_600x420.png)
Určite sa zhodneme na tom, že zdravotná opatera je služba chorým. Každý kto je chorý, ide k lekárovi. Dostane recept na liek a ide si po ňom do lekárne. Tam za liek alebo nič nezaplatí, keď zdravotná poisťovňa (ZP) liek celkom hradí (t.z. I - úhrada), alebo doplatí určitú časť (S - úhrada), alebo uhradí 100% ceny lieku (N -úhrada).
Koľkí z nás ale vedia, že existujú ešte 2 formy úhrad liekov, ktoré sa hradia z verejného zdravotného poistenia? Sú to kategórie A - ambulantný liek so 100 % úhradou zdravotnou poisťovňou a AS - ambulantný liek s doplatkom pacienta.
Ambulantný liek s 100 % úhradou ZP (A) je liek, ktorý musí podávať ošetrujúci lekár v ordinácii. Zdravotná poisťovňa liek uhrádza lekárovi ako pripočítateľnú položku k úhrade výkonu v ambulantnej starostlivosti. Doplatok pacienta = 0.
Ambulantný liek s doplatkom pacienta (AS) je taktiež liek, ktorý musí podávať ošetrujúci lekár v ordinácii. Zdravotná poisťovňa časť ceny lieku uhrádza lekárovi ako pripočítateľnú položku k úhrade výkonu v ambulantnej starostlivosti a časť hradí pacient. Maximálna hodnota doplatku pacienta je uvádzaná v Zozname kategorizovaných liekov.
Dnes je kategorizovaných 324 liekov v kategórii A a 210 liekov v kategórii AS.
Cesta ambulantného lieku v praxi vyzerá takto:
- Lekár predpíše pacientovi recept s odkazom Do rúk lekára!
- Lekáreň pacientovi liek vydá. Ten zaplatí plnú hodnotu lieku, vráti sa do ambulancie a liek odovzdá lekárovi.
- Lekár pacientovi liek aplikuje. Keby bolo balenie napr. s 10 injekciami lekár aplikuje 1 a škatuľku s ďalšími 9 si nechá (tie aplikuje podľa potreby inému pacientovi).
A čo s úhradou ambulantného lieku? Prečo pacient platí aj keď by nemal?
Definície jasne vymedzujú, kto platí, komu platí a koľko platí za ambulantný liek.
Keď sa zameriame na ambulantný liek so 100 % úhradou ZP (A) skutková podstata je nasledujúca:
- Pacient zaplatil plnú hodnotu lieku v lekárni. Pritom za A - liek nemal platiť nič.
- Lekár liek aplikoval a zaúčtoval si cenu lieku ako pripočítateľnú položku na úhradu ambulantného výkonu. Z toho vyplýva, že A - liek mal kúpiť lekár, a nie pacient.
- Zdravotná poisťovňa lekárovi refunduje cenu za liek, ktorý zaplatil pacient a nie lekár.
Čo s tým?
Uvedomte revízneho lekára vašej zdravotnej poisťovne a ministerstvo zdravotníctva o tom, čo sa stalo.
Pokladničný blok z lekárne si uschovajte. Urobte si kópie a tie pošlite svojej zdravotnej poisťovni. Požiadajte jej o vrátenie peňazí za predmetný ambulantný liek.
Autor: Asociácia na ochranu spotrebiteľov liekov