História liekov

Medzníky v histórii liekov

 

 

2 700 pred n. l. Čína, prvý liekopis Pen-cchao kang-mu (Veľký liekopis). V ňom sa uvádza 365 rastlín. Číňania z nich pripravovali zmesi na obnovenie energetickej rovnováhy čakier a harmónie celého tela.
3 000 pred n. l. India, Ájurvéda – tradičná indická medicína za použitie liekov prírodného pôvodu. V porovnaní s čínskymi prípravkami, ktoré sú napospol málo toxické a neškodné, lieky užívané v ájurvéde sú agresívnejšie, často vyvolávajú zvracanie a preháňajú.
40-90 pred n. l. Rastlinné liekopisy sa nezávisle objavili aj v iných kultúrach. Grék Dioscorides publikoval príručku o bylinách pod názvom De materie medicína, Hippokrates založil školu a používal prírodné lieky. Liečivé prípravky boli obľúbené aj v stredovekej Európe a v arabských krajinách.
r.1527 Obrat nastal v období renesancie. Na deň svätého Jána 24. júna Paracelsus zničil dielo islamského lekára Avicenu, ktoré bolo pre vtedajšiu medicínu takmer posvätné a stal sa priekopníkom farmaceutickej chémie a "praotec" homeopatie.
r. 1847 Ignác Filip Semmelweis vyslovil teóriu, že špinavé ruky prenášajú infekcie a ustanovil hygienické zásady v nemocniciach.
r. 1878 Louis Pasteur, francúzsky chemik, biológ a lekár, dospel k záveru, že všetky nákazlivé choroby spôsobujú mikróby a vytvoril základy aktívnej imunizácie, ako metódy preventívneho očkovania proti nákazlivým chorobám.
r. 1853 William Morton, americký dentista, zaviedol do medicíny anestéziu pomocou éteru.
r. 1865 Joseph Lister, britský chirurg, po prvý raz pri operácii používa fenol ako antiseptikum.
19.století Začiatok modernej epochy vývoja liekov. Nemeckí chemici ako prví izolovali z rastlinných materiálov čistej liečivej substancie – v r. 1803 morfín z ópia a v r. 1820 chinín z kôry chinínovníka.
r.1921-1928 Alexander Fleming, škótsky biológ a farmakológ, objavil látku ničiacu baktérie, ktorej dal názov lyzozým a izolovanie antibiotickej substancie penicilín.
r. 1896 Felix Hoffman, ktorý pracoval pre firmu Bayer syntetizoval kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin).
r. 1932 Gerhard Domagk, nemecký bakteriológ, objavil antibakteriálne účinky sulfanímidu.
1933- 2011 Zoznam chorôb, ktoré sa dajú liečiť pomocou chemických liekov prudko stúpa. Vývoj a výroba liekov sa stali významným priemyslovým odvetvím so všetkými neresťami ako sú úplatkárstvo, nekalá súťaž apod.

V r. 1939 sa v USA predali lieky za 149 miliónov dolárov a o 60 rokov neskôr je to 130 miliárd dolárov. Dnes Európa konzumuje 49% a Ázia 23% z celkového množstva vyrobených liekov. Lekári, ktorí s úspechom liečia prírodnými metódami sú väčšinou označovaní za nedôveryhodných. Je na čase sa vážne zamyslieť, či tu ide o obavy zo zníženia zisku tohto priemyslu alebo o zdravie jedinca.

 

 

07 decembra 2011
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.