Najdôležitejším pravidlom tehotnej ženy alebo ženy, ktorá chce otehotnieť, je poradiť sa s lekárom, skôr ako začne užívať predpísaný alebo voľne predajný liek.
V prvom trimestri tehotenstva je potrebné vyvarovať sa príjmu liekov.
Tehotná žena: Liečivá, ktoré užíva matka, môžu prestupovať cez placentu a vstupovať do obehu plodu. Pri niektorých liečivách v určitých etapách tehotnosti môže vzniknúť riziko vývojových abnormalít, retardovaného rastu alebo popôrodných problémov. Niektoré môžu ovplyvniť zdravie matky aj v priebehu tehotenstva. O mnohých liečivách je známe, že vyvolávajú v priebehu tehotnosti nežiaduce účinky, o iných je známe, že sú bezpečné, v mnohých prípadoch však chýbajú dôkazy o rizikách či bezpečnosti. Lekár zváži potenciálny prospech liečby proti možným rizikám a rozhodne, či liečivo máte užívať alebo nie. Toto je obzvlášť dôležité, ak sa liečivo užíva pravidelne pre chronické ochorenia, ako je to pri epilepsii, vysokom krvnom tlaku alebo cukrovke.
Prvý trimester
Prvé tri mesiace tehotnosti sú najkritickejším obdobím, keď lieky ovplyvňujú vývoj plodu a vznikajú vrodené anomálie. Veľmi nebezpečné poškodenie plodu môže viesť k potratu.
Druhý trimester
Od štvrtého do šiesteho mesiaca niektoré látky obmedzujú rast plodu. Výsledkom je nízka pôrodná váha.
Tretí trimester
V priebehu posledných troch mesiacov tehotnosti najväčším rizikom sú poruchy dýchania po pôrode. Niektoré liečivá môžu ovplyvniť samotný pôrod, takže je predčasný, oneskorený, alebo predĺžený.
Tehotná žena by nemala
- konzumovať väčšie dávky liekov, ako tie, čo jej lekár predpísal
- užívať lieky častejšie, ako jej lekár predpísal
- vziať liek z iného dôvodu, než na, čo jej bol predpísaný
- vziať liek predpísaný niekomu inému
V dobe dojčenia
Ak je potrebné, aby matka užívala liečivá pravidelne, aj keď dojčí, dieťa treba starostlivo monitorovať pre vznik možných nežiaducich reakcií.