Nádej pre pacientov s akútnou lymfoblastovou leukémiou

Akútna lymfoblastová leukémia je závažné onkologické ochorenie krvotvorby. Je najčastejším nádorovým onemocnením detí. Ak ochorie dospelý človek, liečba je zložitá.

Ochorenie sa bežne lieči opakovanými chemoterapiami, alebo sa chemoterapie kombinujú s transplantáciou kostnej drene.

V pražskom ústave hematológie a krvnej transfúzie /UHKT/ lekári prvý krát vyliečili pacienta s akútnou lymfoblastovou leukémiou použitím nového lieku.

Jedná sa o protilátku, ktorá sa vyznačuje tzv. dvojitou špecifikou: dokáže naviazať jedným koncom nádorovú bunku a  druhým koncom zachytí telu vlastné imunitné bunky, tzv. zabíjače. Blízkosť zabíjača k nádorovej bunke mu dáva možnosť vytvoriť otvor v povrchu nádorovej bunky a vpustiť do nej látky, ktoré ju zabíjajú. Revolučnosť tejto metódy je v tom, že nezabíja chémia, ale telu vlastný mechanizmus. Lekári a vedci ÚHKT uvádzajú, že úspešnosť nového lieku je až 69% a recidíva onemocnenia sa takmer nevyskytuje.

V súčasnosti  je nový liek dostupný len v rámci klinických štúdií. Do nich je možné zaradiť tých pacientov,  u ktorých minimálne dvakrát zlyhala chemoterapia, a tých pacientov, ktorým sa leukémia vrátila.

Zdroj: blesk.cz

29 júla 2014
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.