Mať inkontinenciu nie je hanba

Neuvedomujete si ho, nechcete, aby sa vám to stalo, no neviete tomu zabrániť. Stačí zakašľať a už máte vlhko v nohavičkách. Ak už preventívne nenosíte slipové vložky. Lenže tie veľmi nepohlcujú zápach moču. A tak radšej nejdete na komédiu do kina, veď by vás mohol spolusediaci zacítiť, keď vám pri smiechu „cvrkne“ do nohavičiek. Dôležité je nehanbiť sa a zájsť k lekárovi.

Prečo práve ja?

Zrejme máte oslabené svaly panvového dna. Tie nám majú pomáhať zadržiavať moč, no niekedy skrátka nespolupracujú. Vtedy sa môže stať, že nám „cvrkne“. Únik moču trápi najmä tehotné ženy, ženy krátko po pôrode a tiež ženy v menopauze. Príčinou môže byť tiež nadváha, časté infekcie močových ciest či iná choroba, napríklad cukrovka. Mužská inkontinencia súvisí skôr so zväčšenou prostatou, rakovinou prostaty a neurologickými chorobami (skleróza multiplex, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba).

Som mladý, mňa sa to netýka

Omyl. Inkontinencia si nevyberá podľa veku. Oslabením močového mechúra trpí každá štvrtá žena nad 35 rokov. U mužov je toto ochorenie menej časté, no jeho výskyt sa zvyšuje po päťdesiatke. Únikom moču trpia dokonca aj mladé dievčatá, najmä pri namáhavom cvičení. Náchylní sú aj fajčiari. Medzi ďalšie faktory patrí priveľa kávy, čaju či alkoholu. Takže vek naozaj v niektorých prípadoch nehrá hlavnú úlohu.

Ktorý odborník inkontinenciu rieši?

Ak ste si už priznali, že máte problém a treba ho riešiť, zájdite najskôr za svojím praktickým lekárom. Ten zistí stav vašej inkontinencie a v prípade vyššieho štádia vás určite pošle k urológovi. Inak sa na únik moču môžete pokojne spýtať aj svojho gynekológa, nefrológa či internistu.

Ako s tým bojovať?

Lekár vám stanoví optimálny pitný režim, odporučí pravidelnú fyzickú aktivitu, cvičenie svalov panvového dna, prípadne vám nastaví hormonálnu liečbu vo forme vaginálnych tabliet a krémov či operačnú liečbu. Pokiaľ sa ho ostýchate navštíviť a máte pocit, že vám unikne moč naozaj len zriedka, skúste sa poradiť s odborníkom v lekárni. Pýtajte sa ho na výživové doplnky, ktoré prispievajú k posilneniu svalov panvového dna, ale tiež na vložky určené práve pre inkontinentných pacientov.

Hlavne sa netreba ostýchať o svojom probléme hovoriť. Áno, môže to byť spočiatku nepríjemné, no ktorej žene je príjemná napríklad aj pravidelná každoročná gynekologická prehliadka? Určite sa k lekárovi netešíme, ale pokiaľ inkontinenciu nebudeme riešiť, môže sa ešte zhoršiť. A to predsa nechceme.

19 júna 2021
Diskusia k článku (1)
Kika 29.6.2017 Reagovať
skvely je ive inkotinstop, prekvapil ma jeho ucinok, nechala som sa zlakat reklamou ale tentokrat som urobila dobre
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.