Vyvinuli "čiernu skrinku" na použitie v operačnej sále

Prominentný chirurg Dr. Theodore Grancharov, ktorý pracuje v nemocnici Sv. Michaela v kanadskom Toronte vyvinul ovládací prvok, ktorý funguje ako " čierna skrinka " na operačnej sále.

Box má veľkosť hrubej  knihy a zaznamenáva takmer všetko, čo sa deje na operačnej sále: video z chirurgického zákroku, rozhovor medzi prítomnými pracovníkmi , izbovú teplotu, hladinu hluku atď. 

„Zápis z čiernej skrinky"  - hovorí  Dr. T. Grancharov, „slúži v prvom rade na zlepšenie bezpečnosti pacienta tým, že sa zistí, kedy pri  operačnom zákroku dochádza k chybe a tiež  prispeje k vzdelávaniu  lekárov. Pomôže lekárskym skupinám  znížiť riziko a komplikácie a vykonať  operácie efektívnejšie, čo ušetrí peniaze a prispeje k vyššiemu množstvu zákrokov."

Dr. T.Grancharov  svoje tvrdenie podporuje faktami z leteckého priemyslu,  kde používanie čiernej skrinky výrazne  prispelo k zníženiu množstva chýb  pilotov a zo športu, kde tréneri profesionálnych športovcov upozorňujú ich na nesprávne pohyby, a tým prispievajú k ich výkonnosti. 

Dr. Grantcharov tiež dúfa, že jeho čierne skrinky vnesú viac transparentnosti do vzťahu lekár - pacient a pomôžu zmeniť tradične zaužívanú neochotu lekárov a sestier hlásiť chyby.

Momentálne sa prototyp testuje na operačných sálach v nemocniciach v Kanade a v Dánsku, ale je o ne záujem aj v iných  štátoch. Test sa vykonáva iba pri laparoskopickej alebo minimálne invazívnej  chirurgii a už napr. ukázal, že 84% chýb pri bypassoch sa stáva pri dvoch rovnakých krokoch, takže tréning chirurgov bol nasmerovaný na zvládnutie týchto dvoch zručností.

19 augusta 2014
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.