Akútna lymfoblastová leukémia je závažné onkologické ochorenie krvotvorby. Je najčastejším nádorovým onemocnením detí. Ak ochorie dospelý človek, liečba je zložitá.
Ochorenie sa bežne lieči opakovanými chemoterapiami, alebo sa chemoterapie kombinujú s transplantáciou kostnej drene.
V pražskom ústave hematológie a krvnej transfúzie /UHKT/ lekári prvý krát vyliečili pacienta s akútnou lymfoblastovou leukémiou použitím nového lieku.
Jedná sa o protilátku, ktorá sa vyznačuje tzv. dvojitou špecifikou: dokáže naviazať jedným koncom nádorovú bunku a druhým koncom zachytí telu vlastné imunitné bunky, tzv. zabíjače. Blízkosť zabíjača k nádorovej bunke mu dáva možnosť vytvoriť otvor v povrchu nádorovej bunky a vpustiť do nej látky, ktoré ju zabíjajú. Revolučnosť tejto metódy je v tom, že nezabíja chémia, ale telu vlastný mechanizmus. Lekári a vedci ÚHKT uvádzajú, že úspešnosť nového lieku je až 69% a recidíva onemocnenia sa takmer nevyskytuje.
V súčasnosti je nový liek dostupný len v rámci klinických štúdií. Do nich je možné zaradiť tých pacientov, u ktorých minimálne dvakrát zlyhala chemoterapia, a tých pacientov, ktorým sa leukémia vrátila.
Zdroj: blesk.cz