Národný informačný systém e-zdravie & prístup k dokumentácii pacienta

Médiá a  sociálne siete už dlhší čas verejnosti hlásili, že od 1. januára  2018 sa postupne zavádza 10 rokov  budovaný  projekt elektronického zdravotníctva, tzv. systém e-zdravie. Povinné ukladanie dát do Centrálneho úložiska a predovšetkým erecept na začiatku by mali do zdravotníckeho systému priniesť úsporu 100 miliónov eur.

Hlavou mi preleteli udalosti roku 2011, konkrétne zavedenie generickej substitúcie a generickej preskripcie s očakávanou úsporou 55 miliónov eur a potom veta Náš exodus – váš exitus. Vtedy sa hovorilo, že úspora pôjde na postupné zvýšenie platov lekárov v priebehu 5 rokov. Kde skončí tých 100 miliónov eur?

Odhodila som pochmúrnu myseľ a začala som sa tešiť z odvážneho kroku ministra zdravotníctva Tomáša Druckera.

E-zdravie  – národný informačný systém – okrem  toho, že sa očakáva, že vnesie do systému poriadok a disciplínu a zvýši bezpečnosť pacienta, zasiahne aj do privátnych zdravotných záznamov o pacientovi. Preto som sa s dopytom o právach pacienta k vlastným zdravotným záznamom obrátila na Národné centrum zdravotníckych informácií. Krátke resumé zákona č. 153/2013 Z. z. o národnom  zdravotníckom informačnom systéme ezdravie v časti o prístupe k dokumentácii pacienta a jeho práve dať súhlas uvádzam nižšie.

Prístup lekára k dokumentácii pacienta

· K úplnej dokumentácii pacienta zo zákona má prístup len jeho všeobecný lekár. Lekár – špecialista má prístup v rozsahu svojich záznamov.

· Pre prístup k dokumentácii nad rámec zákona sa vyžaduje Súhlas pacienta. Pacient svoj súhlas prejaví tým, že oznámi lekári – špecialistovi svoje eID (v prechodnom období prostredníctvom rodného čísla).

K zdravotným informáciám o pacientovi majú lekári prístup nasledovne:

Všeobecný lekár má:

· prístup k celej zdravotnej dokumentácii okrem psychiatrických záznamov – na základe  rodného čísla

· prístup k psychiatrickým záznamom – na základe súhlasu  pacienta po vložení eID inteligentného terminálu a poskytnutia súhlasu [buď a) zadaním cez tlačidlo „áno/nie“ na inteligentnom termináli alebo b) zadaním BOK-u (Bezpečnostný ochranný kód občianskeho preukazu) na inteligentnom termináli. Poznámka: alternatíva b) sa používa v prípade, že pacient si zaškrtol na stránke www.npz.sk „Pristupovať k údajom iba prostredníctvom BOK“].

Lekár / špecialista – 2-úrovňová autentifikácia má:

· prístup k pacientskemu sumáru, v ktorom sa nachádzajú život zachraňujúce údaje. Rozsah pacientskeho sumára stanovuje v súčasnosti zákon č. 153/2013 Z. z., § 6. Poznámka: ak pacient nemá občiansky preukaz (OP) s elektronickým čipom, prístup je na základe rodného čísla po podpise rozšíreného  informovaného súhlasu; ak má pacient OP s elektronickým čipom, tak vložením ho do inteligentného terminálu.

· k ostatným zdravotným údajom – na základe súhlasu pacienta po vložení eID inteligentného terminálu a poskytnutí súhlasu [buď a) zadaním cez tlačidlo „áno/nie“na inteligentnom termináli alebo b) zadaním BOK-u na inteligentnom termináli. Poznámka: alternatíva b) sa používa v prípade, že pacient si zaškrtol na www.npz.sk „Pristupovať k údajom iba prostredníctvom BOK“].

V zmysle  zákona  153/2013 Z. z. prevádzkovateľom systému ezdravie je NCZI. Prevádzka a údržba ročne niečo stoja. Budú to hradiť zdravotné poisťovne, to znamená pacienti cez zdravotné odvody. Koľko to však bude, daňový poplatník netuší. Dúfa aspoň v benefity: správne určenie diagnózy, včasné určenie diagnózy, žiadne čakacie zoznamy, bezpečná farmakoterapia a v neposlednom rade, že diagnóza na úmrtnom liste už nežijúceho pacienta sa bude zhodovať so zistením  patológa po vykonaní pitvy.

Autor: Hanka Rážová

Zdroj: ZN č.2, 11.január 2018

05 januára 2018
Diskusia k článku (1)
26.2.2019 Reagovať
Co mám dělat, když odmítám a nechci, aby můj lékař zasílal informace o mě na statní děravý systém?
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Posledné vo fóre
photo Nespavosť
(0)
photo Recept
(0)
photo Spanok
(0)
photo Spánok
(3)
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.