Antivirotiká proti hepatitíde C - riziko reaktivácie hepatitídy typu B

Výbor pre posudzovanie rizík liekov (PRAC) Europskej liekovej agentúry (EMA) dokončilprehodnotenie skupiny priamo pôsobiacich antivirotík používaných k liečbe chronickej hepatitídy  typu C (infekčného ochorenia pečene, spôsobeného vírom hepatitídy typu C). Výbor potvrdil  možné riziko reaktivácie hepatitídy typu B u pacientov liečených týmito liekmi a odporučuje pred  zahájením liečby vyšetriť všetkých pacientov na možnú prítomnosť víru hepatitídy B.

 

Pacienti, u ktorých sa potvrdí prítomnosť ako víru hepatitídy B, tak i hepatitídy C, musia byť starostlivo monitorovaní a liečení  v súlade s platnými klinickými odporučeniami.

Výbor ďalej prehodnocoval dáta týkajúce sa výskytu rakoviny pečene  (hepatocelulárneho karcinómu) u pacientov liečených priamo pôsobiacimi antivirotikami a dospel k záveru, že je potrebné vykonať ďalšie štúdie, z ktorých bude možné stanoviť presnejšie závery.

Prehodnotenie sa týka nasledujúcich liekov registrovaných  SR: Daklinza tbl flm (daklatasvir), Exviera tbl flm (dasabuvir), Harvoni tbl flm (sofosbuvir/ ledipasvir), Olysio cps dur (simeprevir), Sovaldi tbl flm (sofosbuvir), Viekirax tbl flm (ombitasvir/ paritaprevir/ ritonavir)  a  Zepatier (elbasvir/grayoprevir).

Viac informácií nájdete  na webových stránkach Europskej liekovej agentúry. 

23 septembra 2017
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Posledné vo fóre
photo Spánok
(0)
photo Potencia
(0)
photo diabet 2typu
(2)
photo Antidepresíva
(0)
photo tebokan
(4)
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.