Jeseň dáva imunite zabrať

Jesenné obdobie nám nepridáva na dobrej nálade, ale ani na imunite. Zrazu je chladnejšie snáď aj o dvadsať stupňov, no stále veríme, že sa slniečko ešte vráti. Možno áno, avšak zrejme už nehrozia tridsaťosemstupňové horúčavy. Zmena klímy si pýta svoju daň v podobe zníženej imunity, počasie nás unavuje a vyššie pracovné nasadenie kráča ruka v ruke so stresom. Čo s tým? Posilnite svoje zdravie vitamínom C.

Na čo je vitamín C dobrý?

Je to dôležitý antioxidant, ktorý chráni telesné tkanivá. Spomaľuje starnutie, chráni nás pred infekciami, posilňuje vstrebávanie železa v črevách, znižuje cholesterol, pomáha pri alergiách, podporuje hojenie rán, stimuluje tvorbu bielych krviniek a deti ho potrebujú na reguláciu normálneho telesného vzrastu.

Ako sa prejavuje jeho nedostatok?

Zníženou fyzickou výkonnosťou, únavou, podráždením, bolesťami kĺbov, náchylnosťou k infekčným ochoreniam či anémiou.

Odporúčané množstvo

Odporúčaná denná dávka je 60 mg na deň, u detí od 3 do 10 rokov polovičná dávka. Viac potrebujú športovci, ale vhodné je doplniť ho aj počas liečby infekčného ochorenia (avšak pozor, s niektorými liekmi môže kontraindikovať!), pri strese a fajčiari by si tiež mali dať radšej dvojitú dávku.

Nájdeme ho najmä v ovocí a zelenine

Vitamín C obsahujú napríklad citrusy, kivi, jahody, jablká, broskyne, šípky, karfiol, brokolica, petržlen, ružičkový kel, kapusta, zemiaky, paradajky, paprika, rakytník rešetliakový.

Radšej surové!

Treba myslieť na to, že pri kuchynskej úprave sa môže obsah vitamínu C v potravine znížiť aj o 70 %. Lepšie je preto konzumovať čerstvé ovocie aj zeleninu. Dokonca zmrazená vraj obsahuje viac vitamínu ako čerstvá.

Ak chcete „céčko“ doplniť, no bežné potraviny vám nestačia, dobré je siahnuť po doplnkoch z lekárne. Tam už vám určite poradia, čo je vhodné akurát pre vás.

04 októbra 2015
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.