Regulácia buniek

Už pred 70. rokmi bolo známe, že všetky organické bunky vytvárajú elektrické napätie,ktoré je priečne na ich bunkovú membránu. Náboj v bunke je záporný a mimo nej kladný.
Hodnota bunkovo-membránového napätia sa pohybuje medzi 60 až 120 mV v závislosti od druhu bunky. Hovoríme o bunkovom potenciáli v kľude.  a to sa môže posudzovať ako napätie kondenzátora, pretože bunková membrána hrá úlohu plochého sférického kondenzátora. Nakoľko hrúbka membrány je rádovo 20 angströmov (Å), napätie vytvára obrovské elektrické pole veľkosti 1 až 10 milión voltov na meter štvorcový (1-10 x 106 V/m2). Elektrické polia tohto typu existujú len v stratosfére a vyvolávajú blesky a iné podobné výboje.
 
     Všetky bunky, baktérie a organely v bunkách, ako mitochondrie, bez výnimky vytvárajú elektrické napätie cez membránu, ktorá ich obaľuje, a vybíjanie tohto napätia, ktoré predstavuje uschovanú energiu bunky, je prirodzené pre ich reguláciu. Toto napätie sa fakticky nenachádza v kľude, ale môže sa skúmať ako striedavé napätie. Jedna jeho vlna sa nazýva akciový potenciál bunky. V skutočnosti je to elektromagnetická vlna, ktorá neustále vzniká a vybíja sa.
 
 
Umožňuje fungovanie všetkých svalových a nervových buniek. Akciový potenciál svalových buniek poháňa srdce, aby pulzovalo a pumpovalo krv v srdcovo-cievnom systéme. Každý jeden akciový potenciál svalových buniek srdca zodpovedá jeho jednému úderu. Akciový potenciál sa šíri synchronicky od centra podnetu v srdci, nazvanom sínusový uzol. Spoločný produkt akciového potenciálu všetkých srdcových buniek sa môže ľahko zmerať ako elektromagnetická vlna, v lekárstve známa ako elektrokardiogram alebo EKG. To isté platí aj pre centrálny nervový systém (mozog), kde akciový potenciál nervových buniek sa meria ako elektroencefalogram, EEG.
     Je dokázané, že všetky bunky prejavujú akciový potenciál, čo však pri svalových a nervových bunkách nie je vždy zjavné. Platí to o bunkách kože, žalúdočno-črevnej sústavy, vnútorných orgánov, imunitného systému atď. Regulácia spomínaných dvoch orgánov, srdca a mozgu, závisí výlučne od schopnosti ich buniek vytvárať akciový potenciál. Nie náhodou sa nulová línia pri EKG i EEG považuje za dôkaz klinickej smrti v lekárstve.
 
Podstata metabolizmu bunky:
 
     Potravou nadobudnutá energia, ktorá sa vybíja v bunkách tela, sa bez straty mení na elektrickú energiu ich akciového potenciálu, pričom sa odpočíta tepelná energia (asi 60%), ktorá sa odvádza do okolitého prostredia. Zostávajúca energia v organizme sa nazýva efektívna energia potravy. Táto efektívna chemická energia sa v bunkách úplne pretvára na elektrické napätie bunkových membrán a vo forme akciového potenciálu, ktorým je vybíjanie a vytváranie uschovanej elektrickej energie, sa znovu mení na biochemickú energiu.
     Regulácia bunky, a následne aj orgánov, sa uskutočňuje globálnym spôsobom a to premenou ich akciového potenciálu, čo je v skutočnosti striedavý prúd.
V závislosti od dielektrických vlastností molekúl liekov, kmitočet striedavého prúdu sa môže urýchliť alebo spomaliť čo je i podstatou účinku liekov na orgánov v organizme.
 
       Zdroj: The Universal Law, MUDr. G. Stanov
27 októbra 2010
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.