Lieky a bezpečnosť detí

 

 

Lieky a bezpečnosť detí

 

 

Dojčatá a deti si vyžadujú nižšie dávkovanie liečiv ako dospelí, lebo majú relatívne nízku telesnú hmotnosť. Deti nemôžu dostávať jednoducho dávku, akoby boli malí dospelí.
 
Tu je načase upozorniť na riziká z dosahu liekov:
 
- Rodičia by sa mali snažiť chrániť svoje ratolesti pred rôznymi nebezpečenstvami v dome - lieky, prášky na pranie, čistiace prípravky a iné.
 
- Neskôr, v mladosti číha ďalšia hrozba – drogy a užívanie návykových liekov. Deti si často neuvedomujú ich nebezpečenstvo, alebo majú pocit, že je "experiment" bezpečný. Je alarmujúci, že vek týchto deti klesol až na 12 r.
 
- Mnoho detí sa mylne domnieva, že užívanie liekov je bezpečnejšie ako použitie drog (marihuana, extáza, kokaín, heroín). Pravdou je, že zneužívanie liekov sprevádza fyzické a psychické poškodenie zdravia, vrátane závislosti.
 
- Obsah lekárničky je na prvom mieste kam deti pôjdu, ak chcú experimentovať s drogami.  Dokonca aj OTC lieky, ako sirup proti kašľu apod. môže byť zneužitý, obzvlášť keď sú vzaté v dávkach oveľa vyšší, ako bolo zamýšľané, a / alebo spotrebované spolu s alkoholom.
 
- Užívanie drog už poškodilo alebo zničilo mnoho mladých životov a rodín. Pomohlo by keby ste svojmu dieťaťu išli vlastným príkladom a naučili ho lieky rozumne, nie chaoticky, používať.
26 novembra 2011
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.