Obal a obsah nie sú to isté

Každý, kto má zdravotný problém, si v okamihu spomenie na lekára. Lekár pre chorého značí obal "zdravie". Obalom pre sudcu je "spravodlivosť". Každá politická strana sa snaží svoj program zabaliť do hesla: "Zabezpečíme vaše dobro". Učiteľa už dopredu zaťažujeme puncom "vzdelávanie".

Bez toho, aby som sa dotýkala čestných lekárov, politikov, sudcov a učiteľov, si na základe vlastnej skúsenosti dovoľujem tvrdiť, že medzi obsahom výsledkov, ktoré dosiahli a ich postavením, existuje značný rozdiel. Aj tu platí, že obal a obsah nie sú to isté.

My, pacienti, ochotne veríme, že lekár  je ten, ktorý nás zbaví bolesti a vylieči nás a vopred si nezisťujeme, aký prínos má jeho liečenie pre všetkých "jeho" pacientov. Veríme v jeho schopnosť liečiť aj po mnohých prípadoch nevyliečených pacientov. Vychádza mi z toho že pre občana je obal dôležitejší ako obsah.

Po tomto úvode uvediem prípad, ktorý ma znechutil.

Raz ráno som sa zobudila  a nemohla som pohnúť pravou  rukou. Každý pochyb mi spôsoboval veľkú bolesť. Moja obvodná lekárka, ktorá pracuje v neštátnom zdravotníckom zariadení, ma poslala k ortopédovi  tohto zariadenia. Ten samozrejme iba po predložení môjho zdravotného preukazu ma prezrel. Potom mi povedal, že je tam nález, ale v tejto ambulancii nevystavuje recepty. Čo najskôr sa mám zastaviť v jeho druhej  ambulancii v poliklinike Fakultnej  nemocnice, a tam recept dostanem. Mám si ale čo najskôr dohovoriť termín u sestričky a dal mi do ruky jej telefónne číslo. O týždeň neskôr  som opäť po predložení svojho zdravotného preukazu (ako inak) absolvovala prehliadku aj v tej "druhej" ambulancii a tam som už recept dostala. 

Kalkul 1:   2 prehliadky -  ortopéd dostal zaplacené 2x.

Predpísaný liek som vybrala, ale mi nepomohol – rameno ma bolelo stále, dokonca som mala pocit, že viac. Pri  kontrole som stav nahlásila ortopédovi a on: "Keď  vám liek nepomáha, mali ste ho prestať užívať" a vypísal mi žiadanku na magnetickú rezonanciu (MR). Trvalo dva mesiace, kým som bola v poradí. Výsledok pracovisko MR zaslalo môjmu ortopédovi, ale smola -  bol už  na zahraničnej  stáži, a tak som sa k nemu dostala až o mesiac a pol neskôr.

Uplynulo temer  päť  mesiacov od mojej prvej návštevy lekárky, ja som teda logicky dedukovala, že raz, keď sa už zistila príčina, urýchlene začne liečba. Aká naivita!

Lekár – ortopéd mi vysvetlil, čo je príčinou bolesti ramena a informoval ma  že mi "pichne" injekciu Vzápätí si spomenul,  že práve  túto injekciu už v ambulancii nemá. Napísal  mi recept a poslal ma do lekárne v tej istej budove. V lekárni bolo asi 12 chorých ľudí s deťmi aj bez nich. Vo fronte som sa pozrela do receptu. Tam okrem iného bolo moje meno, 5 injekcií. Doplatok pacienta som poznala. Začala som premýšľať: Na čo mi je 5 injekcií a ešte mám doplácať? 

Kalkul 2:   5 ks injekcií zaplatíme ja a zdravotná  poisťovňa - ortopéd si vykáže 5x výkon.

Vyšla som  z lekárne a navštívila pracovisko MR. Vyžiadala som si kópiu výsledku vyšetrenia  a našla si výbornú rehabilitačnú sestru. Zostal mi iba nepríjemný pocit z kalkulanta s Hippokratovou prísahou.

10 júla 2014
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Posledné vo fóre
photo Nespavosť
(0)
photo Recept
(0)
photo Spanok
(0)
photo Spánok
(3)
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.