
Keď prídete do lekárne, magistra pred vás položí viacero škatuliek s rôznymi názvami či farbami a neviete si vybrať. Nakoniec sa síce rozhodnete, no viete rozpoznať, či ste si kúpili liek alebo doplnok stravy? Neviete? Tak vám s tým skúsime pomôcť.
Liek lieči
Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv je liek liečivo alebo zmes liečiv a pomocných látok upravených technologickým procesom do liekovej formy a určených na ochranu pred chorobami, na diagnostiku chorôb, liečenie chorôb alebo na ovplyvňovanie fyziologických funkcií. Humánny liek je liek určený pre človeka. Pred uvedením na trh prechádza liek schvaľovacím procesom, počas ktorého sa posudzuje kvalita, účinnosť, bezpečnosť, indikácie, kontraindikácie, dávkovanie, klasifikácia pre výdaj aj príbalová informácia pre pacienta. Výsledkom je hodnotiaca správa a rozhodnutie o registrácii lieku. Registráciu a zároveň trvalý dozor nad liekmi má Štátny ústav pre kontrolu liečiv. A predávať lieky môže len lekáreň.
Lieky sú dostupné v týchto formách výdajov:
- voľnopredajné
- na lekársky predpis
- na lekársky predpis s obmedzením
Výživový doplnok je doplnkom stravy
Ľudia si väčšinou pletú voľnopredajný liek s výživovým doplnkom. Ten však nesmie deklarovať liečebné alebo preventívne účinky. Je len doplnkom bežnej stravy vhodným pre tých, ktorí nemajú dostatok živín v tele a potrebujú si ich doplniť. Ide napríklad o tehotné ženy, športovcov, ľudí pracujúcich pod stresom, deti vo vývoji a pod. Výživový doplnok môžeme teda zaradiť medzi potraviny vhodné na doplnenie stravy, ktoré obsahujú koncentrovaný zdroj živín, vitamínov, minerálov alebo iných látok. Ich výdaj nie je obmedzený a výrobca či dovozca len pred ich uvedením na trh oznámi túto skutočnosť Úradu verejného zdravotníctva SR. Je však vhodné informovať lekára či lekárnika o tom, aké výživové doplnky užívame, prečo a či je vhodné užívať ich naďalej aj v kombinácii s odporučenými voľnopredajnými či predpísanými liekmi.
Aký je rozdiel medzi liekom a výživovým doplnkom?
Na obale každého výživového doplnku musí byť uvedené, že ide o „doplnok stravy“. Na obale lieku a v príbalovej informácii pre pacienta musí byť uvedené registračné číslo. Uvedenie výživového doplnku na trh sa len oznamuje Úradu verejného zdravotníctva SR.
Uvedenie lieku na trh je podmienené procesom registrácie lieku a pridelením registračného čísla, čo má na starosti Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Nebojte sa spýtať
Pamätajte teda, že liek slúži na liečbu a výživový doplnok na doplnenie stravy o živiny, ktoré nám chýbajú. Ak máte problém zistiť, čo kupujete, nebojte sa spýtať lekárnika. On sám vám povie, čo je pre vás najlepšie a vysvetlí, na čo slúži liek a na čo je zas vhodný výživový doplnok. A nezabudnite mu povedať, aké lieky a výživové doplnky práve užívate. Pretože len lekárnik vie správne posúdiť možné interakcie a kontraindikácie.
Asociácia na ochranu spotrebiteľov liekov dáva na vedomie konzumentom:
Niektoré lekárne disponujú softvérom, ktorý automaticky k vášmu lieku navrhne doplnkový sortiment. Lekárnik v tomto prípade obdobne ako pracovník banky (viete, že máte u nás vopred schválený úver ; prečo držíte svoje peniaze na bežnom účte) alebo pošty (vždy sa vás opýtajú, či chcete list poslať 1. triedou) vám odporúčajú aj čosi navyše. V iných lekárňach sú návštevníkom k dispozícii špeciálne školení pracovnici lekárne.