Nedávna „metylalkoholová“ kauza prinútila Ministerstvo zdravotníctva SR vydať metodický pokyn súvisiaci s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v prípade osôb intoxikovaných metanolom.
Alkohol je všeobecne vnímaný ako spoločensky akceptovaná „legálna droga“. Spoločnosť začína brať popíjanie a pitie alkoholu ako „menšie zlo“ oproti konzumácii drog typu marihuana, pervitín alebo heroín. Bagatelizáciu konzumu alkoholu podporuje i naša kultúra a tradície v spoločnosti, v ktorej žijeme.
K dnešnému dňu je to už 25 osôb, ktoré zomreli na intoxikáciu metanolom. Úrad verejného zdravotníctva SR vyhlásil od 18. septembra 2012 dočasný zákaz uvádzať, predávať a používať liehoviny s obsahom etanolu od 20 percent vyrobené na území Českej republiky, aby tak ochránil zdravie občanov SR a zabránil ďalším obetiam metanolovej intoxikácie.
Prvé príznaky intoxikácie metanolom sú podobné ako pri bežnej otrave alkoholom, a to slabosť, nepokoj, zvracanie, bolesť brucha, vertigo, bolesť hlavy, Kussmaulovo dýchanie, tachypnoe a zápach po formaldehyde. Po latencii 8 až 30 hodín sa môžu objaviť poruchy zraku, prípadne slepota. Pri závažných intoxikáciách metanolom sa môžu rozvinúť kŕče a hlboká kóma.
Liečba intoxikovanej osoby vo väčšine prípadov prebieha odsatím žalúdočného obsahu nazogastrickou sondou. Tento spôsob sa využíva bezprostredne po požití metanolu.
Liečba etanolom sa zaháji v prípade, ak intoxikovaná osoba má symptómy typické pre intoxikáciu metanolom a má koncentráciu metanolu v plazme > 20 mg/dl, resp. > 200 mg/l alebo v anamnéze požitie toxickej dávky metanolu (viac než 0,1 mg/kg) a osmolalitu > 10mOsm/l, alebo pozitívnu anamnézu alebo silné podozrenie na intoxikáciu metanolom, pričom musia byť prítomné aspoň dve nešpecifické laboratórne kritériá z nasledujúcich:
1. pH arteriálnej krvi < 7, 3,
2. sérový bikarbonát < 20 mEq/l,
3. osmolalita viac ako 10 mOsm/l nad normálnu osmolalitu.
Liečbu etanolom je možné vo výnimočných prípadoch nahradiť Fomepizolom, pričom jeho podanie je nutné vopred konzultovať s Národným toxikologickým informačným centrom.
V prípade potreby môže poskytovateľ zdravotnej starostlivosti konzultovať postup poskytovania zdravotnej starostlivosti s nepretržitou 24 hodinovou telefonickou službou s Národným toxikologickým informačným centrom na číslach:
Telefonický kontakt: 02/54 77 41 66
Mobil: 0911 166 066
V prípade, že osoba je intoxikovaná metanolom, je potrebné hlásiť každý takýto prípad Ministerstvu zdravotníctva SR, Národnému toxikologickému informačnému centru Univerzitná nemocnica Bratislava, Základnému útvaru Policajného zboru SR a príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.
Autor článku: Zuzana Rišianová
Zdroj: www.mzsr.sk