Najstarším liekom je
kyselina acetylosalicylová, ktorá sa používa na zníženie zrážanlivosti krvi.
Najznámejším liekom je nitroglycerín, ktorý sa používa na liečbu angíny pectoris – záchvatových bolestí pri ochoreniach srdca a ciev.
Vývoj umožnil vzniku nových liekov, ktoré významne predlžujú život pacientov.
Lieky sú rozdelené do základných skupín tak, aby sa v nich dalo ľahšie orientovať.
Používajú sa na liečbu vysokého tlaku krvi a srdcového zlyhania, výrazne pomáhajú udržiavať krvný tlak na primeranej úrovni, predlžujú a skvalitňujú život pacientov so srdcovým zlyhávaním. Významne zlepšujú prognózu pacientov s cukrovkou (diabetes mellitus) a ovplyvňujú aj funkcie obličiek.
Alfa blokátory
Sú určené hlavne na liečbu vysokého tlaku krvi. Okrem tejto liečby sa používajú aj pri liečbe zväčšenej prostaty, ktorá postihuje hlavne mužov a prejavuje sa sťaženým, prípadne aj prerušovaným bolestivým vyprázdňovaním močového mechúra.
Antagonisty AT1 receptory
Lieky, ktoré zlepšujú činnosť a funkčnosť kardiovaskulárneho systému, majú význam v liečbe vysokého krvného tlaku a srdcového zlyhávania.
Beta-blokátory
Ide o významný liek, ktorý znižuje krvný tlak, znižuje spotrebu kyslíka samotným srdcovým svalom a upravuje poruchy srdcového rytmu. Zapríčiňujú zníženie sily, ktorou srdce pumpuje krv do krvného obehu a spomaľujú činnosť srdca. Beta-blokátory zásadne predĺžili život pacientov, ktorí prekonali infarkt myokardu.
Blokátory kalciových kanálov
Kalciové blokátory sa používajú pri liečbe arytmie srdca – poruchy srdcového rytmu, ale hlavne bránia prieniku vápnika do bunky cez tzv. kalciové kanály. Kalciové blokátory rozširujú aj vencovité tepny, ktoré privádzajú krv do srdca, čo zapríčiňuje zlepšenie dodávky krvi srdcového svalu. Zvýšenie množstva okysličenej krvi napomáha odstráneniu bolestí za hrudnou kosťou, ktoré vznikajú nedostatkom kyslíka srdcu (anginy pectoris).
Diuretiká
Ide o močopudné lieky, ktoré zvyšujú množstvo vylučovaného moču, teda zvyšujú množstvo vylučovanej vody a sodíka z ľudského tela obličkami. Znižujú množstvo tekutín v organizme, znižujú krvný tlak a zmierňujú sa - prípadne úplne vymiznú - opuchy dolných končatín.
Fibrinolytiká
Veľmi dôležité liečivá, ktoré sa používajú na liečbu akútneho infarktu myokardu. Majú schopnosť rozpustiť krvnú zrazeninu (trombus), ktorá upchala niektorú vetvu vencovitej tepny srdca, a spôsobila infarkt myokardu.
Nitráty
Liečivá sa používajú na liečbu záchvatov angíny pektoris (bolestí za hrudnou kosťou) a u pacientov s ischemickou chorobou srdca. Ich nevýhodou je, že sa ich účinnosť pri dlhodobej liečbe výrazne znižuje a objavujú sa aj bolestí hlavy. Ide o najznámejší druh liekov určených na liečbu kardiovaskulárnych ochorení.
Mnohé z uvedených liekov sa navzájom kombinujú, aby sa dosiahol požadovaný účinok.
Z hľadiska pacienta je mimoriadne dôležité, aby sa podrobne oboznámil s priloženými informáciami o lieku, za spolupráce ošetrujúceho lekára si objasnil nejasnosti a dodržiaval odporúčaný liečebný postup.
Zdroj: http://www.kardioklub.biznisweb.sk/info/o-liekoch/