Ako rozlíšiť chrípku od koronavírusu

Nie každé ochorenie dýchacích ciest s kašľom, horúčkou, zhoršeným dýchaním alebo bolesťou svalov a kĺbov je COVID 19.

Dnes už vieme, že i na Slovensku sú ľudia nakazení koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Je to nový neprebádaný vírus, ktorý napáda bunky dýchacích ciest, nakazení sú v ohrození života. Preto je dôležité, aby každý aspoň laicky dokázal odlíšiť príznaky chrípky od príznakov  koronavírusu SARS-CoV-2.

  1. Chrípka má náhly začiatok a rýchly priebeh – prvý deň: zimomriavky, teplotu, bolesti hlavy, svalov a kostí; druhý - tretí deň sa objaví kašeľ. Vírus chrípky nevstupuje do krvného riečiska, útočí na hornú časť dýchacieho traktu a potom dochádza k výtoku oxidantov (voľné radikály; telo ich vytvára, aby pomohlo odvrátiť vírusy a mikróby).
  2. Pri nákaze koronavírusom SARS-CoV-2 človek žiadny začiatok nezbadá, inkubačná doba je až 14 dní a čo by nemalo ujsť pozornosti, je priebeh nákazy. Má  tri etapy: 1. postupne sa zvyšuje  teplota; 2. suchý kašeľ, ktorý sa stupňuje; 3. ťažkosti s dýchaním. Koronavírus SARS-CoV-2 atakuje v hlboko položených dýchacích cestách a aveoloch (pľúcnych mechúrik), spôsobuje  zápal pľúc. Pľúca nestačia v dostatočnej miere okysličovať krv, trpí mozog, pre komplikácie  u zraniteľných chorých  môže  nastať náhla smrť.
  3. Obe nákazy sú  vysoko infekčné a preto:
  • v prípade pochybností na ochorenie dýchacích ciest  by osoba nemala v žiadnom prípade  osobne navštevovať zdravotnícke zariadenia, pohybovať sa  "medzi ľuďmi", ani pri odovzdávaní  kuriérom by nemalo dôjsť  ku kontaktu (zvoliť napr. platbu vopred a nechať  nákup pred dverami), chorý by nemal sám "behať" si získavať lieky; mal by využívať ochranu v podobe rúška a neohrozovať životy ostatných,

  • otázku s péenkami a receptami na bežné chronické ochorenia a plánované zákroky je potrebné tiež  telefonicky odkonzultovať s lekárom a nehrnúť sa do ordinácie,
  • pri prejave príznakov choroby COVID-19 môže lekár nariadiť  odbery a prevoz do nemocnice, môže byť nariadená karanténaJe nutné riadiť sa na jeho pokynmi.

 Zdroj: Asociácia na ochranu spotrebiteľov liekov, o.z.  Bližšie informácie o aktivitách nájdete na  www.aosl.sk     

     

09 marca 2020
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.