Liečba obezity nie je len boj s kilogramami

Rýchly životný štýl a stále menej času núti čoraz viac ľudí k nezdravým návykom, ktoré môžu v konečnom dôsledku vedú aj k obezite, s ktorou su následne veľmi úzko späté aj kardiovaskulárne choroby a poruchy metabolizmu glukózy. Zaujímavosťou je, že zníženie hmotnosti priaznivo ovplyvňuje výskyt cukrovky a nádorov, kedy znižuje ich výskyt až o 50%.

Komplikácie obezity môžeme rozdeliť na mechanické a metabolické. Zaťaženie kĺbov, dýchavičnosť a spánkové apnoe, varixy a zväčšenie srdca patria medzi komplikácie mechanické. Sacharidový a lipidový metabolizmus medzi komplikácie metabolické, ako je diabetes a ateroskleróza. Ide však o rozdelenie veľmi jednoduché a v skutočnosti sú obe úzko prepojené.

Body mass Index (v skratke BMI), alebo Index telesnej hmotnosti je štatistický nástroj pre porovnávanie stupňa obezity v populácii. V Európe je závislosť medzi vysokým krvným tlakom a BMI veľmi strmá, čo znamená že obezita patrí medzi hlavné faktory vzniku hypertenzie, ktorá následne vedie k hypertrofii (zväčšeniu) srdca, hlavne jeho ľavej komory. Odtiaľto vedie už len pomalá cesta k srdcovému zlyhávaniu, ktoré môže skončiť, v tom lepšom prípade úspešnou transplantáciu srdca.

Zvýšený príjem tukov v potrave, hlavne cholesterolu postupom času vedie ku Ischemickej chorobe srdca (ICHS). Jedná sa o blokovanie ciev aterosklerotickým plátom, alebo embolom, kedy vlastne ide o odtrhnutie tohoto plátu a jeho zavedenie na iné miesto v tele, napríklad aj v srdci (nohách a mozgu), ktoré spôsobí nedostatočné zásobovanie srdca kyslíkom a živinami, potrebných k jeho správnej funkcii. Dôsledkom môže byť až infarkt myokardu.

V dlhodobých štúdiách vyšiel presvedčivý vzťah medzi vzostupom hmotnosti v dospelosti a výskytom ICHS. Riziko pri vzostupe o 20 kg stúplo až 6 krát.

Čo teda robiť ? Okrem stráženia si hmotnosti, BMI a pravidelným pohybom je tu niekoľko tipov ako úspešne predchádzať zdravotným komplikáciam obezity.

Omega 3 mastné kyseliny sú ľahko dostupným riešením regulácie cholesterolu. Znižujú cholesterol a jeho ukladanie v cievach. Strava bohatá na ryby, orechy a semená rastlín ako je ľan môže byť pre niekoho postačujúca, avšak výživové doplnky voľne dostupné aj v lekárňach, ktoré sú vysoko koncentrované sú rozumnejšia voľba.

Koenzým Q10 a vitamín E sa užívajú spravidla spolu s mastnými kyselinami pre ich synergický účinok. Ide o významné antioxidanty, ktoré vychytávajú voľné radikály zúčastňujúce sa pri ukladaní cholesterolu do ciev.

Lecitín je ďalší významný faktor, ktorý prispieva k zníženiu hladiny zlého cholesterolu (LDL) a k zvýšeniu dobrého cholesterolu (HDL). Sója je jeho najbohatším zdrojom, takisto aj výživové doplnky.

V súčasnosti je väčšina účinnejších preparátov viazaná na lekársky predpis. Medzi tieto patria aj statíny, ktoré su voľnopredajné napríklad v Anglicku. V súčasnosti prebieha diskusia o ich zavedení medzi OTC lieky aj v iných krajinách EU.

Chróm spolu so zinkom udržiavajú normálnu hladinu glukózy v krvi. Užívať by sa mali spolu s jedlom, keďže môžu pôsobiť ťažko na žalúdok a črevnú sliznicu.

Vyvarujte sa ‘’kilám‘‘ navyše. Nejde len o číslo na displeji a estetický anti-vkus. Ide o vaše zdravie a dlhovekosť.

16 októbra 2017
Diskusia k článku (7)
Malloy 14.2.2019 Reagovať
V rámci těžších forem obezity by měla být adekvátní farmakologická podpora. Dřív tu byl osvědčený lék Adipex, který bohužel nahradily pofidérní "léky" orlistat a mysimba.
kvetina 8.11.2018 Reagovať
Beriem Inzulín 4x denne. Stravujem sa striedmo, ale neskutočne priberám. Lekár tvrdí, že ai z Inzulínu sa priberá, tak mi predpísal drahší, aby som nepriberala?! Mám to považovať za výsmech, alebo??? A to je liečba obezity na Slovensku. Hanba všetkým, ktorí toto dovolia.
Okrem stravy a pohybu nám naši lekári nič nové nepovedia, ale čo robiť, keď sa nemôžete hýbať, športovať, behať, tančiť, skákať a vyskakovať? To je diléma? Dajte mi, prosím niekto nejakú odpoveď!
Fester 8.1.2020 Reagovať
Ahoj kvetina, si tam este? Nieco by som mozno pre Teba mal...
Ľuborko 4.12.2017 Reagovať
Za 5 mesiacov som schudol 15 kg a ak som mával predtým ráno cukor okolo 10, teraz je to okolo 7. Pri diabete tzv. II.typu určite si znížením hmotnosti klesne aj cukor a zlepšia sa biochemické hodnoty. A ako chudnúť? Nič len večer nežrať a pevná a pevná vôľa. Teraz mám cieľ zhodiť ďalších 10 kg a dostať sa na 90 kg a do leta na 80 kg!
leila 19.3.2018 Reagovať
Super,držím palce!
GRic 19.11.2017 Reagovať
PS:..lahko sa rozpráva,...ťažko realizuje aj ked sa udrziš na 19 SJ na deň...len obvykle pre chrbticu sa nejak intenzivne cvicit /u Diabetika /,alebo viac chodiť sa nedá.../
Na to treba "heroicku vôlu a siroku podporu okolia inak sam to nikto nezvladne...// GR*/
Miry 5.10.2018 Reagovať
Přesně tak.snažit se cvičit je téměř nemožné.jsem rada ze ujdu procházku s pejskem.mám co dělat to vydýchat a nohy mě bolí.můžu pomalou chůzí asi 45 minut.víc nedám.a co s tím?přibrala jsem po lécích 70 kilo.jo čtěte dobře.a stále je užívám změnit nejdou.lékař mi řekl ze při nich je téměř nemožné shodit. :-(
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.