak vám lekár vypisuje zdravotnícku pomôcku, musí vás informovať aj o jej cene. Ak si však cenu chcete overiť, dozviete sa to na už spomínanej stránke Ministerstva zdravotníctva. Pre vysvetlenie: skratka AKC znamená plnú cenu, DOP zase cenu, ktorú si musíte doplatiť a UZP označuje celkovú úhradu vašou zdravotnou poisťovňou.

Zdroj: Bigstock.com
Zdravotnícke potreby vám zdravotná poisťovňa preplatí aj v prípade, ak je ich pôvod zahraničný. Znamená to, že ak sa vám stal úraz v zahraničí, ošetrili vás a vy ste si museli zaplatiť pomôcku, poisťovňa vám ju musí preplatiť. Ak však viete, že istý typ liečby nie je na Slovensku dostupný, je pochopiteľné, že sa rozhodnete pre odchod do zahraničnej kliniky. Predtým si však vyžiadajte informácie a potvrdenie o tom, že vám táto liečba bude spätne preplatená. V rámci zdravotníckych pomôcok je možné preplatiť tie, pri ktorých je jasne dokázané, že na Slovensku k nim neexistuje alternatíva.
Ak sa pomôcky poškodia, oprava je v mnohých prípadoch na vás. To však neplatí v prípade poškodenia ortopedických či protetických pomôcok - ich oprava je hradená poisťovňou. V prípade poškodenia zdravotníckych pomôcok sa však vždy poraďte s lekárom. Zmeny v zákonoch a odporúčaniach sa dejú neustále, preto to, čo platilo pred rokom už nemusí byť pravda. V prípade poškodenia pomôcky preto oslovte vášho lekára, ktorý vám vypíše doklad s informáciou o oprave.