Ako sa liečivá v tele odbúravajú

  • Väčšina liekov sa z tela vylučuje s močom.
  • Látky, ktoré sú rozpustné v tukoch z krvi  rýchlo prechádzajú do tukových tkanív. Tu môžu zostať aj niekoľko týždňov a do moču sa vylučujú postupne a v malých množstvách. 
  • Oveľa dôležitejšie ale na odbúravanie liečiv je pôsobenie enzýmov.
Pečeňové enzýmy napadajú molekuly liečiv a tie sa menia na neaktívne látky, ktoré prechádzajú do žlče a s ňou do hrubého čreva, prípadne do obličiek a vylučujú sa von z organizmu.
 
Opakované a dlhodobé užívanie liekov
 
Pri opakovanom a dlhodobom užívaní liekov ich musia pečeň a obličky nestále likvidovať. Preto sa nečudujme, že práve tieto dva orgány sú poškodené. Premena liečiv v pečeni navyše môže viesť k vzniku toxických metabolitov.
 
Tu musíme dodať aj to, že rôzne liečivá čiastočne rozkladajú rovnaké pečeňové enzýmy a preto, ak sa podajú súčasne, môže to ovplyvniť trvanie ich účinku aj maximálnu koncentráciu v tele. Vtedy hovoríme o nepriaznivých liekových interakciách.
Napr. obľúbeným prírodným antidepresívom je ľubovník bodkovaný, ale extrakt z neho  zvyšuje hladiny mnohých pečeňových  enzýmov, čo môže ovplyvniť napr. účinnosť hormonálnej antikoncepcie.
 
Existuje i ďalšia komplikácia -  tolerancia. Nastupuje, keď pod vplyvom opakovaného príjmu liečiva v lieku sa výrazne zvyšuje produkcia enzýmu, ktorý ho metabolizuje a kvôli tomu liečivo po čase stráca svoj efekt.
 
Genetické faktory
 

Súčasná farmakogenomika poukazuje i na fakty, že u mnohých ľudí účinnosť liekov je ovplyvnená genetickými faktormi. Napr. 6% belochov chýba  gén kódujúci syntézu enzýmu CYP2D6 a ten sa zúčastňuje metabolizácie asi ¼ všetkých liekov na predpis. U týchto ľudí vzniká nebezpečenstvo predávkovania, pretože ich organizmus to nedokáže odbúrať a vylúčiť.

06 decembra 2011
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Posledné vo fóre
photo Great website
(0)
photo gfhfgh
(0)
photo ffsdfsd
(0)
photo Nespavosť
(0)
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.