Čo je COVID-19 a čo SARS-CoV-2

COVID-19 (COronaVIrus Desease) je infekčná choroba. Nákazu spôsobuje koronavírus SARS - CoV-2.  

Ten dal o sebe po prvý raz vedieť v decembri  2019 v čínskom meste Wu-chan. Predpokladá sa, že prví pacienti sa nakazili na trhu živých zvierat prenosom zmutovaného koronavírusu zo zvieraťa na človeka a po čase sa potvrdil prenos SARS-CoV -2 z človeka na človeka. V prvom rade postihuje dýchací systém, ale nie sú  vylúčené ani ďalšie orgány. Vírus je veľmi odolný a môže spôsobiť ťažký zápal pľúc s následnou smrťou. Infekcia sa prenáša už v inkubačnej dobe (obdobie bez príznakov choroby). Tá je 2 - 14 dní, v poslednej dobe bádatelia tvrdia, že až 27 dní.

Choroba COVID-19 sa šíri neuveriteľne rýchlo. K prenosu infekcie dochádza kvapkami sekrétu infikovaného pri kašli, kýchaní, hovorení, takže kontaktom s kontaminovanými predmetmi a jedlom. Vírus sa vylučuje močom. Predmety, ktoré boli kontaminované je nutné umývať, dezinfikovať, likvidovať! Vážne ohrozený je každý, kto bol v styku s nakazenou osobou vo vzdialenosti do 2 m po dobu viac ako 15 min. Toto sú dôvody, prečo príslušné úrady nariaďujú zákazy zhromažďovania, zdôrazňujú význam zvýšenej hygieny rúk, mimo domova nosenie rukavíc a rúšok, zdravotníci pracujú v ochranných odevoch.

Choroba COVID-19 je zaradená do Zoznamu diagnóz (MKCH 10) pod kódmi: U07. 1 – Potvrdená infekcia COVID-19 a U07. 2 – Podozrenie na infekcie COVID-19. Symptómy COVID-19  sú horúčka, kašeľ, únava, ťažké dýchanie. Diagnostikuje sa rőntgenom, alebo CP vyšetrením pľúc.

Účinná liečba zatiaľ nie je známa, vakcína neexistuje.

Vedci a medicínske ústavy skúšajú rad liečiv. Prehľad týchto liečiv nájdete na našej web stránke v rubrike Prísne tajné.

 SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus2) je pozitívny jednoreťazový (+ssRNA) Betakoronavírus, patriaci do skupiny koronavírusov. Koronavírusy spôsobujú respiračné ochorenia (chrípku, ťažký akútny respiračný syndróm).Genom vírusu SARS-CoV-2  už stanovilo viac pracovísk. Je podobný netopierím koronavírusom a najviac koronavírusu šupinatca Pangolin-Cov.

Prvé spozorovanie koronavírusu SARS-CoV-2 sa datuje od decembra 2019 v Číne.

Začiatkom r. 2020 sa SARS-CoV-2 rozšíril na všetky kontinenty. Na Slovensku bol 6. 3. 2020 potvrdený prvý prípad nákazy. Naďalej sa testuje. Počet nakazených a bohužiaľ i mŕtvych na celom svete sa denne zvyšuje.

Viac informácií nájdete na stránkach ECDC (Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb).

 

08 apríla 2020
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.