Nemá zmysel platiť zdravotne poistenie

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku pripravilo pracovné stretnutie na tému „Stav zdravotníctva na Slovensku“. Stretnutie sa uskutočnilo 4. marca 2014 v priestoroch Zastúpenia Európskej komisie, Palisády 29, Bratislava. Akcie som sa  zúčastnila ako prezidentka Asociácie na ochranu spotrebiteľov liekov a nielen za seba, ale aj za organizáciu uvádzam nasledujúci príspevok:

Súčasný stav slovenského zdravotníctva už dlhšiu dobu poukazuje na nedostatok vôle a odvahy kompetentných riešiť problémy. Rozhodujú o pacientovi bez pacienta. Pacient potrebuje byť liečený a lekár ho chce liečiť, ale sú medzi nimi sprostredkovatelia – MZ SR a zdravotné poisťovne. Pri svojej rozhodovacej činnosti pacienta medzi seba zámerne nepustia a znevažujú jeho schopnosť uvažovať a starať sa o svoje zdravie. Môžu sa poopraviť a pripustiť, že občas konajú s  občanmi, ktorí tvoria veľkú voličskú základňu (aj  milión členov) a do "toho" až tak nevidia, napr. o. z. Jednota dôchodcov na Slovensku. Podsúvajú im plagáty typu "Pýtajte sa lekára", ktoré nevedno kde končia.

Sama seba sa pýtam: "Prečo ma štát núti zákonom zdravotne sa poistiť, keď si svoje povinnosti voči mne neplní? " V § 2 ods.(1) Zákona č. 581/ 2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach a na dohľade nad zdravotnou starostlivosťou sa uvádza: "Zdravotná poisťovňa je akciová spoločnosť so sídlom na území Slovenskej republiky založená na účely vykonávania verejného zdravotného poistenia ... "  a dodávam: Áno, poistenie  vykonáva. Všade sa dočítame: Kto musí platiť, Ako musí platiť, a pod. ale keď sa koná v mene zabezpečenia ústavného práva poistenca podľa čl. 40 Ústavy SR (Každý má právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon) už sa dostávame k množstvu obmedzení vo forme zákonov [č. 577/2004 Z.z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, č.522/2006  Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 581/2004 Z.z, č. 362/2011 Z.z.  o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov, č. 363/2011 Z.z.  o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov atď.]. Tie si každá nová politická garnitúra poopraví podľa seba za pomoci "svojich" novopostavených ľudí.

To všetko vedie k tomu, že z dôvodov rôznych pre poisťovňu dôležitých hlásení, od ktorých závisí mzda (bodovanie) lekára, on sa na mňa ani nepozrie a stále búši do klávesnice svojho počítača. Z podobného dôvodu nemá ani čas si ma vypočuť, poučiť ma, ani zistiť, či neberiem lieky, ktoré sa v mojom organizmu bijú. Keď sa votrie malá chybička a naordinované lieky mi nerobia  dobre, žiadny problém – nabudúce všetko napraví: predpíše mi nové lieky, na ktoré sa ja alebo všetci zložíme. Farmapriemysel má prácu, lekár má prácu, lekárnik má prácu, logistika má prácu. Čo im je do môjho zdravia? Nič! Až na to, že nie som jediná.

A čo, keď môj liek na trhu jednoducho chýba? Nedostať ho ani v lekárni, ani u lekára.

Môže to byt plánovaný výpadok a viem, že ten sa hlási Štátnemu ústavu na  kontrolu liečiv. 
A čo keď je to iba niečia špekulácia? Napr. dovoz lieku na územie  SR za účelom reexportu*. Je to veľmi vážne.

Aj  keď sa tvrdí, že reexport liekov v  rámci EU je legálny, pri troche úcty k pacientom, dá sa tejto lukratívnej  živnosti v SR zabrániť, a to jednoduchými spôsobmi: Priebežným zverejnením zoznamu žiadateľov na web stránke MZ SR, KONTROLOU dodržiavania podmienok, za ktorých bola vydaná licencia veľkodistribútorom (cca 150) i lekárňam (cca 2000), a tým zabrániť  fungovaniu  predmetných “distribúčiek - reexportérov“. Minister zdravotníctva s pomocou svojho  orgánu - Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) má, alebo by mal mať, celkový prehľad o pohybe všetkých dovezených a vyrobených liekov na slovenskom trhu. To, že ŠÚKL uverejní  informácie typu, ktoré šarže niektorého lieku je zakázané reexportovať,  je čistý výsmech chorému. 

Kto nekoná  a schováva sa  za výrazy ako sú  poplašné správy  a pod.˝, nie je na strane pacienta.

Súčasný minister financií si dokázal poradiť s daňovými únikmi lebo bola politická vôľa. Dvaja predchádzajúci ministri zdravotníctva si s reexportom poradiť mohli. Neurobili to. Aj  dnes na MZ SR existujú možnosti zabrániť tomuto fenoménu, ale nerobia to. 

I. Asociácia  na ochranu spotrebiteľov liekov (AOSL) vyslovuje žiadosť smerom k MZ SR o povinnosti  lekára do zdravotnej karty pacienta zaznamenávať lieky, ktoré mu boli predpísané a poškodili  jeho organizmus. 

II. Asociácia  na ochranu liekov (AOSL) vyslovuje žiadosť na vládu  SR na vydanie metodického pokynu o povinnosti  zdravotných  poisťovní  zasielať  1x ročne poistencovi výpis úkonov. Pacient neodvádza málo do zdravotného poistenia, a preto má právo na písomný ročný výpis úkonov. Poskytovanie týchto informácií formou žiadosti na elektronickú pobočku poisťovne je nedostačujúci s ohľadom na vek poistenca.

III. Asociácia na ochranu spotrebiteľov liekov (AOSL)  zastáva názor, že súčasný stav zdravotníctva znevažuje intelekt pacienta. Ten, kto vkladá do systému svoje peniaze sa udržuje v nevedomosti  a AOSL bude apelovať na orgány EU, aby tento stav zmenila. 

20 júna 2014
Diskusia k článku (6)
Anna 6.9.2014 Reagovať
Nebuďte naivní. Nie sme poslušní barani, ale naši ľudia nemajú demokraciu v "génoch". Prečo? Neviem. Asi sa veľa pilo, bolo na Slovensku veľa totalitných režimov, vrátane Rakúsko- uhorského, človek ak sa ozval a nebol z nejakej máfie, ktorá by ho ochránila, hneď dostal "po hube" a buď sa zľakol a stíchol, alebo z toho zblbol. Tam kde je toľko korupcie na vysokých miestach- tam nemožno očakávať, že nejaká spravodlivá a humánna spravodlivosť zvíťazí. Či máme ešte veľa opočlovečích mozgov?
Viliam Hájovský 5.7.2014 Reagovať
Máte na otázky a diskusie málo znakov. O Tebokane však určite viete a stačilo. mám pripomienku, že vaše združenie by sa malo zamerať najmä na takzvaných lobistov, ktorých ja nazývam pravým menom /zlodejov s politickou, aparátčickou a krížovou parlamenntnou podporou/, tým krížom nie je myslený prívlastok odvodený od kresťanského symbolu,ale tzv. politická vôľa ,ktorá spája temer všetky strany a ich hovorcov, teda tých tzv.lobistov. Farmac.biznis je jeden z najnaj vo svete a tu SR nezaostáva.
Viliam Hájovský 5.7.2014 Reagovať
Už pár rokov mám predpisovaný Tebokan 40mg 2x denne a 1tbl. Na otázku, ktorú som dal lekárovi prečo je tento liek taký drahý a poisťovňa naň nedopláca, mi odpovedal:že tento liek nie klasifikovaný ako liek potrebný na základné životné funkcie. Možno to nehovorím doslovne, ale odpovedal mi tak dva razy a musím povedať,že mu verím; je to skutočne odborník a nvyše dobrý známy. Ale nechápem potom informácie z letáčiku pís.inf. o lieku. Je účinný proti poruchám mozgovej činnosti...Vidím v tom podvod.
Božena 1.7.2014 Reagovať
Skutočne nie ste sama. Aj ja mám hmm Dr.Mala som v práci úraz. Odrezala som si poduštičku na palci,tak ma môj mužíček odviezol na pohotovosť lebo bol víkend. Tam mi to zašili a v ponelok som nadupkala k svojmu lekárovi ako sa to bežne u nás robí. V čakárni ma chytili hrozné kŕče v bruchu.Ale také,že som išla od bolesti do kolien.Dr. mi spravil sono a zahlásil.Vy simulujete.Asi rok pred tým som bola v nemocnici na zápal.Zápal čoho to bolo mi však nezistili.Poslali ma domov. CT nemá kto zaplatiť.
Katarína Michalovská 25.6.2014 Reagovať
Súhlasím na 100% zo všetkým v tomto článku, smola že žijeme na Slovensku....
Viliam Hájovský 5.7.2014 Reagovať
Slovensko je také aké si ho občania urobia. U nás neexistuje žiadne občianske uvedomenie; iba strach a poslušnosť. Neviem koho ani kto sa to pýtal aký má názor na Nemcov/predI.I.,aleboII. sv. vojnou /a odpoveď bola oni sú fajn,len majú jednú chybu: sú abnormálne poslušní. Samozrejme,že si treba ctiť zákony atď. nerebelovať ako to robia špecialisti na štrajky francúzi, ale trochu viac by sme mali mocným pripomínať, že sú v službe a platíme ich zato.
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.