Melatonín – látka, účinná proti COVID-19

Je známe, že hormón melatonín má protizápálové, imunoregulačné a antioxidačné vlastnosti, pôsobí proti chronickým poruchám spánku a pomáha pri cukrovke, metabolickom syndróme a kardiovaskulárnych ochoreniach.

Pred nedávnom vedci z University of Toronto v Kanade a Pápežskej katolíckej univerzity v Argentíne zhromaždili dôkazy aj o tom, že melatonín dokáže zabrániť rozvoju ťažkej formy COVID-19,  môže se tiež stať liekom podporujúcim účinnosť vakcín proti vírusu SARS Cov-2. Svoje zistenia a výsledky publikovali v časopise Diseases.

Tam autori predkladajú dôkazy o tom, že hormón melatonín

  1. účinne viaže a potlačuje tvorbu kalmodulínu, proteínu, ktorý reguluje povrchovú expresiu ACE2 ( https://en.wikipedia.org/wiki/Angiotensin-converting_enzyme_2 ),
  2. znižuje počet prozápalových cytokinov (https://sk.wikipedia.org/wiki/Cytok%C3%ADn),
  3. pôsobí protizápalovo prostredníctvom sirtuinu-1, proteínu, ktorý potlačuje polarizácie makrofágov (https://sk.wikipedia.org/wiki/Makrof%C3%A1g),  
  4. má antioxidačné vlastnosti, podieľa sa na eliminácii veľkého množstva voľných radikálov v čase liečby,
  5. je chronobiotický, môže ovplyvňovať denný program organizmu. Ako chronobiotikum ovplyvňuje fyziologickú reguláciu biologických hodín a pomáha korigovať desynchronizovaný cirkadiánny rytmus. Je to dôležité na zvýšenie energie tela a posilnenie imunitného systému. Ako cytoprotektant chráni pred komorbiditami súčasnému výskytu viacero ochorení, ktoré komplikujú COVID-19,
  6. je cytoprotektivný  ("bunku chrániaci") a ako taký poskytuje neuroprotekciu (ochrana nervová). U niektorých pacientov s COVID-19 je známe, že majú príznaky spojené s vírusovou aktivitou v mozgu, ako je strata čuchu, paralýza, cievna mozgová príhoda, delírium, meningitída, záchvaty a encefalopatia. Ako neuroprotektívna látka pomáha melatonín predchádzaťmnohým neurologickým účinkoim COVID-19.

Autori sa tiež domnievajú, že melatonín sa môže stať univerzálnym liekom, „striebornou guľkou“ v boji proti COVID-19. Navrhujú považovať melatonín za podpornú, resp. samostatnú antivírusovú látku a ako adjuvans na zlepšenie účinnosti vakcín SARS-CoV-2, pretože pomáha predchádzať opätovnej infekcii.

„Užívanie bezpečného liečiva melatonín v zodpovedajúcich dávkach môže zabrániť rozvoju závažných príznakov ochorenia pacientov s koronavírusom, znížiť imunopatológiu koronavírusovej infekcie,“ píšu autori článku.

Vedci tiež poznamenávajú, že závažnejší priebeh COVID-19 u starších pacientov môže byť spôsobený okrem iného nižšou hladinou melatonínu v tele.  Hladina melatonínu s vekom významne klesá, čo je účinok, ktorý súvisí s vývojom chronických zápalových procesov vrátane niektorých kardiovaskulárnych chorôb. Preto môže byť jeho použitie u starších pacientov obzvlášť dôležité.

Pozor na nežiadúce účinky / interakcie a kontraindikácie!

  •  vo veľkom množstve môže výraznejšie spomaľovať pohyby čreva – niektorým ľuďom pri nasadení väčších dávok melatonínu, nad 10 mg denne, klesne frekvencia vyprázdňovanie stolice,
  • neodporúča sa užívať melatonín vo forme výživového doplnku pri liečbe Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy,
  • neužívajte melatonín, ak užívate kortikoidy a/alebo salicylazosulfapyridín (Sulfasalazin).

Zdroj: https://iz.ru/

12 marca 2021
Diskusia k článku (2)
Katarína 6. 4. 2021 Reagovať
Ja mám otázku, ako dlho môžem užívať Melatonin, mne to odporučili proti nespavosti. Už to beriem 3 mesiace. Pomáha mi to.
hj 21. 1. 2022 Reagovať
mozete, ja uzivam dlhodobo, od neurologa mam odpocane
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.