Užívanie antibiotík v tehotenstve

Antibiotická liečba v tehotenstve musí byť správne indikovaná a mala by spĺňať nasledujúce kritéria. Zvážiť treba najmä typ antibiotika, množstvo a dĺžku obdobia užívania. Taktiež trba zvážIť možnosť nežiadúcich účinkov pre matku a vyvíjajúci sa plod.Treba brať do úvahy, že niektoré antibiotiká sú v priebehu tehotenstva v poriadku, niektoré však nie.

Klasifikácia liekov podľa FDA (Food and Drug Administration)

FDA vytvorila päť kategórií pre stanovenie potenciálu lieku spôsobiť vrodené vady užívaním v období tehotenstva. Tieto kategórie sa stanovili na základe pomeru rizika a terapeutického účinku, pričom sa neberú do úvahy všetky riziká liekov a ich metabolitov v materskom mlieku.

Klasifikácia podľa FDA

Kategória A

Kontrolované a adekvátne štúdie liekov nepreukázali riziko pre plod v 1. trimestri tehotenstva

Kategória B

Reprodukčné stúdie na zvieratách nepreukázali riziko pre plod, nie sú žiadne kontrolované stúdie u tehotných žien, všeobecne sa ich podávanie tehotným ženám považuje za bezpečné.

PENICILÍNY

Penicilíny sú v období tehotenstva bezpečné, aj vo vyššom množstve. Cez placentu prenikajú do cirkulácie plodu, kde pôsobia proti baktériám.

INHIBÍTORY BETALAKTAMÁZ

Kyselina klavulánová je považovaná počas užívania v tehotenstve za bezpečnú.

CEFALOSPORÍNY

Podávanie cefalosporínov sa považuje za bezpečné, väčšina dobre preniká do tkanív plodu, kde pôsobia terapeuticky.

POLYMYXÍNY

Kvôli možným nefrotoxickým a neurotoxickým účinkom by sa nemal počas tehotenstva užívať.

Kategória C

V tejto kategórií sú lieky, ktoré mali nežiadúce účinky na plod pri štúdiách so zvieratami, ale nie sú znéme ich účinky u ľudí. Dôležité je pri ich podávaní zvážiť pomer možného rizika oproti terapeutickému účinku.

CHLORAMFENIKOL

Kontraindikovaný je v posledných týždňoch tehotenstva. U novorodencov môže spôsobiť tzv. Gray syndróm, u tehotných žien môže mať hematotoxické pôsobenie.

TRIMETOPRIM

Pacienti ho užívajú samostatne alebo v kombinácií so sulfónamidmi. Michiganská štúdia zaznamenala významne vyšší vyskýt kardiovaskulárnych defektov u detí, ktorých matky užívali v 1. trimestri tehotenstva trimetoprim- sulfametoxazol.

VANKOMYCÍN

K dispozícií je málo klinických štúdií. Vankomycín je však nefrotoxický a ototoxický, preto by sa v tehotenstve nemal podávať.

Kategória D

Ide o lieky, ktoré zvyšujú riziko poškodenia plodu. Používanie v tehotenstve je obmedzené iba pre prípady, v ktorých nemáme inú alternatívu.

TETRACYKLÍNY

Užívanie tetracyklínu ženami po piatom mesiaci tehotenstva spôsobuje kalciifikáciu a žltnutie zubov. V užívaní tetracyklínov v skorších štádiách sa štúdie rozchádzajú. Podávanie tetracyklínov samotným tehotným ženám môže spôsobiť poškodenie pečene až smrť. Tetracyklíny sa podávajú tehotným ženám len v prípade, že nie je iná vhodná možnosť liečby na danú infekciu.

Kategória X

V tejto kategórií su zaradené teratogény, ktoré sa nesmú ženám podávať pred ani počas tehotenstva.

Zhrnutie

V priebehu tehotenstva je dôležité sa vyhýbať tetracyklínom, ktoré môžu spôsobovať poškodenie pečene tehotnej a zubov dieťaťa. Kombinácia antibiotík na infekcie močových ciest trimetoprim a sulfametoxazol sa spájajú s rizikom poškodenia pri narodení. V prípade, že je nutné indikovať antibiotikum najvhodnejšie a najbezpečnejšie Vám predpíše Váš lekár.

Zdroj:Drugs.com, Mayo.clinic.org

22 júna 2016
Diskusia k článku (1)
Dada 5.9.2016 Reagovať
V prvom mesiaci tehotenstva som uzivala tetracyklin, cardilan a nejake kvapky na zvysenie tlaku. Lekar odporucil potrat, ale nesla som. Tehotenstvo som znasala dobre a bez problemov. Dcera sa narodila zdrava, velka a dva tyzdne po termine. Cele roky bola zdrava, iba klasicke choroby zapal priedusiek. Nemala ani osypky ani ovcie kiahne. Ked mala 22 dostala trombozu, vraj z antikoncepcie.
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.