Liek Lyrica tvrdé kapsuly by už nemal byt nedostatkový

Liek Lyrica tvrdé kapsuly patrí do skupiny liekov antiepileptiká a antikonvilziva (21). Podľa uvedeného v súčtu charakteristických vlastností lieku (SPC) lekár liek Lyrica predpisuje dospelým pacientom na liečbu epilepsie, periférnej a centrálnej neuropatickej bolesti alebo na liečbu generalizovanej úzkostnej poruchy. Účinná látka lieku je pregabalín.

Liek Lyrica tvrdé kapsuly je originálny liek od firmy Pfizer Limited, Veľká Británia. Za mesiac sa na Slovensku spotrebuje cca 10-tisíc balení tohto lieku.  Výrobca firma Pfizer ho uviedol na trh EU v r. 2004. Na slovenskom trhu dnes liek Lyrica v nižšie uvedených baleniach  plne hradí zdravotná poisťovňa:

Lyrica tvrdé kapsuly 56x75 mg,  cena 33,71 EUR

Lyrica tvrdé kapsuly 56x150 mg,  cena 47,21 EUR

Lyrica tvrdé kapsuly 56x300 mg, cena 73,86 EUR 

Liek Lyrica môže predpísať len lekár – neurológ. 

Zatiaľ by bolo všetko v poriadku, nebyť toho, že tento liek je na Slovensku nedostatkový.

Dôvodom je jeho zvýšený reexport do zahraničia  a i to, že v skupine liekov na nervový systém na liečbu epilepsie, neuropatickej bolesti a generalizovanej úzkostnej poruchy s liečivom pregabalín (ATC skup. N03AX16) doposiaľ nemal konkurenciu. 

V r. 2014 bola ukončená patentná ochrana lieku Lyrica.

Z marketingového hľadiska (cena?) a v nadväznosti  na to, že liek už môžu vyrábať aj iné, generické firmy, v roku 2014 firma Pfizer Limited Velká Británia v EU zaregistrovala identický liek s názvom  Pregabalin Pfizer tvrdé kapsuly. Momentálne liek  Pregabalin Pfizer tvrdé kapsuly na Slovensku nie je hradený zdravotnou  poisťovňou (nie je  v kategorizačnom zozname MZ SR).

Skutočnosť končiacej sa ochrany originality Lyrice využila i firma Krka d.d. Slovinsko a v apríli tohto roku začala vyrábať a zaregistrovala v SR svoj liek s úč. látkou  pregabalín a s obchodným názvom Pragiola tvrdé kapsuly. Pokým tento liek nie je hradený zdravotnou poisťovňou, je nutné  sledovať prípadné zmeny a v lekárňach sa na ceny liekov s obsahom pregabalínu  pýtať.  Obyčajne je cena generického lieku  o 20% nižší ako cena originálu a je veľký predpoklad, že sa zlepší dostupnosť tejto skupiny liekov.

Momentálne je všetko v rukách MZ SR a v jeho promptnosti zaradiť liek Pragiola tvrdé kapsuly do zoznamu liekov s úhradou zdravotnej poisťovňou.

Na záver dodávame: Na všetky tieto lieky sa nevzťahuje generická preskripcia (zákon 362/2011 Z.z.). To znamená, že na recepte nemôže váš ošetrujúci lekár uvádzať názov účinnej látky. Musí uviesť názov konkrétneho lieku.

Zdroj: Asociácia na ochranu spotrebiteľov liekov (www.aosl.sk)

17 júna 2015
Diskusia k článku (1)
jarka kunstarova 18.6.2015 Reagovať
Moze byt ale mme osobne nepomaha uz ho uzivam polroka amam bolesti a lekar povie treba vydrzat casom sami to uvolni asi tak ale nemam problem vdy som v lekarni dostala tento liek
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.