Samovzdelávanie a samoliečba sú dve rôzne veci, tak si ich nemýľme!

Dňa 11.02.2015 Asociácia na ochranu spotrebiteľov liekov (AOSL) poskytla denníku HN príspevok Ako by seniori na Slovensku mohli ušetriť za lieky?

Pre tých  z vás, ktorí ste nemali možnosť si príspevok prečítať, uvádzame jeho úplné znenie a tiež odpovede  na položené otázky. 


Štatistiky ukazujú, že na svetových trhoch je viac ako 2000 druhov liekov. Väčšinová skupina konzumentov liekov sú ľudia vo veku 60+. Ako logický dôvod sa uvádza, že s vekom sa u seniorov prejavujú rôzne chronické choroby, kedy senior prehĺta nadmerné množstvo  liekov naraz alebo krátko po sebe a často dlhodobo.

Aké sú konkrétne spôsoby a presný postup, čo má senior pre lacnejšie lieky urobiť (samozrejme okrem generík, o ktoré môže požiadať v lekárni, a tiež okrem limitu na doplatky za lieky)?

Na liekoch sa dá ušetriť nielen tak, že si vyberiete z rôznych generík najlacnejší variant , ale aj porovnaním rôznych liekov a možností. Uvediem niekoľko príkladov:

Lieky sa podľa  ceny delia na regulované a neregulované.

Regulované lieky

U liekov s regulovanou cenou jej časť hradí zdravotná poisťovňa. Výšku sumy, ktorú uhradí zdravotná poisťovňa, určuje MZ SR, ktoré každý mesiac na svojej web stránke publikuje tz. Zoznam kategorizovaných (regulovaných) liekov. Regulované lieky sú v prevažnej väčšine lieky na lekársky predpis (na recept), ale nájdeme medzi nimi aj zopár voľno predajných. 

V minulosti bolo tých voľno predajných viac, ale odborníci MZ SR prišli postupne k názoru, že keď si ich pacient môže v lekárni voľne kúpiť, nie je potrebné, aby ich niektorým  pacientom hradila zdravotná poisťovňa..

Rada: V lekárni sa opýtajte, či voľno predajný liek, ktorý si chcete zakúpiť, nie je v zozname liekov s úhradou zdravotnej poisťovne. Ak je, navštívte svojho lekára a nechajte si vystaviť recept. Zaplatíte iba časť ceny.

Neregulované lieky

Cenu neregulovaného lieku určuje trh, u niektorých z nich  MZ SR určuje maximálnu dovoznú cenu. Neregulované lieky môžu byť na recept (napr. antikoncepcia) alebo voľno predajné (napr. proti bolesti). Možností kombinácií a výberu je viac.

Príklad 1:

  • Niekoľko voľno predajných liekov s rovnakým zložením,  množstvom účinnej látky a počtom tabliet, kapsúl, ml atd. môže vykazovať cenový rozdiel i niekoľko EUR. 

Rada 1:  Skôr si kúpite akýkoľvek voľno predajný  liek,  vyhľadajte si podobné lieky, porovnajte ceny a parametre a až potom vyberajte a plaťte. Odporúčam zistiť si všetko z verejných zdrojov, pretože lekárnici väčšinou ponúkajú to, čo majú na sklade.

Príklad 2:

  • Voľno predajný liek  a potravinový doplnok (napr. ginko, magnézium) s rovnakým zložením, množstvom účinnej látky a počtom tabliet, kapsúl atď. môžu mať veľmi rozdielne ceny i kvalitu.

Rada 2:  Nepozerajte na cenu, uprednostnite liek pred  doplnkom. Dôvod: zloženie lieku garantuje Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL), potravinový doplnok podlieha  Potravinárskemu kódexu a kontroluje ho hygienik.

Príklad 3:

  • veľmi často sa stáva, že dva lieky majú rovnaký názov, rôzne balenie . Jeden má cenu regulovanú, druhý nie. Napr.

1) liek X v balení 30 ks tabliet má predajnú  cenu 16 EUR. Je to regulovaný liek,  a preto zdravotná  poisťovňa hradí napr. 12 EUR a pacient dopláca 4 EUR.

2) liek X v balení 90 ks tabliet má predajnú cenu 80 EUR. Je to neregulovaný liek,  a preto pacient hradí plnú sumu 80 EUR.

Liek X je liek na chronické ochorenie, potrebujete ho brať dlhodobo, preto lekár automaticky napíše na recepte 90 tabliet t.z. liek X 90 ks tabliet; za ktorý v lekárni  zaplatíte 80 EUR. Keby lekár napísal na recept 3x liek X30 ks tabliet, zaplatíte iba 12 EUR..

Rada 3:  Žiadajte od svojho  lekára, aby pri vystavovaní  receptu vyberal z databázy liekov  ŠÚKL kód toho, ktorý je pre vás cenovo výhodnejší. 

Kto vie človeku takúto "revíziu" urobiť?

Jednoznačne toto nemôžeme od lekára žiadať. Mali by sme ho obdivovať za to, že sa vyzná vo svojom obore, v práci s počítačom a v neustále sa meniacich predpisoch zdravotných poisťovní a MZ SR.

Vzdelávanie pacienta by mala byť úloha zriaďovateľa zdravotného poistenia t.z. štátu.  Dnes štát  pacienta nevzdeláva, úhrady za vzdelávanie lekárov prenecháva farmaceutickým firmám. My všetci spolu poukazujeme na to, že lekári píšu lieky pod vplyvom farmabyznisu, že každý rok milióny balení liekov, za ktoré sme  zbytočne vydali svoje peniaze, putujú do spaľovní a nič. Pri takejto situácii a vo vlastnom záujme a z pudu sebazáchovy sa musí každý pacient samovzdelávať.

Rada:  Ak je senior zdatný a používa internet, informácie o liekoch, ich cenách a účinkoch si vyhľadá i na našej web stránke www.liekinfo.sk. Ak túto možnosť z rôznych dôvodov nevyužíva, odporúčame, aby sa obrátil na mladších v rodine. Samovzdelávanie  a samoliečba sú dve rôzne veci, tak si ich  nemýľme!

Ako môže senior zistiť, či zbytočne neužíva veľa liekov?

Naskytuje sa rétorická otázka: Prečo seniori majú potrebu užívať viac liekov denne a nechávať značnú časť svojho dôchodku v lekárni? Preto, lebo sa u nich prejavuje viacero chorôb naraz. Napr. jeden starší človek môže pociťovať hypertonickú bolesť, mať reumatologické ochorenie, pečeňové zlyhanie, psychické poruchy atď. a toto všetko ho núti prehĺtať viac ako 4 lieky súčasne alebo krátko po sebe. Senior – pacient ale robí iba to, čo mu nariadil ošetrujúci lekár.

Základom toho, aby senior zbytočne neužíval veľa liekov  naraz,  je postoj lekára k zdravotnému stavu seniora. Keď lekár ťažkosti seniora berie vážne pri vystavovaní receptu na "nový" liek, najskôr vykoná kontrolu znášanlivosti lieku tak, že pacientovi predpíše na začiatku iba 1 balenie. Vyzve ho na kontrolu a po kontrole jeho stavu sa rozhodne (ne)pokračovať v liečbe týmto liekom. Osobitne je to dôležité pri dlhodobej potrebe lieku aj z pohľadu finančného zaťaženia staršieho človeka.

Keď to lekár neurobí a liek pacientovi nepomáha, je mu po ňom zle, stráca k lekárovi dôveru.  Liek prestane brať, vyhľadáva iné dostupné (voľno predajné) lieky s nižším účinkom, dáva na rady priateľov a príbuzných a čo je celkom od veci,   skúša lieky z televíznej reklamy.  Kruh sa uzatvára v neprospech seniora.

Rada: Zbystrite pozornosť, keď dostanete recept na „nový“ liek bez kontroly znášanlivosti.

Rada: Zbystrite pozornosť , keď dostanete od lekára viac ako 2 recepty na lieky (4 lieky). Jedno čínske porekadlo hovorí: „Čím viac liekov lekár pacientovi predpisuje, tým menej vie, čo mu je“.

Rada: Konzultujte svoj zdravotný stav a diagnózy s viacerými lekármi.

Ako potom postupovať, aby seniorom opäť lieky len tak nepribúdali?

Rada: Nič si sám neordinovať!

To znamená, že senior – pacient si  vedie súpis všetkých užívaných liekov (na predpis a bez predpisu) a bez konzultácie so svojím lekárom neberie a nedopisuje ďalšie lieky,  že užíva iba lieky, ktoré dostal predpísané on, že pri ich prijímaní striktne dodržuje pokyny ošetrujúceho lekára a lekárnika, že sa k reklamách na lieky stavia obozretne a s maximálnym konzervatizmom.

Exituje spôsob, ako by sa mohol senior dostať k liekom úplne zadarmo (ak áno, aký)? 

Cena lieku má i svoju pozitívnu stránku: reguluje spotrebu. Preto nevidím dôvod, aby ktokoľvek dostával všetky lieky celkom zadarmo.

prezident AOSL, kontakt: www.aosl.sk

14 februára 2015
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.