Lieky na predpis a voľnopredajné lieky

Lieky na predpis sú tie, pri ktorých nie je možné na príbalovom návode poskytnúť všetky informácie o ich bezpečnom užívaní bez lekárskeho dozoru.
 
Riziká a špeciálne upozornenia
 
Všetky lieky vyvolávajú nežiadúce účinky a mali by ste vedieť aké. Spýtajte sa lekára, aké sú možné nežiadúce účinky príslušného lieku, a čo máte robiť, ak sa objavia. Mali by ste sa tiež opýtať, či sú nejaké potraviny alebo lieky, ktoré by ste mali počas liečby vynechať, ako aj to, či môžete piť alkoholické nápoje. Jeden z najdôležitejších aspektov správneho užívania liekov je vedieť, ako často liek užívať. Nalačno? S jedlom? Zmiešaný s niečím? Konkrétne pokyny k týmto otázkam sa uvádzajú pri profiloch jednotlivých liečiv.
 
Podávanie liekov deťom
 
Veľa liekov vo voľnom predaji je špeciálne určených deťom. Pri iných liekoch sa uvádza dávkovanie pre dospelých i pre deti. Z hľadiska dávkovania každý pacient do 12 rokov sa považuje za dieťa. Ak podávate dieťaťu liek, ktorý je vo voľnom predaji, veľmi presne dodržiavajte odporúčané dávkovanie a za nijakých okolností neprekročte dávku odporúčanú pre dieťa. Nikdy nepodajte dieťaťu liek – ani jeho časť – určený pre dospelého, ak sa najprv neporadíte s lekárom. Nikdy neklamte dieťa pri podávaní liekov tým, že tablety sú cukríky a tekutina osviežujúci nápoj. Nikdy neuchovávajte lieky v dosahu detí, mohli by sa pokúsiť užiť dávku lieku navyše so snahou urýchliť vyliečenie.
 
Vyber liekov z voľného predaja
 
Ak ste sa rozhodli stanoviť si sami diagnózu a liečiť sa liekmi, ktoré sú voľne predajné, dobre sa pripravte, pretože:
  • väčšina ľudí si myslí, že regály v lekárňach sú vybavené užitočnými liekmi a vyrobené farmaceutickými firmami z dôvodu starostlivosti o zdravie pacienta
  • väčšinou si ľudia myslia, že lieky bez receptu sú neškodné, účinné a úplne bezpečné
  • kto si toto naozaj myslí, vyslovene riskuje - sú to silné lieky
Len na chvíľu si predstavte, že hovoríme o vojne. V tomto prípade regály sú bojisko. Zbrane sú reklama a marketingová stratégia. Bojuje sa o vaše peniaze. Čím viac liekov vyrába daná firma, tým viac miesta zaberá v regáloch lekárne, viac miesta znamená aj väčší predaj.
 
Každý, i voľno predajný liek, môže mať pre človeka nejaký vedľajší účinok. A tak pred tým, než prehltnete ľubovoľný voľno predajný liek, sa poraďte s odborníkom. Inými slovami: ak si chcete kúpiť liek bez lekárskeho predpisu, napr. ibuprofen, poraďte sa s lekárnikom, ktorý vás upozorní na účinky a vzájomné pôsobenie liečiv daného lieku s inými liečivami.
 
Zásady, ktoré by ste mali pri samoliečbe dodržiavať: 
  1. Buďte ostražití - farmaceutické firmy sľubujú liek na každú bolesť, ale nie pri každej bolesti treba brať liek.
  1. Postupujte krok za krokom - začnite najnižšou, teda bezpečnou dávkou lieku. Pamätajte: dva ibuprofeny vás zbavia bolesti, ale viac než dve tabletky vám môžu vážne uškodiť. 
  1. Vyhýbajte sa kombinovaným liekom - čím viac liečiv v lieku, tým viac vedľajších účinkov a interakcií (vzájomného pôsobenia látok). 
  1. Nakupujte inteligentne a nechajte si poradiť od lekárnika.
Pozorne si prečítajte text na obale a príbalový leták lieku - tým predídete prípadným komplikáciám pred samotným prehltnutím hŕstky liekov. Inštrukcie o nežiaducich účinkoch, dávkovaní a ďalších upozorneniach sú totiž mimoriadne dôležité.
23 novembra 2011
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.