Alergia zo slnka

S letom prichádza prirodzene čas kedy väčšina z nás ide k vode, opaľovať sa alebo sa vystaví slnku nevedomky. U niektorých ľudí sa môže prejaviť alergia zo slnka, čo je stav kedy nás slnečné lúče spôsobia nežiadúcu kožnú reakciu.

Prejavuje sa začervenanými meistami na porvchu kože, ktoré svrbia.

Príčinou vzniku alergie zo slnka je, že imunitný systém sa pomýli a vytvára protilátky, ktoré poškodzujú krvné bunky, čo sa prejaví ako alergia na koži. Alergia na slnko sa neviaže výlučne na letné obdobie, môže vniknúť aj počas zimy.

Rizikovými faktormi pre vznik alergie zo slnka sú alergie zo slnka u príbuzných, iní kožné ochorenie, lieky, ktoré vyvolávajú fotosenzitivitu, a to najmä tiazidy, antibiotiká, tetracyklíny, sulfónamidy, izotretinoín, ibuprofén.

V prípade, že sa Váš stav nezlepšuje alebo máte obavy je vhodné navštíviť lekára.

Lekár Vám na základe nasledujúcich vyšetrení stanoví diagnózu.

Fototestovanie, test na základe, ktorého sa zistí ako Vaša koža reaguje na rôzne vlnové dĺžky UV žiarenia.  Fotopatch testy, ktoré sú dostupné iba na špecializovaných klinikách. Lekár Vám nalepí dve náplaste s obsahom rovnakej látky, o 24 hodín jednu z nich vystaví UV žiareniu. V prípade, že sa pod danou nálapkou objaví reakcia, ide o alergiu.

Aké môžete urobiť preventívne opatrenia?

  • Krémy s UV filtrom aplikujte niekoľkokrát denne, používajte ochranný faktor minimálne 30.
  • Chráňte sa pomocou tenkého, vzdušného oblečenia, noste čiapku alebo klobúk, slnečné okuliare s UV filtrom.
  • Vyhýbajte sa intenzívnemu vystaveniu slnečným lúčom
  • Obmedzte pobyt na priamom slnku, najmä v čase obeda, kedy je slnečné žiarenie najviac intenzívne
  • Pozor na látky, ktoré u Vás spôsobujú fotosenzitivitu.

​Liečba

Farmakologická

V lekárnich Vám odporučia užívanie orálnych antihistaminík, používajú sa antihistaminiká tretej generácie a to najmä levoceterizín, u ktorých sa eliminovali niektoré nežiadúce účinky, napríklad tlmivý účinok antihistaminík 1. generácie.

Nefarmakologická

Samotnú domácu liečbu predstavuje používanie lelových mliek so zvlhčujúcim účinkom. Odporúča sa aj natieranie postihnutých miest gélom z aloe vera, alebo vytvorenie si vlastnej upokojujúcej masky z nastrúhaných uhoriek a bieleho jogurtu. 
09 júla 2021
Diskusia k článku (1)
Tatiana 19.7.2021 Reagovať
Som veľmi rada že sa začína písať o tomto probléme.
Trpím na slnečnú alergiu už niekoľko rokov a nevedela som si s tým pomôcť. U lekára keď som hľadala radu čo robiť som dostala odpoveď nechoď na slnko.
Dnes už viem že mi pomáha krém Daylong ultra 25, ktorý odporúčam všetkým s týmto problémom.
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.