Ľubovník: účinné fytofarmakum, možné vysoké riziko

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum L.) obsahuje účinné látky hypericín, katechínové triesloviny, flavonoidy, a to hyperozid, rutín, kvercitrín, silicu, organické kyseliny, provitamín A a vitamín C.

Účinná látka hypericín svojím farmakologickým účinkom pôsobí ako antidepresívum a sedatívum používané na liečbu stredne ťažkých depresií, pri poruchách spánku, nespavosť (insomnia),  pri úzkosti, melanchólií alebo strachu.

Mechanizmus účinku hypericínu spočíva v inhibícií spätneho vychytávania niektorých neurotransmiterov (serotonín a noradrenalín).

Hypericín obsahuje vo svojej molekule veľký chromoforový systém, ten zapríčuňuje, že sú hypericíny fotodynamicky účinné. Ako nežiadúci účinok sa môže prejaviť fotosenzitívna reakcia pri slnení.

Hypericín sa prednostné hromadí v rakovinových bunkách, preto sa využíva ako indikátor.

Pri užívaní ľubovníka bodkovaného hrozí veľké množstvo liekových interakcií.

Ľubovník je induktor cytochrómu CYP 450 3A4. CYP 450 je enzým, ktorý sa nachádza najmä v pečeni, tenkom čreve, obličkách, pľúcach a mozgu. CYP 3A4 je najrozšírenejším typom tohto enzýmu, zohráva dôležitú úlohu pri metabolizme viac ako 50 % liečiv.

Hyperforín, ktorý je jednou z účinných látok ľubovníka je induktorom CYP 450 3A4, to znamená, že zvyšuje hladinu tohto enzýmu po užití niektorých liečiv.

V praxi, ide o:

  • Warfarín a iné antikoagulanciá kumarínového typu

Dochádza k oslabeniu účinku warfarínu, súbežne sa nesmú užívať.

  • Cyklosporín

Ľubovník radikálne znižuje plazmatickú hladinu cyklosporínu, ktorý sa používa na prevenciu odvrhnutia transplantátu, v niektorých prípadoch môže dôjsť až k jeho odvrhnutiu.

  • Indinavir

Zníženie koncentrácie indinaviru, súbežné užívanie ľubovníka a indinaviru je kontraindikované, indinavir sa používa na liečbu dospelých pacientov s vírusom HIV-1, pri užívaní indinaviru je nutné okamžite prestať užívať ľubovník a monitorovať hladiny oboch liečiv.

  • Digoxín

Zníženie plazmatickej koncentrácie a účinku digoxínu, ktorí sa indikuje pri srdcovom zlyhaní.

  • Teofylín

Dochádza k jeho zníženej biologickej dostupnosti a tým k zníženiu účinku, teofylín sa používa ako bronchodilatans, to znamená, že ,,rozťahuje´´ priedušky a priedušnice a zlepšuje priechodnosť dýchacích ciest pri opuchu alebo zápale.

  • Perorálna antikoncepcia
  • Antidepresíva- selektívne inhibítory vychytávania serotonínu

Nebezpečenstvo vzniku serotonínového syndómu, ktorý sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním, hnačkou, trasom, tachykardiou, hypertenziou, potením, a nepokojom.

  • Fenyletylamíny, potraviny (syry, víno, pivo, čokoláda)
08 augusta 2016
Diskusia k článku (5)
igi 16.3.2017 Reagovať
trezalka super pomaha pri žlčníkovom blate a piesku
viera Fuziova 6.12.2016 Reagovať
Táto zázračná bylinka je zázračná a preto aj nebezpečná.Mne,ale veľmi pomohla.A tento článok je super.Ďakujem autorom.
Ada 27.10.2016 Reagovať
toto je pomerne vysoko odborna stranka- a vdaka za serozne informacie- clanok chcel povedat,ze hoci je lubovnik ucinny liek proti lahkej a stredne tazkej depresii,moze vyrazne ovplyvnovat liecbu inymi vaznymi a dolezitymi liekmi,ze to nie len taka bylinka "od starej mamy" :) ,jeho uzivanie by malo byt vzdy konzultovane s lekarom alebo s lekarnikom,pretoze na jednej strane moze byt velmi napomocny,ale na druhej moze sposobit az katastroficku komplikaciu
Aja 26.10.2016 Reagovať
Ako laik veľa mi tento článok nepovedal. V menopauze som pila čaj s ľubovníka a môžem len odporúčať. Tak ako je to vlastne?
alexandra 9.11.2016 Reagovať
Aj bylinkové čaje majú nežiaduce účinky a nemôžu sa kombinovať s niektorými liekmi.
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.