Podľa prieskumu Zväzu lekárnikov EU (PGEU) postihujú výpadky všetky liekové skupiny, od komplexných chemoterapií a anestetík na jednej strane až po lieky určené na liečbu diabetu, hypertenzie a astmy či základné lieky, ako je napríklad aspirín, na strane druhej.
„Výpadky v dostupnosti liekov sa stávajú v EU rastúcim problémom, ktorý postihuje všetky členské krajiny bez ohľadu na ich ekonomickú silu. Týka sa bohatších i chudobnejších členských krajín. Príčiny sú rôzne, ale nebezpečenstvá sú očividné: pacienti čakajú na svoje lieky, alebo sa k nim dokonca vôbec nedostanú. Musíme riešiť niekoľko príčin výpadkov liečiv, ale existuje rad opatrení, ktoré môžu byť vykonané v krátkodobom horizonte. Je čas, aby vlády uznali, že problém je skutočný, a prijali odpovedajúcu legislatívu,“ uviedol generálny tajomník PGEU John Chave.
V Českej republike na rokovaní Zdravotného výboru Parlamentu navrhla Česká lekárnická komora legislatívne opatrenia, ktoré by mali eliminovať nedostatok liekov v dôsledku ich reexportov, a to podľa „slovenského modelu“. Predstavitelia ministerstva zdravotníctva z dôvodu obáv o porušenie pravidiel európskej hospodárskej súťaže s návrhom nesúhlasili.
V zapätí prezident Českej lekárnickej komory PharmDr. Chudoba zdôraznil, že najspravodlivejší a najúčinnejší by bol systém, kedy by ŠÚKL priebežne monitoroval situáciu v zásobovaní liekmi (povinne mu všetky údaje o liekoch zasielajú výrobcovia, distribútori i lekárne) a aktuálne vytváral tzv. negatívny list, v ktorom by boli vymedzené lieky, ktoré nie je možné (hoci iba prechodne ) vyvážať. Týmto spôsobom by bolo možné lepšie reagovať i na výpadky vo výrobe, nedostatku surovín atd.
Zdroj: http://www.lekarnici.cz/