Vitamín A: Je dobre resorbovaný z gastrointestinálneho traktu. V pečeni je deponovaný vo forme esteru kyseliny palmitovej. Po hydrolýze je vitamín A uvolňovaný do krvného obehu, kde je viazaný na sérové proteíny. Vylučuje sa obličkami a pečeňou vo forme konjugátu s kyselinou glukurónovou.
Beta karotén: Tento karotenoid je po resorpcii transportovaný lymfatickým systémom do pečene. V obehu je viazaný na lipoproteíny a podľa potreby je priamo v tkanivách konvertovaný na aktívny vitamín A.
Vitamín D: Je rýchlo absorbovaný z gastrointestinálneho traktu. Absorpcia môže byť znížená pri poruchách resorpcie tukov. Ukladá sa v pečeni a v tukovom tkanive. Vitamín D ich metabolizuje a vylučuje pečeňou, v moči sa objavuje predovšetkým vo forme glukuronidov.
Vitamín C (kyselina askorbová): Je dobre resorbovaná z gastrointes- tinálneho traktu aktívnym transportom. Je prítomný v plazme a podľa potreby distribuovaný do všetkých buniek tela. Zvyšuje resorpciu železa. Vylučuje sa močom. Vitamín C posilňuje imunitný systém a napomáha ho-
jeniu rán a krvotvorbe. Je významný z hľadiska metabolizmu kostí, zubov, chrupaviek a spojivových tkanív. Ako antioxidant rozpustný vo vode napomáha pri likvidácii škodlivín vo vodnom prostredí buniek a podieľa sa tak na udržiavaní bunkových funkcií.
Kyselina listová: Je z väčšej časti resorbovaná z proximálnej časti tenkého čreva, odkiaľ sa distribuuje do tkanív. Zohráva významnú úlohu pri obnove buniek a krvných elementov a napomáha taktiež vývoju a správnej funkcii nervového systému.
Biotín: Je dobre resorbovaný zgastrointestinálneho traktu. V moči sa objavuje prevažne vo forme intaktného biotínu. Je dôležitou zložkou mnohých enzýmov a zúčastňuje sa metabolizmu sacharidov, tukov a proteínov.
Nikotínamid: Nikotínamid sa dobre resorbuje z celého gastrointestinálneho traktu, odkiaľ je distribuovaný do všetkých tkanív. Je metabolizovaný predovšetkým na N-metylnikotínamid, v moči je možné pozorovať malé množstvá nemetabolizovaného vitamínu. Zúčastňuje sa pri procesoch získavania energie v bunke a je významný pre srdcovú, nervovú a svalovú činnosť a rast.
Kyselina pantothenová: Je dobre resorbovaná z gastrointestinálneho traktu a distribuovaná do všetkých tkanív. 70% resorbovaného množstva kyseliny je vylučovaných močom. Kyselina pantothenová zohráva významnú úlohu v metabolizme sacharidov, tukov, aminokyselín, niektorých hormónov a pri výstavbe tkanív.
Vitamín B1 (tiamín mononitrát): Je resorbovaný z gastrointestinálneho traktu aktívnym sodíkovým transportom, pri vyšších koncentráciách je významná i pasívna difúzia. V tkanivách je bez zbytku metabolizovaný. Pokiaľ príjem tiamínu presahuje aktuálnu potrebu, prebytok sa vylúči močom.
Vitamín B2 (riboflavín): Je dobre resorbovaný z gastrointestinálneho traktu špecifickým fosforylačným transportným mechanizmom a distribuovaný do všetkých tkanív. Nadbytočný riboflavín je vylučovaný močom. Napomáha k udržaniu dobrého stavu pokožky a očí a je významný pre dobré vstrebávanie sacharidov, tukov a amínokyselín.
Vitamin B6 (pyridoxín hydrochlorid): Je dobre resorbovaný z gastrointestinálneho traktu. Najmenej 60% cirkulujúceho vitamínu B6 je vo forme pyridoxal fosfátu. Hlavným vylučovaným metabolitom je kyselina pyridoxínová, vznikajúca v pečeni. Pyridoxín je jedným z hlavných činiteľov v metabolizme amínokyselín a pri tvorbe proteínov. Významný je rovnako pre krvotvorbu a funkciu nervového systému.
Vitamin B12 (kyanokobalamín): Je uvoľňovaný pôsobením kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, kde sa naväzuje na intrinsic faktor. Komplex je resorbovaný v tenkom čreve a transportovaný do pečene portálnym obehom. V sére je viazaný na proteíny. Je ukladaný hlavne v pečeni. Podlieha hepatointestinálnemu obehu. Vitamín B12 je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek a udržanie intaktnosti nervového systému.
Vitamín E: Podieľa sa na tvorbe červených krviniek, obnove a raste svalového a ďalších tkanív. Podobne ako beta-karotén, pôsobí vitamín E ako antioxidant na vstupe do bunky, čím pomáha udržaniu správnych bunkových funkcií.
Vitamín K: Je resorbovaný z tenkého čreva, inkorporovaný do chylomikrónov a takto distribuovaný do obehu. Vylučuje sa prevažne močom a stolicou. Vitamín K zohráva dôležitú úlohu v procese hemokoagulácie.
Vápnik: Jeho resorpcia z čreva je závislá na aktívnom transporte pomocou vitamínu D a je uľahčovaná difúziou. 45% je viazaných na plazmatické proteíny, 10% je komplexne viazaných v aniónickom pufre, zostávajúca časť je vo forme ionizovaného Ca2+. 99% celkového množstva vápnika ľudského tela je uložených v kryštalickej forme v kostnom tkanive. Vylučovanie močom závisí na reabsorpcii, ktorá je regulovaná parathyreoidálnymi hormónmi. Vápnik napomáha pri výstavbe kostí, zubov a kolagénnych vlákien a udržuje ich pevnosť. Zohráva rozhodujúcu úlohu v neuromuskulárnom prenose a je nevyhnutným faktorom hemokoagulácie.
Fosfor: Je aktívne resorbovaný z gastrointestinálneho traktu. Viac než 90% resorbovaného množstva je filtrované v obličkách, z čoho je 80% reabsorbovaných. Fosfor je dôležitý pre výstavbu kostí a zubov a pre funkciu svalového a nervového tkaniva. Naviac sa rozhodujúcou mierou podieľa na premene a využití energie v organizme.
Jód: Je pred resorpciou v gastrointestinálnom trakte redukovaný na jodid. Vylučuje sa prevažne močom vo forme jodidu.
Železo: Zásobné železo je ukladané v svaloch, pečeni a retikuloendoteliálnom systéme. Prenos železa v organizme sa deje prostredníctvom plazmatických proteínov. 2/3 železa sa vylučujú z organizmu črevom, zbytok močom a malé množstvo odlúpenou starou pokožkou. Železo viaže kyslík v červených krvinkách, je súčasťou množstva enzýmov a je nevyhnutné pre rast.
Horčík: Je resorbovaný aktívnym i pasívnym transportom v proximálnej časti tenkého čreva. 50% telesného horčíka je uložených v kostnom tkanive, tretina plazmatického horčíka je naviazaná na plazmatické bielkoviny. Vylučuje sa prevažne obličkami. Množstvo vylúčeného horčíka je závislé na jeho plazmatickej koncentrácii a glomerulárnej filtrácii obličiek. Horčík je nepostrádateľnou súčasťou proteínového, lipidového a sacharidového metabolizmu a má kľúčovú úlohu v procesoch premeny energií. Je prítomný taktiež v kostiach, svaloch a nervovom tkanive.
Zinok: Vstrebáva sa z časti v tenkom čreve. Najväčšie zásoby sú uložené v skelete, svaloch, koži a v pankrease. Exkrécia zinku prebieha prevažne v duodéne a jejúne. Zinok je súčasťou množstva enzýmov, kde vo viacerých prípadoch zároveň pôsobí ako aktivátor. Je dôležitý pre celkový rast, rast vlasov, udržiavanie štruktúry kože.
Meď: Je súčasťou rady tkanív, kde je prítomná prevažne vo forme organických komplexov, z ktorých sú viaceré metaloproteíny a enzýmy. Enzýmy obsahujúce meď sa zúčastňujú rady rôznych metabolických pochodov, ako napríklad využitia kyslíka pri bunkovom dýchaní, alebo využití energie. Podieľajú sa rovnako na syntéze niektorých základných zlúčenín, napríklad proteínov spojivových tkanív, skeletu a ciev. Deficit zinku, vznikajúci pri liečbe niektorými medikamentami, je často sprevádzaný deficitom medi, pretože meď reaguje pri tvorbe komplexných zlúčenín s rovnakými látkami ako zinok. V týchto zlúčeninách potom meď a zinok nie sú biologicky dostupné. Preto by pri deficite zinku mala byť podávaná súčasne i meď. Meď je dôležitá pre metabolizmus a dozrievanie červených krviniek.
Draslík: Je po perorálnom podaní veľmi dobre resorbovaný. Prostredníctvom aktívneho transportu je akumulovaný intracelulárne, čím je udržiavaný výrazný koncentračný gradient medzi intracelulárnou a extracelulárnou tekutinou. 85-90% draslíka je vylučovaných močom, 10-15% stolicou.
Selén: Selén je spolu s vitamínom E súčasťou antioxidačného obranného systému ľudského organizmu. Je súčasťou dôležitých enzýmov, ktoré sa zúčastňujú na vychytávaní voľných radikálov v krvi a ďalších tkanivách. Rovnako napomáha k udržiavaniu elasticity kože.
Mangán: Medzi známe biologické funkcie mangánu patrí aktivácia enzýmov a tvorba metaloenzýmov. Vstrebávanie mangánu prebieha v tenkom čreve. Percento mangánu resorbovaného z potravy nie je konštantné a kolíše v závislosti na príjme potravy. Účinnosť resorpcie s vyšším príjmom potravy klesá. Mangán sa takmer úplne vylučuje stolicou a len stopové množstvo je možné nájsť v moči. Mangán pôsobí ako aktivátor enzýmov a podieľa sa na metabolizme sacharidov a tukov. Podporuje normálny vývoj kostí a pomáha pri tvorbe pohlavných hormónov.
Chróm: Najvyššie koncentrácie boli zistené v pľúcach, nižšie v kostiach, pečeni a obličkách. Chróm je považovaný za základný stopový prvok v procese glukózovej tolerancie. Je kofaktorom inzulínu a zúčastňuje sa periférneho účinku tohto hormónu tvorbou komplexov s inzulínovými receptormi zvyšujúcimi väzbu inzulínových komplexov s obsahom niacínu, prípadne glycínu, kyseliny glutámovej a cysteínu. Chróm rovnako ovplyvňuje produkciu superoxidov v makrofázach a stimuluje enzýmy zúčastňujúce sa na tvorbe mastných kyselín a v metabolizme sacharidov.
Molybdén: Pôsobí ako enzymatický kofaktor. 35-80% prijatého množstva sa, pravdepodobne pasívnym i aktívnym transportom, vstrebáva, a to vo forme rozpustných komplexov. Väčšina resorbovaného množstva sa rýchlo premieňa a vylučuje ako molybdenát obličkami. Molybdén pôsobí ako aktivátor enzýmov zúčastňujúcich sa metabolizmu sacharidov, lipidov a železa.
Chlór: Je rozhodujúcim regulátorom objemu telesných tekutín.
Nikel: Za normálnych okolností sa vstrebáva asi 20-25% podaného množstva. Niektoré látky obsiahnuté v potrave, vrátane mlieka, kávy, čaju, pomarančového džúsu a kyseliny askorbovej, túto vysokú resorpciu znižujú. Väčšina resorbovaného množstva niklu je rýchlo a účinne vylúčená obličkami vo forme nízkomolekulárnych komplexov. Nikel sa zúčastňuje krvotvorby, podporuje rast a pomáha pri spracovaní železa, medi a zinku v pečeni.
Cín: Napomáha normálnemu rastu.
Kremík: Zvýšený príjem kremíku podmieňuje jeho vylučovanie obličkami v množstve definovanom pomerom a rozsahom resorpcie z gastrointestinálneho traktu. Resorpcia závisí na forme, v ktorej je kremík v potrave prítomný. Kremík sa podieľa na kalcifikácii kostí. Výsledky niektorých výskumov naznačujú i katalytickú funkciu kremíka. Vplyv kremíka na tvorbu a premenu kolagénu môže nepriamo ovplyvniť kalcifikáciu kostí. Kremík je nevyhnutný pre zdravý vývoj a funkciu spojivových tkanív, chrupaviek, kostí, vlasov, nechtov a zubov.
Vanád: Vzhľadom k normálnej koncentrácii vanádu v moči, ktorá je v porovnaní s jeho diétnym príjmom a obsahom v stolici minimálna, možno určiť, že sa vstrebáva len asi 5% z celkového prijatého množstva. Ak sa vanád dostane do krvi, je rýchlo konvertovaný na vanadyl. Za normálnych podmienok je v tele zadržaná len malá časť vstrebaného vanádu, ktorá sa ukladá predovšetkým v kostiach. Väčšina resorbovaného vanádu sa vylučuje močom. Vanád ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi a je dôležitý pre zdravie chrupu.