Krvný sediment (rýchlosť sedimentácie erytrocytov)

Meranie rýchlosti, ktorou sa pevné zložky krvi usadzujú vo vertikálne vzpriamenej meracej trubičke za určitý čas, sa označuje ako rýchlosť sedimentácie erytrocytov. To je najstaršia a najznámejšia metóda konštatovania zápalu v organizme. Rutinne sa vykonáva skoro pri každom vyšetrení krvi, pričom sa malé množstvo krvi z krvnej vzorky (1,6 ml) zmieša s citrátom (aby sa predišlo zrazeniu krvi) a potom sa krv v meracej trubičke nastaví do výšky 200 mm. Po jednej, resp. dvoch hodinách sa odráta koľko milimetrov červených krviniek sa usadilo na dne meracej trubičky.
______________________________________________________________________
Normálne hodnoty
muži                 < 50 rokov       < 15 mm
                        > 50 rokov        < 20 mm
ženy                 < 50 rokov       < 20 mm
                        > 50 rokov        < 30 mm
______________________________________________________________________
Zvýšené hodnoty
Zrýchlená sedimentácia krvi svedčí v prvom rade o silnom alebo chronickom zápale v organizme.
Miesto alebo druh zápalu nie je možné určiť sedimentáciou. Zvýšené hodnoty sedimentácie sa často vyskytujú aj pri nádoroch, poškodeniach pečene, ochoreniach obličiek, anémiách i počas tehotenstva.
______________________________________________________________________
Znížené hodnoty
Spomalená sedimentácia krvi sa prejavuje vždy, keď je zvýšený podiel pevných zložiek krvi voči tekutým komponentom. Taký je prípad určitých porúch krvotvorby (chorobná polyglobúlia, poškodené krvné bunky), no aj ako vedľajšie účinky niektorých liekov.
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Posledné vo fóre
photo Great website
(0)
photo gfhfgh
(0)
photo ffsdfsd
(0)
photo Nespavosť
(0)
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.