...teda presnejšie, pacientka. Aspoň tak vykreslila situáciu v nedeľnej hlavnej večernej spravodajskej relácii TV Markíza. Pacientka mala plánovaný operačný zákrok a predoperačné vyšetrenie jej odmietli vykonať traja lekári. Jeden preto, že prekračuje limit, druhý z dôvodu, že pacientka nepatrila do jeho rajónu a tretí z neznámych dôvodov. Podotýkam, že nešlo o urgentnú, ale plánovanú operáciu. Televízia však prípad prezentovala presne tak, ako je uvedené v titulku článku. Všetkému sú vraj na vine lekári, ktorí pacientku nevyšetrili, kvôli ktorým teraz trpí, lebo ju nemôžu operovať. Môže, či nemôže lekár odmietnuť vyšetriť pacienta? Musí alebo nemusí lekár pracovať aj nad svoje resp. limity poisťovní?
Môže a nemusí.
Lekár môže odmietnuť vyšetriť pacienta, ktorý nie je v ohrození života. Umožňuje mu to zákon č. 576/2004 v §12 ods. 2. Stručne a jasne, lekár môže odmietnuť pacienta v troch prípadoch -ak prekročil svoje únosné pracovné zaťaženie alebo by mu vzťah k osobe, ktorú má vyšetrovať bránil v objektívnom posúdení jej zdravotného stavu, prípadne ak si lekár uplatní výhradu vo svedomí.
Odpoveď na druhú otázku z úvodu článku vyplýva z vyššie uvedeného. Lekár nemusí pracovať ani nad svoje limity a už tobôž nie nad limity poisťovní. Ak by tak robil, môže sám skončiť ako pacient, prípadne priviesť svoju ambulanciu do krachu. Čudovať sa tomu, že to už mnohí odmietajú, môže len neinformovaný redaktor. O tom, že limity zdravotných poisťovní môžu mať
protiprávny charakter, sa médiám akosi informovať nechce. Podobne ani o tom, koľko poisťovňami uznaných, ale v skutočnosti nikdy lekárom nezaplatených výkonov tento nevoľnícky systém od svojho vzniku vyprodukoval. Podľa v tlači publikovaných údajov medzi rokmi 2006 až 2010 je to okolo 470 miliónov eur. Kde sú tie peniaze? Ak si niekto myslí, že boli použité na úhradu zdravotnej starostlivosti, hlboko sa mýli. Pôvodne zamýšľaný návrh zákona, ktorý hovoril, že poisťovne si nemôžu tvoriť zisk, ak vedú pacientov na čakacích listinách, naši milí zákonodarcovia zmietli zo stola.
Takže milí pacienti, ak si myslíte, že máte právo na bezplatné a okamžité vyšetrenie a lekár vás odmietne, skúste sa sťažovať vo svojej zdravotnej poisťovni. Jej predsa platíte poistné, takže je povinná sa o vás postarať a nájsť vám lekára, ktorý vám vyšetrenie nielen urobí a s ktorým budete spokojní, ale ktorému to vyšetrenie aj zaplatí. Ak od vás pred vyšetrením bude lekár, ktorý má vyčerpaný limit, žiadať písomný záväzok vašej poisťovne, že mu toto vaše vyšetrenie skutočne zaplatí, nebuďte prekvapení.
Nikto nie je povinný pracovať zadarmo, ani váš lekár nie.