Generická substitúcia

Čo znamená generická substitúcia?
 
Generická substitúciaznamená vykonať v lekárni náhradu predpísaného konkrétneho lieku od jedného výrobcu (napríklad originálneho lieku) liekom iného výrobcu s rovnakou účinnou látkou (liečivo) a v rovnakej liekovej forme.
 
Inými slovami - generická substitúcia umožňuje, aby lekárnik pacientovi ponúkol iný liek, ako ten, ktorý je na recepte.

Úhrada zdravotnej poisťovne za liečivo (náklad štátu) je rovnaká, a preto ani zdravotné poisťovne, ani MZ SR nemajú údaje o tom, ako sa zámena liekov využíva.

PharmDr. K. Polóni, podpredseda GENAS:
"Na Slovensku nie je motivácia lekárnikov na uplatňovanie generickej substitúcie. Substitúcia je určite výhodná tam, kde pacient nemá dostupné viaceré lekárne, a nie je preňho nevyhnutné, aby mu bol vydaný predpísaný liek, keď ho lekáreň nemá na sklade, alebo keď momentálne nie je liek dostupný na trhu."
 
Prof. RNDr. Viliam Foltán, FaF Bratislava:
"Generickú substitúciu neprijíma medicínska verejnosť. Zámenu liekov obmedzujú staršie generácie lekárov, mladší lekári majú k tejto veci flexibilnejší postoj."
 
Odhad generickej substitúcie na Slovensku je niekoľko percent. Vo väčšine prípadov ide hlavne o substitúciu liekov na akútne ochorenia, alebo lieky na bolesť.

 

02 decembra 2011
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Posledné vo fóre
photo Great website
(0)
photo gfhfgh
(0)
photo ffsdfsd
(0)
photo Nespavosť
(0)
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.