Helikobakter pylori

Už vyše sto rokov je známe, že sa v žalúdku nachádzajú baktérie. No až v roku 1983 sa vedcom podarilo identifikovať jednu určitú, voči kyseline odolnú (rezistentnú) baktériu, nazvanú helikobakter pylori, a skúmať jej význam na vznik vredov v žalúdku i dvanástniku. Ak predtým platilo pravidlo: "bez kyseliny niet vredu", teraz je lekárske ponímanie zmenené a pravidlo znie: "bez helikobaktérie niet vredu".

V skutočnosti 95% vredov dvanástnika a asi 70% vredov žalúdka je spôsobených baktériou helikobakter pylori. Ostatné žalúdočné vredy vznikajú hlavne užívaním liekov na utíšenie bolesti a proti reumatizmu. Helikobakter pylori vyvoláva chronický zápal sliznice žalúdka (gastritídu) so zvýšenou tvorbou žalúdočnej kyseliny a absenciou faktorov na ochranu sliznice.
Nákaza sa prenáša z človeka na človeka.
Odhaduje sa, že vo svete je asi 3,5 miliardy ľudí nakazených touto baktériou.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Najspoľahlivejšou metódou zisťovania baktérie je odobratie malej vzorky tkaniva zo žalúdka v rámci endoskopie. Baktéria sa dokazuje rýchlym ureáznym testom (spočíva v schopnosti baktérie rozložiť ureu - močovinu) alebo vyšetrením tkaniva v laboratóriu.
 
Existujú aj metódy, pri ktorých sa zisťujú špeciálne protilátky v krvnom sére alebo v slinách, ale tie nie sú také presné.
 
Stále viac sa rozširuje jeden jednoduchý dýchací test na dokázanie infekcie, spôsobenej baktériou helikobakter pylori. Nalačno sa najprv zaplní vzduchom špeciálna taštička, potom sa vypije testovacia tekutina (ovocná šťava s presne určenou prísadou špeciálne označenej urei) a po pol hodine sa urobí nový dýchací test, ktorý ukáže, či prípadne prítomná baktéria spôsobila zmeny v urei.
 
Keď je už výskyt baktérie s určitosťou dokázaný, musí sa vykonať cieľavedomá liečba antibiotikami na jej zničenie. Zvlášť úspešná je kombinovaná terapia antibiotikami a liekmi, ktoré zabraňujú tvorbe kyseliny alebo ju viažu s inými zlúčeninami. Moderná trojitá terapia (dve rôzne antibiotiká a kyselinový blokátor) zničí baktériu za 7 dní. Výskumy dokazujú, že 90% prípadov je úspešných.
 
Vedci intenzívne pracujú na vynájdení vakcíny proti baktérii helikobakter pylori, ktorá sa bude podávať orálne - ústami.  
 



 
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.