Zriedkavá ochorenie - narkolepsia WAKIX

Narkolepsia je dlhodobá porucha spánku. Príznakmi pre spavé obdobie narkolepsie pacientov sú nekontroľovateľné záchvaty spánku, pacient zaspí kdekoľvek a kedykoľvek, tento záchvat trvá 15 až 20 minút, depresia, pokles krvného tlaku, nadmerné potenie, nočný spánok je nepokojný. Postihnutý môže trpieť pri zaspávaní alebo prebúdzani znehybnením.  Mimo týchto období pacient nemá žiadne príznaky.  Narkolepsia je zaradená medzi zriedkavé ochorenia. Ochorenia postihujúce menej ako 1 človeka z 2000.

Liečba je zameraná na tlmenie príznakov narkolepsie. Liečivá, ktoré zabraňujú znehybneniu tela, psychostimulanciá.

Európska lieková agentúra (EMA) schválila nový liek na liečbu dospelých pacientov trpiacich narkolepsiou. Ide o liek Wakix s účinnou látkou pitolisant. Wakix je vhodný pre pacientov, ktorí tria alebo netrpia znehybnením. Liekovou formou sú tablety, ktoré sa odporučuje užívať pri raňajkách.

Pitolisant účinkuje na histamínové H3 receptory. Má stimulačné účinky.

Liek nie je registrovaný v SR.  

22 apríla 2016
Diskusia k článku (1)
katka 28.7.2016 Reagovať
mam narkolepsiu s kataplexiou,ako mam postupovat ,ked chcem aby mi bol liek wakix predpísaný mojím odborným neurologom v oblasti narkolepsie,ked nie je registrovaný v SR?
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Posledné vo fóre
photo Antipsychotiká
(0)
photo Lieky na alergiu
(0)
photo Alergia
(2)
photo nespavosť
(7)
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.