

Anthony Stephen Fauci, riaditeľ Amerického národného ústavu alergických a infekčných chorôb (NIAID), jeden z najuznávanejších svetových odborníkov na infekčné choroby tvrdí, že posledná mutácia koronavírusu CoV-2 spôsobuje, že sa vírus replikuje (zmnožuje) lepšie. Svoje tvrdenie doložil výsledkami laboratórnych vyšetrení. Tie ukazujú, že posledná mutácia má tri až šesť krát vyššiu rýchlosť prenosu než predchádzajúca a je schopnejší pri infikovaní ľudských buniek. Štúdia je publikovaná vo vedeckom časopise Cell (https://en.wikipedia.org/wiki/Cell_(journal).
Výskumný tým tvoria vedci z Los Alamos National Laboratory v Novom Mexiku a Duke University v Severnej Karolíne. Ten zistil, že súčasný variant vírusu - D614G - má malú, ale významnú zmenu v proteíne na povrchu vírusu, vďaka čomu ľahšie napáda a infikuje ľudské bunky.
Analyzované dáta, pozbierané z 999 britských pacientov, hospitalizovaných na COVID-19 ukázali, že posledný zmutovaný SARS-CoV-2 je nákazlivejší, ale nezvyšuje úmrtnosť.
Ďalšie závažné zistenie ide od neurológov a upozorňuje, že vírus môže vyvolať vážne, až smrteľné poruchy centrálneho nervového systému.
Jeden z autorov štúdie, Michael Zandi, uverejnil detaily o viac ako 40 pacientoch s COVID-19 z Veľkej Británie, u ktorých zaznamenali rôzne komplikácie – zápal mozgu a s ním súvisiace ochorenie ADEM (diseminovaná encefalomyelitida), zápal centrálneho nervového systému, problémy s pamäťou, psychózy, Guillainov-Barrého syndróm a iné. Tieto prípady výskumníci publikovali v rôznych časopisoch s cieľom, upozorniť svojich kolegov vo svete o svojom zistení, v spojitosti s koronavírusom SARS-CoV-2.
Zdroj: zdrave.to