Význam všetkých týchto "psycho" slov - psychológ, psychiater, psychoterapeut, psychoanalytik

Dnešná uponáhľaná doba kladie na dospelého, mladého či staršieho človeka, aj na celkom malého človiečika veľké  nároky.

Aj keď fyzicky vo väčšine prípadov rôzne situácie človek zvláda, psychika za telom  zaostáva. Vtedy človek začína pociťovať vnútorný nepokoj, cíti sa nekomfortne, ale stále ešte váha vyhľadať špecialistu na psychiku. Keď sa k tomu pridajú aj stupňujúce sa fyzické zdravotné problémy, prestane  váhať a cíti potrebu duševnej starostlivosti.

Vie ale, akého odborníka na svoje duševné problémy má vyhľadať? - psychológa, psychiatra, psychoterapeuta, nebo psychoanalytika. Na koho sa má obrátiť? 

Každá špecializácia  si žiada inú odbornú prípravu  a preto každý zo špecialistov na duševnú starostlivosť praktikuje odlišný spôsob liečby.

Psychiater je lekár (štúdium ukončil s titulom MUDr). Vyštudoval medicínu a špecializoval sa  na oblasť psychiatrie. Inými slovami: je to lekár, ktorý preštudoval ľudský mozog a biochemické procesy, ktoré v ňom prebiehajú. Lieči  psychické poruchy z biologického hľadiska, predpisuje lieky, ktoré dokážu minimalizovať symptómy základných duševných porúch. Ambulantný psychiater sa primárne zaoberá farmakoterapiou.

Psychológ nie je lekár, a preto nemá právo predpisovať lieky. Vyštudoval  akademickú špecializáciu  PSYCHOLÓGIU (vedu o ľudskej duši) a štúdium ukončil s titulom Mgr. Psychológ nehľadá (ako to robí  psychiater) biologické pozadie psychických porúch. Psychológ rieši psychologické príčiny a psychosociálne faktory, ktoré umožňujú vznik a pretrvávanie duševných problémov. Na základe zisteného vypracováva hypotézy povahových vlastností osoby, prípadne odporúča liečbu u psychiatra.

Psychológovia, podobne ako lekári, sa ďalej vzdelávajú a špecializujú.

Keď je potrebné, aby psychológ vykonal detailnú psychodiagnostiku a pomocou rôznych testov vypracoval posudok (napr. pri žiadosti o zbrojný preukaz, pri overovaní spôsobilosti vodiča,  súdny posudok atď.) treba obrátiť sa na klinického psychológa.   

V prípade potreby poradiť sa v náročnej životní situácii, nastupuje poradenský psychológ.

Keď to zhrnieme, psychiater je ten kto zváži a prípadne predpíše pacientovi medikamentóznu liečbu. V spolupráci so psychológom sa potom snaží  zlepšiť jeho stav. To ale vo väčšine prípadov nestačí. Je potrebné, aby na pacienta pôsobila dlhodobá a cielená liečba. Tuto liečbu nazvanou PSYCHOTERAPIA vykonáva psychoterapeut.

Psychoterapeut je veľmi skúsený psychológ, prípadne psychiater, ktorý okrem formálneho vysokoškolského štúdia absolvoval najviac dlhodobý psychoterapeutický výcvik vo vybranom psychoterapeutickom  smere, ako aj postgraduálne vzdelanie z klinickej psychológie (psychológie duševných porúch).

Je dôležité, aby každý pacient vedel, že nie každý psychológ (psychiater) je psychoterapeut. Prax je taká, že niektorí psychológovia resp. psychiatri sa nesvedomite prezentujú ako psychoterapeuti.

Psychoterapeut vykonáva psychoterapiu použitím rôznych metód a každá metóda si vyžaduje školeného psychoterapeuta s osvedčením, ktorý absolvoval  výcvik v psychoterapii. Niektoré z existujúcich metód sú: psychoanalýza (uvedomenie si rozporu  a konfliktu), kognitívne -behaviorálne (pocity sú určované myšlienkami), transakčné, sugestívne a hypnotické, krátkodobé (zamerané na problém), rodinné (poruchy, ktoré vznikli u jedného člena rodiny v súvislosti s problémami v  interpersonálnych vzťahov rodiny), manželské, skupinové atď.

Môžete sa liečiť psychoterapiou, farmakoterapiou alebo ich kombináciou.

Vyjasnite si čo je Váš hlavný problém - duševná porucha, alebo " múdra rada " a požiadajte o radu psychoterapeuta.

99% Vášho vyliečenia sa  zakladá na tom či si vyberiete správneho " psycho " špecialistu.

Zdroj: Asociácia na ochranu spotrebiteľov liekov, newsletter

19 septembra 2017
Diskusia k článku (1)
Anna 11. 11. 2021 Reagovať
Veľmi poučný. Písaný s porozumením. Ďakujem.
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.