Vaginálna kandidóza - prečo nás v lete postihuje častejšie?

Pociťujete pálenie, svrbenie a nepríjemný výtok?

Môže ísť o vaginálnu mykózu.

Toto ochorenie postihne veľmi vysoké percento žien (75%). Vo viacerých prípadoch má recidivujúci charakter, to znamená, že sa objavuje opakovane. Ochorenie postihuje ženy bez ohľadu na vek, dospievajúce, po menopauze, tehotné, najčastejšie sú však postihnuté sexuálne aktívne ženy.

Prirodzené pH pošvy sa pohybuje v rozmedzí 3,8-4,4. To znamená, že je kyslé. Kyslosť zabezpečujú laktobacily, ktoré sa v pošve prirodzene nachádzajú. V pošve produkujú kyseliny mliečnu, ktorá zabezpečuje jej kyslé pH.

V prípade, že sa toto pH naruší z akékoľvek dôvodu, dochádza k premnoženiu iného mikroorganizmu- kvasinkám, ide o kvasinku Candida albicans, ale aj iné druhy napríklad Candida glabrata, ktorá spôsobuje vaginálnu kandidózu.

Rizikové faktory vzniku vaginálnej kandidózy

  • Riziko vzniku sa zvyšuje pri užívaní širokospektrálnych antibiotikách, ktoré svojím účinkom, ničia prirodzene flóru pošvy, čím dochádza k premnoženiu kvasiniek.
  • Prostredie pošvy ovplyvňujú aj hormonálne zmeny, ide o ženy v období tehotenstva, a taktiež ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu.
  • Pacientky s dekompenzovaným diabetom mellitus (zle kompenzovanou cukrovkou, ktorá sa prejavuje vysokou hladinou glykémie nalačno).
  • Častou príčinou je aj nesprávna intímna hygiena, používanie parfumovaných intímnych hygienických prípravkov. Striedanie sexuálnych partnerov. Vhodné prostredie pre rozmnoženie mikroorganizmov druhu Candida je vlhko a teplo, preto je vhodné nenosiť tesné spodné prádlo vyrobené z umelých materiálov.

Príznaky

Ako sme uviedli vyššie najčastejšie príznaky vaginálnej kandidózy:

  • nepríjemné až bolestivé pálenie,
  • svrbenie,
  • výtok, ktorý je hustý, nepriehľadný,
  • opuch a začervenanie vonkajších rodidiel.

Dôležitá je prevencia

  • v prípade letného obdobia ide o vyhýbanie sa bazénom, je vhodné vymeniť si počas dňa na kúpalisku spodný diel plaviek,výber spodného prádla, netesné vyrobené z bavlny,
  • u pacientiek s diabetom, je potrebné riešiť primárne problémy s týmto ochorením,
  • odporúča sa preventívne perorálne užívanie probiotík. Ide napríklad o voľnopredajné prípravky SUPER DOPHILUS, ktoré obsahujú bifidobaktérie a laktobacily viacerých kmeňov. Výživový doplnok Candistop, ktorý okrem živých kultúr obsahuje extrakt z cesnaku,
  • cesnak sa odporúča užívať preventívne, v množstve 1 až 2 strúčiky,
  • vhodná je konzumácia bieleho jogurtu, kvôli obsahu laktobacilov,
  • obmedzenie sladkostí.

Farmakologická liečba

V lekárni Vám poskytnú odborné rady s výberom vhodného voľnopredajného lieku. Ide o vaginálne tablety, čapíky a krémy.

Na lokálne použitie sa používajú viaceré druhy antimykotík: azolové antimykotiká: klotrimazol, ciklopiroxolamín, ekonazol, fentikonazol, butokonazol, mikonazol, polyénové makrolidové antibiotiká: nystatín

Voľnopredajné lieky - pomoc v lekárni

Odporúča sa používať, vaginálnu tabletu na vnútorné použitie a súčasne používať krém na vonkajšie časti.

Canesten 1 vaginálna tableta s obsahom 500 mg klotrimazolu, a Canesten 6, 6 x 100 mg klotrimazolu, na vonkajšie použitie Canesten krém.

Masť s obsahom nystatínu určená povrchovú liečbu.

Na predchádzanie vaginálnej kandodóze je mimoriadne dôležitá prevencia. Okrem toho, že často a opakovane postihuje sexuálne aktívne ženy, stretávajú sa s ňou aj ženy v období tehotenstva a ženy po menopauze.

Je potrebné voliť najmä vhodnú spodnú bielizeň, uprednostňovať materiály z bavlny, vyhýbať sa polysyntetickým materiálom. Nutná je pravidelná a správna hygiena, s neparfumovanými prípravkami, ktoré udržujú správne pH pošvy.

Okrem perorálne (ústami) užívaných probiotík (SUPER DOPHILUS, Candistop) , ktoré udržujú rovnováhu vaginálneho pH, sa odporúčajú preventívne užívať probiotiká vaginálne. Ich funkcia je rovnaká, udržiavanie bakteriálnej rovnováhy v pošve, obsahujú najmä baktérie mliečneho kvasenia a Lactobacily, ide o prípravky GynoLact, Gyntima, Lactofeel, Maldion...

V prípade, že sa u Vás vaginálna kandidóza opakuje pravidelne je nutná návšteva odborného lekára - gynekológa.

15 apríla 2015
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.