Medzinárodná štúdia preukázala účinnosť pemetrexedu v udržiavacej liečbe pokročilého karcinómu pľúc. Takmer 700 chorých v štádiu III alebo IV bolo po štyroch cykloch chemoterapie bez progresie ochorenia.
Pemetrexed je cytostatikum, teda onkologický liek, ktorý je chemicky podobný kyseline listovej a patrí do triedy chemoterapeutických liekov – medzi antimetabolity. Jeho molekulárnu štruktúru vyvinul Edward C. Taylor na univerzite v Princetone a klinicky bola táto účinná látka vyvinutá v Indianapolis na báze kávy spoločnosťou Eli Lilly and Company v roku 2004. Vyrába ho a uvádza na trh práve táto spoločnosť s viac ako 140-ročnou históriou.
Čo sa pemetrexedom lieči?
Pleurálny mezotelióm a nemalobunkový karcinóm pľúc. Nedávna medzinárodná štúdia preukázala účinnosť tohto antifolátového cytostatika, konkrétne lieku Alimta od Eli Lilly, účinnosť v udržiavacej liečbe pokročilého nemalobunkového karcinómu pľúc.
Okrem premetrexedu aj vitamín B12
Štúdie sa zúčastnilo 663 chorých v štádiu III alebo IV, ktorí boli po štyroch cykloch chemoterapie založenej na platinových cytostatikách bez progresie. Dve tretiny z nich boli liečené pemetrexedom v trojtýždňových cykloch a jedna tretina placebom až do progresie ochorenia. Všetci chorí dostávali tiež vitamín B12, kyselinu listovú a dexametazón, keďže kyselina listová a B12 znižujú frekvencie nežiaducich príhod.
Predĺženie celkovej doby prežitia
Analýza ukázala, že pemetrexed predĺžil nielen dobu bez recidívy (4,3 mesiaca oproti 2,6 mesiacom v placebo skupine), ale aj celkovú dobu prežitia (13,4 mesiaca oproti 10,6 mesiaca v placebo skupine). Závažné nežiaduce účinky boli častejšie pri pemetrexede ako pri placebe (16% vs. 14%)