COVID 19 - alarmujúci symptóm choroby

Každý sa už asi dopočul, že u niekoho choroba, spôsobená koronavírusom CoV-2 prebieha bez ujmu na zdraví, u iného končila tragicky. Naskytuje sa otázka, prečo tá druhá časť pacientov s COVID-19 je náchylná k ťažkým stavom, majú vážne dýchací ťažkosti a čo s tým?

Rad lekárov konštatuje, že spozorovali, že u pacientov s ťažkým priebehom červené krvinky strácajú schopnosť dodávať kyslík do pľúc. Hladina hemoglobínu (*) krvi postupne klesá, pacient pociťuje dusnosť, začína sa dusiť. Pripisujú to infekcii CoV-2 a jej vírusovým útokom na červené krvinky.  

Lekári svoje analýzy publikovali vo vedeckom časopise Hematologie, Transfusion and Cell Therapy. Zároveň odporúčali  svojim  kolegom, aby u pacientov s diagnózou U07.1 (MKCH, potvrdená infekcia COVID-19) preverovali príslušné krvné parametre a podľa výsledkov  im nasadili transfúziu krvi s cieľom zabrániť vzniku ťažkých stavov.

(*) Hemoglobín ( Hb) je červené krvné farbivo tvoriace najdôležitejšiu zložku červených krviniek. Ide o hemoproteín, ktorý je schopný viazať kyslík. Jeho hlavnou funkciou v organizme je transport týchto molekúl krvou z pľúc do orgánov a opačne.

20 apríla 2020
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.