Nový zákrok prináša nádej pacientom s achaláziou

Vo Fakultnej nemocnici Trnava bola 23. 10. 2014 prvýkrát na Slovensku prevedená perorálna endoskopická myotómia (POEM). Ide o zákrok, ktorý je určený pre pacientov s achaláziou - ochorením, pri ktorom sa neuvoľňuje dolný pažerákový zvierač a pacienti nemôžu prehĺtať. POEM je nová metóda, ktorej cieľom je endoskopická (bez nutnosti otvorenej operácie) úprava dolného zvierača takým spôsobom, aby bolo pacientovi zjednodušené prehĺtanie pevnej stravy a boli odstránené bolesti, ktoré sprevádzajú toto ochorenie.

POEM charakterizuje endoskopický vstup cez ústnu dutinu. Celý zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá 60 - 120 minút. Pacient je sledovaný na oddelení 2 - 3 dni. 

„Perorálna endoskopická myotómia sa stáva metódou prvej voľby v liečbe achalázie a je to krok, ktorým endoskopia kráča v ústrety chirurgickým metódam,“ zhodnotil gastroenterológ doc. MUDr. Jan Martínek, PhD., ktorý ako prvý na Slovensku zákrok realizoval. 

 

Autor: Mgr. Matúš Stračiak – hovorca FN Trnava

12 novembra 2014
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.